Samorząd Mieszkańców zadrą w oku Burmistrza?

Oceń ten artykuł
(54 głosów)

11 sierpnia 2018 roku burmistrz Andrzej Pisula w zaciszu swego gabinetu, w tajemnicy przed mieszkańcami wydał zarządzenie, w sprawie budżetu obywatelskiego na rok 2018. Dokument opublikowany został w Biuletynie Informacji Publicznej 22 sierpnia. W tym czasie, jak większość ludzi, przebywałam na urlopie, tym bardziej zaskoczył mnie telefon w tej sprawie od jednego z mieszkańców Kazimierza Dolnego.

Mimo że zarządzenie wprowadza zupełnie nowy Regulamin Budżetu Obywatelskiego, Samorząd Mieszkańców nie wiedział kompletnie nic o planowanych zmianach! Nie było żadnego zebrania, e-maila, ani też telefonu. A jednak sprawa nowego Regulaminu, to sprawa przede wszystkim mieszkańców, bo to oni planują wydatkowanie funduszu. Celem funduszu jest pobudzanie inicjatywy obywatelskiej i budowanie świadomości współodpowiedzialności za wspólnotę oraz wspólne dobro, jakim jest miasteczko w którym żyjemy. O ile fundusz sołecki jest refundowany w kilkudziesięciu procentach z budżetu państwa, to budżet obywatelski w całości pokrywa budżet gminy.

W wielu miastach w Polsce, sprawy budżetu obywatelskiego rozwiązywane są przy pomocy mieszkańców, omawiane na zebraniach i forach internetowych, a wprowadzane zmiany typu statut czy regulamin poprzedzają debaty i ankiety. W Kazimierzu jest inaczej, jak mogłam przekonać się po raz pierwszy w zeszłym roku, kiedy to wyborom projektu towarzyszył ogólny zamęt wprowadzony przez burmistrza, który sam zwołał zebranie i sam je poprowadził, nie panując nad głosami ani listami obecności. W zasadzie procedury ładu i składu nie zostały zachowane….

Trzy lata temu Samorząd Mieszkańców był wybierany w euforii, w nadziei na zmiany. Ponieważ na teren naszego miasta wchodzą sołectwa, wówczas na ogólnym zebraniu mieszkańców przyjęto, że Samorząd Mieszkańców obejmie teren miasteczka tzn. obrębu geodezyjnego. Argumenty były przemyślane i sensowne. Jedyną osobą która wyrażała obiekcje był Mariusz Wicik, ale mamy demokrację.

Samorząd Mieszkańców przez ostatnie trzy lata działał bardzo aktywnie, biorąc udział w życiu publicznym, podejmując inicjatywę uchwałodawczą, angażując się w działania społeczne i charytatywne. Ostatnim naszym małym sukcesem było wprowadzenie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego możliwości lokowania na terenach wiejskich nieuciążliwych usług (http://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/czekajac-na-plan.html).

Pod koniec ubiegłego roku podczas rozmów członków Samorządu Mieszkańców z burmistrzem oraz ówczesnym zastępcą, Hubertem Banaszkiem, prosiliśmy o wspólne dopracowanie procedury głosowania. Zastanawialiśmy się nad ewentualną możliwością wydłużenia terminu oddawania głosów, lub też głosowaniem internetowym. Burmistrz obiecał, że spotkamy się w tej sprawie i wspólnie zastanowimy nad problemami, a nawet nad nowym statutem Samorządu Mieszkańców, bo obecny jest nieco przestarzały. Zmiany zapewne były konieczne… ale sposób, jaki przeprowadził je burmistrz jest nieelegancki a wręcz arogancki. Po raz kolejny doświadczyłam, że aktywny Samorząd Mieszkańców jest zadrą w oku Burmistrza, przeszkodą w realizowaniu burmistrzowskich pomysłów, które nie zawsze mają na celu dobro wspólne.

Regulamin wprowadza wiele zmian. Jedyną pozytywną zmianą jest zwiększenie kwoty z 25 tys. zł. na 40 tys. zł. To także sukces Samorządu Mieszkańców, ponieważ w tej sprawie niespełna rok temu poczyniliśmy zabiegi, przygotowując projekt uchwały.

Za negatywne uważam wykluczenie ogromnej ilości osób z możliwości głosowania i składania projektów. Nie było to potrzebne, zwłaszcza że inwestycje mogą być realizowane jedynie na terenie miasteczka, nie zaś sołectw. Tak więc głosować nie mogą mieszkańcy ul. Góry, Filtrowej, Zbożowej i Nadedworce, oraz mieszkańcy ul. Doły. Burmistrz mógł to zrobić, wszak jest burmistrzem i może wszystko! Ale mógł też nie skorzystać z tego przywileju, jaki daje mu władza i cieszyć się, że więcej osób będzie mogło brać udział w życiu społecznym miasteczka. Ba, mógł nawet zastanowić się nad rozszerzeniem tego obszaru, wszak miasteczko jest sercem całej gminy! Tu przychodzimy na targ, na kawę i do Muzeum. Tu gromadzi nas Fara i Klasztor! Tu chodzimy na spacery, załatwiamy sprawy urzędowe a dzieci przyprowadzamy na plac zabaw (przyprowadzaliśmy).

Mimo że mieszkam przy jednej z wykluczonych ulic, jestem obywatelką miasta. Mimo, że jestem przewodniczącą Samorządu Mieszkańców nie będę mogła brać udziału w głosowaniu. Zapewne niedługo ukaże się rozporządzenie o odwołaniu Samorządu Mieszkańców, kwestia czasu.

Z niewiadomego powodu na stronie urzędu nie ma informacji o budżecie obywatelskim, choć zarządzenie obowiązuje od 11 sierpnia, a termin zgłoszeń upływa z końcem września. Być może chodzi o to, by złożono tylko jeden, „właściwy” pomysł. Mimo to zachęcam wszystkich do działania: https://umkazimierzdolny.bip.lubelskie.pl/index.php?id=413&p1=szczegoly&p2=1189992

Romana Rupiewicz

 

 

Czytany 3676 razy
Więcej w tej kategorii: « Ku czci mjra "Zapory" KONCERT »

Komentarze

-1
#106 tyz mieszkaniec 17-09-2017 07:40
@mieszkaniec-hym.Jak A.Pisula zaczyna swoje urzędowanie w Gminie Kazimierz było ponad 7 tyś.mieszjanców.No nie źle.W takim razie za rok nie będzie wyborów bo nie będzie mieszkańców.Niesamowicie zreczne posunięcie.
Coś chyba w tym jest za nasz włodarz nawiązuje czasami do dyktatorów.....
+2
#105 mieszkaniec 16-09-2017 23:07
Hitler też był demokratycznie wybrany przez naród, i też sobie rządził. Może gdyby mieszkańcy patrzyli mi na ręce, a nie dali całkowitą wolność nie doszło by do tego wszystkiego. To nie jest tak jak piszesz, że Pisula wygrał i teraz niech sobie robi ci chce a my siedźmy cicho. To Pisula jest odpowiedzialny za 4 miliony, które poszły na skarpę i za wiele innych fatalnych decyzji. Kolego, PRL się już skończył. Lud patrzy władzy na ręce i dobrze. mamy demokrację. A on jest naszym przedstawicielem, i nie ma wykonywać woli swojej żony, tylko mieszkańców. Nie może zabierać prawa głosu mieszkańcom. A ta sytuacja jest czystą złośliwością wobec Rupiewicz, która jest jego wyrzutem sumienia. Gdyby nie ona i Krzysztof nigdy nie wygrałby wyborów ten człowiek

nie porównujmy w ogóle Hitlera do kogokolwiek chyba nie znasz jego historii i psychopatycznej osobowości. A kim w ogóle jest"Pani Rupiewicz"? Jest tak samo mieszkanką naszej gminy jak 3500 innych osób ,która to większością wybrała na swojego przedstawiciela właśnie obecnego burmistrza. Każdy burmistrz jest odpowiedzialny za wydatki w swojej gminie to nie nowość, najlepszym miernikiem tego czy jest gospodarny czy nie jest bilans wydatków i przychodów zresztą jak mamy do czynienia w każdej firmie. Czasem mogą przytrafić się inwestycje nietrafne, nie ma ludzi nieomylnych. Czy w sąsiednich gminach jak Nałęczów czy Puławy nie było przypadków nietrafnych inwestycji? Nikt nie jest alfą i omegą. Wykonywanie woli jednej części mieszkańców wyklucza czasem wykonywanie woli innej. Nie jestem obrońcą a osobą zupełnie neutralną, tylko ta polityka ataków w tym miasteczku jest po prostu żałosna. Proponuję startować w wyborach następnym razem osobom, które mają na tyle kwalifikacji żeby było idealnie. (zaznaczmy,że dla większości społeczności a nie ich samych)
Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli
+1
#104 wiesiek 16-09-2017 20:10
Cytuję Stasiek:
Cytuję mieszkaniec:
Tak samo poprzedni jak i obecny Burmistrz zarządza swoją gminą w sposób właściwy. To on jest zarządcą a nie przedstawicielka kilku osób zaangażowanych w zmiany w miasteczku. Jest on przedstawicielem całej społeczności gminnej a nie pojedynczych osób. Czy ten czy(jeśli się zmieni) inny burmistrz, będzie zarządzał swoją gminą. Każdy może zgłaszać swoje obiekcje ale rządy pozostawmy demokratycznie wybranym władzom miasta i nie sączmy jadu a weźmy się za konstrukcyjne działania jeśli już chcemy się angażować w zmiany to wyróżniajmy się dobrą sprawą a nie polityką atakowania decyzji władz. Pozdrawiam i życzę refleksji :)


Hitler też był demokratycznie wybrany przez naród, i też sobie rządził. Może gdyby mieszkańcy patrzyli mi na ręce, a nie dali całkowitą wolność nie doszło by do tego wszystkiego. To nie jest tak jak piszesz, że Pisula wygrał i teraz niech sobie robi ci chce a my siedźmy cicho. To Pisula jest odpowiedzialny za 4 miliony, które poszły na skarpę i za wiele innych fatalnych decyzji. Kolego, PRL się już skończył. Lud patrzy władzy na ręce i dobrze. mamy demokrację. A on jest naszym przedstawicielem, i nie ma wykonywać woli swojej żony, tylko mieszkańców. Nie może zabierać prawa głosu mieszkańcom. A ta sytuacja jest czystą złośliwością wobec Rupiewicz, która jest jego wyrzutem sumienia. Gdyby nie ona i Krzysztof nigdy nie wygrałby wyborów ten człowiek@Staszek pieprzysz głupoty! Krzysio z Romaną postawili tylko kropkę nad i, gdzie było wiadomo, że Pisula wygra. Pytanie tylko jak dużą różnicą głosów.
-1
#103 Stasiek 16-09-2017 12:48
Cytuję mieszkaniec:
Tak samo poprzedni jak i obecny Burmistrz zarządza swoją gminą w sposób właściwy. To on jest zarządcą a nie przedstawicielka kilku osób zaangażowanych w zmiany w miasteczku. Jest on przedstawicielem całej społeczności gminnej a nie pojedynczych osób. Czy ten czy(jeśli się zmieni) inny burmistrz, będzie zarządzał swoją gminą. Każdy może zgłaszać swoje obiekcje ale rządy pozostawmy demokratycznie wybranym władzom miasta i nie sączmy jadu a weźmy się za konstrukcyjne działania jeśli już chcemy się angażować w zmiany to wyróżniajmy się dobrą sprawą a nie polityką atakowania decyzji władz. Pozdrawiam i życzę refleksji :)


Hitler też był demokratycznie wybrany przez naród, i też sobie rządził. Może gdyby mieszkańcy patrzyli mi na ręce, a nie dali całkowitą wolność nie doszło by do tego wszystkiego. To nie jest tak jak piszesz, że Pisula wygrał i teraz niech sobie robi ci chce a my siedźmy cicho. To Pisula jest odpowiedzialny za 4 miliony, które poszły na skarpę i za wiele innych fatalnych decyzji. Kolego, PRL się już skończył. Lud patrzy władzy na ręce i dobrze. mamy demokrację. A on jest naszym przedstawicielem, i nie ma wykonywać woli swojej żony, tylko mieszkańców. Nie może zabierać prawa głosu mieszkańcom. A ta sytuacja jest czystą złośliwością wobec Rupiewicz, która jest jego wyrzutem sumienia. Gdyby nie ona i Krzysztof nigdy nie wygrałby wyborów ten człowiek
+5
#102 mieszkaniec 16-09-2017 11:49
Tak samo poprzedni jak i obecny Burmistrz zarządza swoją gminą w sposób właściwy. To on jest zarządcą a nie przedstawicielka kilku osób zaangażowanych w zmiany w miasteczku. Jest on przedstawicielem całej społeczności gminnej a nie pojedynczych osób. Czy ten czy(jeśli się zmieni) inny burmistrz, będzie zarządzał swoją gminą. Każdy może zgłaszać swoje obiekcje ale rządy pozostawmy demokratycznie wybranym władzom miasta i nie sączmy jadu a weźmy się za konstrukcyjne działania jeśli już chcemy się angażować w zmiany to wyróżniajmy się dobrą sprawą a nie polityką atakowania decyzji władz. Pozdrawiam i życzę refleksji :)
+2
#101 janis 12-09-2017 22:05
Czemu to jak cos o Rosji to wy o tym zachodzie. Moze jedno warte drugiego. Jednak dziwne ze Rosja w Was tyle lekow nie wzbudza jakbyscie historii nie znali. Moze napiszcie cos o Rosji bo zupelnie nieadekwatna reakcja Wasza co do centalizacji to raz zakaz podwojnej kadencji dwa przejecie przez rzad WFOS. To tak na marginesie jezeli cokolwiek to kogos obchodzi.
+2
#100 małojec 12-09-2017 14:58
Grymas ty mieszkasz jak nikt.
Siejesz jeno zanent.
0
#99 Rumburak 12-09-2017 14:58
Cytuję hehe:
Czy Pan Rumburak to Pan Janusz? Proszę usunąć jeden wpis bo wygląda, że to ta sama osoba pisała.

W ogóle to może Pan Janusz by dłużej spał, bo celność i ostrość ataków spadnie.

Nie jestem Janusz tylko ten system tak skleił moją wypowiedz po publikacji i nie mogę tego poprawić!
0
#98 grymas50 12-09-2017 13:42
Cytuję grymas50:
haha. Nie przeczytali a dali./ minusiki/

Samorzad mieszkanców nie ma samoistnej mocy sprawczej , bo nie jest organem samorzadu terytorialnego, a Burmistrz jest nim.
Bez jego zgody wszystkie inicjatywy samorzadu mieszkańcow wezmą w łeb.
Jest konieczne WSPOLNE zrozumienie istotnych spraw mieszkańcow. Aktualnie panujaca niechęć obu stron do wspolnych dzia lań doprowadzi Kazimierz do upadku.

ps. To moje to odpowiedz na stwierdzenie @KW " ...... Na szczęście samorząd mieszkańców nie musi być podporządkowany Burmistrzowi".
Pewnie, ze nie musi ALE CO Z TEGO WYNIKNIE ?


Podobna historia z wycinką w Puszczy Bialowieskiej. KE błaga by przestali, ale Nasi nie mysolą sluchać tych zaleceń. Co z tego wyniknie ?


Dostałem JEDEN minusik>

Napisz. Dlaczego ?
+1
#97 grymas50 12-09-2017 13:38
Cytuję J.K:
@janis -Prosze Pana cala Polska sie centralizyje na wzor Rosji wiec dlaczego gmina nie moze tego robic. Burmistrz czerpie przyklad z rzadu. Samorzady sa dla partii wladzy be a dla burmistrza samorzad mieszkancow jest be. Ta sama rosyjska mentalnosc. I co Pan z tym zrobi? Chyba nic.

Haha.
Podaj towarzyszu przykład centralizowania Polski na wzór Rosji.
Zapytam tez przekornie czy mamy brać przykład z Zachodu?
Każdy kto tam mieszka żyje w ciągłym strachu o życie i zdrowie swoich bliskich i siebie.
I ten stan już nigdy się nie zmieni.
We Francji od dwóch lat stan wojenny."""


Na ulicach Niemiec słychać Arabów a nie Niemców.
Koszty na utrzymanie Wojska to miliardy euro. Cywiilizacja zavhodnia umarła.

Aleś NAMIESZAŁ. u NAJU słychać cenę prawdziwkow. 45 złotych kilogram. O ŻYDACH i ARABACH jakoś cicho.

Dodaj komentarz