Jest dobrze...

Oceń ten artykuł
(19 głosów)

Wspólne posiedzenie komisji Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym zakończyło się chwilę przed 19, a więc trwało blisko 5 godzin. Jedna rzecz jest jasna: „Rynkowa” ma iść w dzierżawę w drodze przetargu nieograniczonego. Tak zadecydowała Rada, i tak chciał burmistrz. Choć całe miasto od miesiąca szemrało, że wszystko jest już ustawione, okazało się zgoła co innego. I bardzo dobrze, choć wątpliwości było wiele, ale wszystkie wyjaśnij prawnik. Wynikały one z lakonicznej treści uchwały, ale też nadmiernej liczby emocji jakie w ostatnich miesiącach narosły wkoło „Rynkowej”. Aby wszystko było przejrzyste, uchwała poddana pod głosowanie na najbliższej sesji zostanie zmieniona w taki sposób, że znajdzie się w niej zapis jednoznacznie wskazujący, że nowy dzierżawca zostanie wyłoniony w drodze przetargu.

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że radni negatywnie zaopiniowali projekt uchwały o przystąpieniu do indywidualnej zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu „rotacyjnego”. Radni byli nieugięci, choć burmistrz zapewniał, że zmiana ta nie pociągnie za sobą żadnych kosztów. Nie ulega wątpliwości, że podejmowanie takiej uchwały jest pozbawione sensu, skoro procedura zmiany planu dla całej gminy toczy się od ponad półtora roku.

Dowiedzieliśmy się także, że procedura zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji spowodowana jest działaniem osób „trzecich”. W każdym razie wojewoda dopatrzył się błędów w procedurze uchwalania Gminnego Programu Rewitalizacji i zaproponował działania naprawcze. Te mają się sprowadzić do podjęcia uchwały o przystąpieniu do zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji.

Burmistrz poinformował także, że minister spraw wewnętrznych i administracji stwierdził nieważność decyzji komunalizacyjnej remizy OSP w Kazimierzu Dolnym. Wobec tego gmina wystąpiła z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. W przypadku podtrzymania stanowiska ministra, pozostanie nam droga sądowa. Dodam, że zaskarżona decyzja została wydana w 2011 roku. Była badana przez wszystkie instancje sądów, które jednoznacznie stwierdziły, że remiza OSP jest własnością gminy. W tej sprawie gmina nie miała wsparcia starosty puławskiego, który od 2011 roku robi wszystko co może, by remiza nie wróciła do gminy.

Poznaliśmy także propozycje zgłoszone przez mieszkańców wybranych części miasta do budżetu obywatelskiego. Pierwsza dotyczy budowy skateparku za siłownią plenerową usytuowaną przy wale przeciwpowodziowym. Druga obejmuje upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w formie kolumny zwieńczonej orłem. Jest kilka propozycji jej lokalizacji. I tu po raz kolejny pojawia się wątek wojewody. Przewodnicząca samorządu mieszkańców miasta Romana Rupiewicz jak zapowiedziała tak zrobiła. Po jej interwencji wojewoda dopatrzył się nieprawidłowości w zarządzeniu burmistrza, na mocy którego z budżetu obywatelskiego wyłączono mieszkańców niektórych ulic Kazimierza. Jakie będzie ostateczne rozstrzygnięcie wojewody uzależnione jest od wyjaśnień burmistrza. Może się okazać, że całe zarządzenie zostanie uchylone. Tragedii nie będzie, bowiem nic nie stoi na przeszkodzie, aby burmistrz do projektu budżetu wprowadził wybraną propozycję.

Na koniec wspomnę o pomyśle powołania straży miejskiej. Oczywiście problem stanowią pieniądze. Ale i tu pojawiają się różnego rodzaju możliwości. Być może uda się zrobić, jak chce burmistrz, by puławska straż miejska działała także w Kazimierzu. Nad takim rozwiązaniem mają zastanowić się prawnicy. Dla mnie lepszym rozwiązaniem byłoby przekazanie środków na dodatkowe etaty w policji. Chodzi o weekendy, kiedy Kazimierz przeżywa istne oblężenie. Okazuje się jednak, że puławska policja nie jest w stanie obsadzić nawet obecnych etatów. Jakie rozwiązanie przeważy, czas pokaże. Ważne, że zaczyna się na ten temat rozmawiać. W historii Kazimierza było kilka prób rozwiązania kwestii parkowania i porządku. Dotychczas nic z nich nie wyniknęło, a wydaje się, że problem stale się nasila.

Podsumowując dzisiejsze posiedzenie komisji można powiedzieć, dobre posiedzenie, merytoryczne, bez nadmiernych emocji.

KW

Czytany 4383 razy

Komentarze

0
#39 Asa 29-12-2017 07:49
Tekst wartościowy, wiele wnoszący. Będę częściej
zaglądać na stronę.
0
#38 Donald 29-12-2017 00:25
Bardzo mi się podoba powyższy artykuł.
+1
#37 grymas50 27-10-2017 07:36
Cytuję Tadeusz Strzępek:
ad. #18 grymas50
Nie, Panie Grymas, ja mieszkam w Męćmierzu- (tak mam napisane na wszystkich starych dokumentach, m.in notarialnych), a że się jakiś urzędnik pomylił to nie znaczy, że tak ma być... Jeśli chodzi o historię, to wiem, że Pan wolałby by tak zostało jak stoi w G. W. tzn, że Al. Kwaśniewski to nie żaden Stolzman, a Hieronim Dekutowski ps. Zapora i Jan Płatek ps. Kmicic, to bandyci, którzy mordowali milicjantów... Zbliża się rocznica Krwawej Środy i znowu władze miasta odegrają szopkę na ten temat.

Aleś WALNĄŁ Pan.
Czas zmienić ADRES. Nazwy ulic również sa zmieniane. To tak na MARGINESIE.
+8
#36 Ivo 26-10-2017 23:37
Pisula się świetnie bawi, cała jego kadencja jest wypełniona wyjazdami służbowymi i podejmowaniem gości. W każdym miesiącu jest to przytłaczająca ilość. Wiadomo, że do Kazika ciągną tłumy. Ale zarabiając ponad 12 tys. zł. warto być bardziej asertywnym i gonić to towarzycho. Rękawy zawinąć i do roboty Panie burmistrzu, bo to zmarnowana kadencja. Nic pan nie zrobił konkretnego
+9
#35 Krzysztof 26-10-2017 19:11
Cytuję Elegant:


Zrzutka na krawat?



Chińczycy dokończą wszystkie inwestycje w Kazimierzu i wezmą się za kolejne. Stosowne umowy podobno podpisał dzisiaj w ratuszu miejskim burmistrz. To bezprecedensowa sprawa w skali europejskiej, powstaną fabryki produkujące gotowe zabytki, które będą ustawiane na peryferiach miasta i w ten sposób ubogacą tą blednącą perłę renesansu. Na zamku powstanie lądowisko dla helikoptera, którym Ów nowy na wpół chiński Król Kazimierz będzie latał do swojej Iwon, która jak stylowa gejsza będzie warzyła mu sake z ryżu uprawianego w dolinie Grodarza.
+3
#34 ja 26-10-2017 19:03
Cytuję Elegant:


Zrzutka na krawat?

Dzis nie trzeba jest dzień sołtysa ☺
+2
#33 Tadeusz Strzępek 26-10-2017 17:43
ad. #18 grymas50
Nie, Panie Grymas, ja mieszkam w Męćmierzu- (tak mam napisane na wszystkich starych dokumentach, m.in notarialnych), a że się jakiś urzędnik pomylił to nie znaczy, że tak ma być... Jeśli chodzi o historię, to wiem, że Pan wolałby by tak zostało jak stoi w G. W. tzn, że Al. Kwaśniewski to nie żaden Stolzman, a Hieronim Dekutowski ps. Zapora i Jan Płatek ps. Kmicic, to bandyci, którzy mordowali milicjantów... Zbliża się rocznica Krwawej Środy i znowu władze miasta odegrają szopkę na ten temat.
+10
#32 Elegant 26-10-2017 10:51


Zrzutka na krawat?
0
#31 marco polo 25-10-2017 22:21
Panie Krzysztofie.
Wy się tu bijecie o tryb przetargowy czy bezprzetargowy, a ja Panu coś zademonstruję.
Nie jestem prawnikiem więc może gdzieś się mylę , ale proszę to przeanalizować.
Umowa najmu/dzierżawy ponad 3 lata pozwala najemcy nabyć lokal w trybie bezprzetargowym.Czy Pan jest w stanie przewidzieć co będzie za 3 lata?Budżet będzie napięty jak struna i jedynym ratunkiem będzie sprzedaż nieruchomości.Radni będą zmuszeni do wyrażenia zgody bo zostaną im obiecane inwestycje.Co ja piszę:inwestycje?Alpinistyczne mycie szyb w nowej szkole, monstrualne metry sześcienne powietrza do ogrzewania, klimatyzowania etc.etc. Proszę tylko przeliczyć różnicę w cenie sprzedaży bezprzetargowej a przetargowej i podzielić to na np.36 miesięcy.Tyle potencjalny nabywca jest w stanie przepłacić czynsz żeby mieć lokal w centrum miasta na własność.
+10
#30 Matematyk amator 25-10-2017 15:08
Cytuję Romek:
Cytuję ciekawy:
700 000 zł?!?!
Co za to zrobiono?
Gdzie są te pieniądze?

700 tysięcy? Powiedzcie mi w jakim okresie pobiera się myto za wejście na górę. Z tego co wiem to przez niecałe pół roku. Więc średnio musiałoby to być ok 1000 osób dziennie. Może się nie znam ale te liczby wydają mi się abstrakcyjne. Chyba że podpieracie się jakimiś zestawieniem.


Romku usiądź kiedyś na ławeczce w drodze na Górę Trzech Krzyży i z abstrakcjonizmu momentalnie przejdziesz na realizm.
I nie zapominaj, że jako obywatel RP masz prawo dostępu do informacji publicznej (Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Dz.U. 2001 nr 112 poz. 1198)

Dodaj komentarz