Apel do mieszkańców Kazimierza i całego Świata

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

29 sierpnia 2015

APEL

Nasze małe miasteczko nad Wisłą – Kazimierz Dolny zachowało swoją tożsamość, unikalną atmosferę, wyjątkowy urok, dzięki wieloletniej, ścisłej ochronie architektonicznej i konserwatorskiej. Zapłacili za to wielką cenę mieszkańcy miasteczka zmuszeni stosować się do ostrych ograniczeń, rygorystycznych wymogów konserwatorskich i budowlanych, przy najmniejszych zmianach: remontach, przebudowach, czy budowie nowych obiektów, karani surowo za najmniejsze wykroczenie. Dzięki wielkim wysiłkom oddanych, prawych, mądrych, kompetentnych ludzi: architektów, konserwatorów, budowlańców, władz miasta i jego mieszkańców, miasteczko zostało wspaniale odbudowane zachowując swoją specyficzną, kameralną tożsamość.

Dziś zauroczeni tą wyjątkowością Kazimierza napływają do naszego miasteczka nowi ludzie chcąc się tu osiedlić albo tylko robić kasę. Bardzo bolesne jest, że wielu z nich bez szacunku dla zachowanych, tak wielkim kosztem i wysiłkiem walorów miejsca, które tu ich przyciągnęły, arogancko „wielkimi” pieniędzmi i „wielkimi” nazwiskami „wielkich” architektów niszczą niepowtarzalną, kameralną atmosferę i historyczne walory miasteczka. Z wielkim bólem obserwuję coraz częściej pojawiające się w Kazimierskim pejzażu architektoniczne koromysła, które swoją skalą i formą burzą unikalne piękno miasteczka i przyległych terenów.

Coraz więcej miejsc w Polsce i na świecie jest bezpowrotnie niszczonych przez wielkie inwestycje i sprzeczną z charakterem danego miejsca zabudowę. Unikalne położenie Kazimierza na przełomie Wisły i wspaniała, bezcenna spuścizna wielu pokoleń zobowiązuje nas wszystkich do szczególnej troski i bardzo wnikliwego gospodarowania i projektowania przestrzennego na całym terenie miasta i przyległych obszarów Parku Krajobrazowego.

Apeluję do mieszkańców i miłośników Kazimierza: nie pozwólmy niszczyć tego co kochamy!
Apeluję do architektów oraz inwestorów: nie wykorzystujcie unikalnych walorów Kazimierza dla swoich krótkowzrocznych celów!
Apeluję do władz miasta i wszystkich urzędów, odpowiedzialnych za ochronę zabytkowej struktury i niepowtarzalnego krajobrazu Kazimierza - bezcennych zachowanych wartości powierzonego wam mienia: nie wyrażajcie zgody na wielkie inwestycje i nowoczesne giga-projekty, które są największym wrogiem - współczesnym „Koniem Trojańskim", takich cudem zachowanych unikalnych miejsc jak Kazimierz i jego okolice.

                                                                                                                                   Kacha Siemińska

Czytany 3329 razy

Komentarze

+5
#3 zaduma 05-09-2015 12:09
Musimy mieć świadomość tego ze to my jesteśmy właścicielami Polskiej ziemi! Żaden urzędas (prezydent,premier.....)ani bankster czy inny gangster z forsą nie ma prawa zabierać Nam Naszej wspólnej własności.
W tej tak zwanej demokracji to my obywatele- jak mówi Konstytucja -sprawujemy władzę.Urzędasy wypełniają Nasza wole i nakazy.Wiem ze to brzmi dla wielu zabawnie ale postawmy Polskę,świat na nogi.Nie jesteśmy niczyją własnością,to My decydujemy co ludziki przez Nas wybrane mają robić! Przestańmy się bać!!!!
+3
#2 james bond 30-08-2015 09:30
Świat to za mało
+15
#1 Zbigniew Wacławski 29-08-2015 20:54
W pełni popieram i przyłączam się do słów Pani Kasi Siemińskiej

Dodaj komentarz