Parking zielony pod młotek?

Oceń ten artykuł
(29 głosów)

W trakcie ostatniego posiedzenia połączonych Komisji Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym (18 grudnia 2017 r.), Krzysztof Pietrzak przedstawiciel spółki Biopolinex z Lublina (inwestor od „rotacyjnego”), wspólnie z burmistrzem zapoznali radnych z propozycją zagospodarowania terenu „zielonego parkingu” przy ulicy Kwaskowa Góra. W miejscu tym miałby powstać kompleks usługowo-handlowy o nazwie „Inicjatywa Filmowy Kazimierz”.

Zamierzone przedsięwzięcie ma być realizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich oraz Gminą Kazimierz Dolny. Jaka będzie struktura zaangażowania w przedsięwzięcie poszczególnych podmiotów, tego póki co nie zdradzono. Nie wiadomo także jaka będzie forma użyczenia gminnego gruntu. Jednak dotychczasowe działania władz miasta dają dostateczny powód do niepokoju...

Założenia inwestycji obejmują budowę wielofunkcyjnej sali widowiskowej na około 700 miejsc, basenu, powstanie powierzchni pod usługi turystyczne, ale także pod gastronomię i handel, z podziemnym parkingiem włącznie. Ponadto w planowanym kompleksie znaleźć się ma zaplecze techniczno- sportowe dla nowo budowanej szkoły.

Pompatyczna nazwa „Filmowy Kazimierz” brzmi kusząco i niewinnie, jednak prawa rynku kreślą łatwy do przewidzenia scenariusz. Jak mówi sam inwestor, ta rada i ten burmistrz stwarzają niepowtarzalną szansę na zrealizowanie tego przedsięwzięcia. Inwestor mając do dyspozycji obecną radę i burmistrza oraz teren o powierzchni ponad 1 ha z korzystnymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wykorzysta możliwości do maksimum – patrz budynek „Rotacyjny”.

Nastawienie radnych, a przede wszystkim burmistrza do tego pomysłu, dają niemal pewną gwarancję, że inwestycja powstanie. Burmistrz na koniec kadencji będzie chciał pokazać, że coś jednak zrobił – co by to nie było. W zestawieniu z planami Zana House, inwestycja przy Kwaskowej Górze to przysłowiowy pikuś, przede wszystkim dlatego, że chodzi o niezwykle cenne działki gminy.

Jak się zachowają w tym przypadku organizacje społeczne Kazimierza Dolnego, w tym Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego kreujące awangardę - nowe w starym Kazimierzu, czas pokaże. Być może po raz kolejny znajdzie zastosowanie rozwiązanie typu: nie ważne co, ważne kto projektuje.

Wielkopowierzchniowe obiekty handlowo-usługowe w Kazimierzu to nowość, choć zapewne znajdą swoich zwolenników. Tesco w Kazimierz? Kto wie... Plan nie pozwala? Rotacyjny dowodzi, że dla naszej rady i burmistrza to żaden problem.

Kuszący jest basen, choć znając realia i elokwencję włodarzy, może okazać się, że jego utrzymanie spadnie na Gminę.

Patrząc na działania inwestora nasuwa się analogia z planowaną inwestycją przy Krakowskiej, z tą zasadniczą różnicą, że w tym przypadku burmistrz mgr inż. Pisula nie będzie musiał wystawiać „świstka”.

Obojętność  radnych oraz pewność siebie burmistrza podczas dyskusji daje przekonanie, że pewne decyzje już zapadły. Czekamy zatem na postawienie kropki nad I. Pozostaje do rozstrzygnięcia sprawa przekazania nieruchomości pod inwestycje. Jak zrobić, by inwestował ten co powinien? Sprzedaż może okazać się ryzykowna, bo mogą pojawić się inni chętni. Partnerstwo publiczno-prywatne? Tu też nie będzie tak prosto. Ale jestem przekonany, że nasza władza „coś” wymyśli.

Niezrozumiałe dla mnie jest zaangażowanie Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Głównie dlatego, że podobne funkcje miały powstać w ramach inwestycji Zana House na Krakowskiej, również przy wsparciu SFP. Póki co, pomimo zaświadczenia burmistrza, Zana House przegrywa na szczeblu ministerialnym ale także i w sądach. Może więc co niektórzy pogodzili się z faktem, że inwestycja na Krakowskiej prawdopodobnie w najbliższym czasie nie powstanie...

Wielkie powierzchnie handlowe zapewne będą cieszyć wybrednych klientów głównie z zewnątrz. Nie trzeba być prorokiem, aby przewidzieć jaki wpływ na kondycję małych kazimierskich sklepików będzie miało to przedsięwzięcie.

Obecne władze miasta stały się ambasadorami dużego kapitału. Niestety burmistrz i radni zapomnieli o potencjale lokalnych przedsiębiorców, których niestety nie wspierają.

Na moją optykę Kazimierz został podzielony na strefy wpływów. Najpierw Krakowska obecnie Kwaskowa Góra. Do zagospodarowania pozostało jedynie centrum miasta w tym Mały Rynek. Myślę, że wkrótce i w tym przypadku poznamy zbawienną propozycję.

Zapraszam do odsłuchania prelekcji. Jest bardzo pouczająca,

J.K

 

Czytany 3848 razy

Komentarze

0
#51 grymas150 30-12-2017 12:37
grymasie.Waza to po szwedzku:snopek
+2
#50 grymas50 30-12-2017 09:39
@Jan III Waza

No popatrz. Nie wiedziałem o tym, a Ty wiesz i PAMIETASZ. Gratuluję.
+1
#49 Jan III Waza 30-12-2017 09:32
Cytuję grymas50:
"Wg GUS w 2016 roku wartość PKB w przeliczeniu na mieszkańca Polski wynosiła ponad 48 tysięcy złotych. Ale dane w poszczególnych województwach bardzo się od siebie różnią. W mazowieckim to prawie 77 tysięcy złotych na głowę, a w lubelskim tylko 33 tysiące. "

Ciekawe ile u naju tj. gminie Kazimierz. Wprawdzie ZAJELIŚMY 4 miejsce w województwie, ale sa opinie, że ten ranking to BAJKI.
@ Karol
Grymas na Burmistrza ? No nie wiem czy on wariat. Narodowcem pod " gwiazdą" ONR to na pewno nie.

Ale sztandaru czerwonego tak.Dziś grymas twoje święto 95 rocznica powstania ZSRR
+2
#48 grymas50 30-12-2017 09:08
"Wg GUS w 2016 roku wartość PKB w przeliczeniu na mieszkańca Polski wynosiła ponad 48 tysięcy złotych. Ale dane w poszczególnych województwach bardzo się od siebie różnią. W mazowieckim to prawie 77 tysięcy złotych na głowę, a w lubelskim tylko 33 tysiące. "

Ciekawe ile u naju tj. gminie Kazimierz. Wprawdzie ZAJELIŚMY 4 miejsce w województwie, ale sa opinie, że ten ranking to BAJKI.
@ Karol
Grymas na Burmistrza ? No nie wiem czy on wariat. Narodowcem pod " gwiazdą" ONR to na pewno nie.
+3
#47 Karol 29-12-2017 20:25
ad #45
wnioskuję, że pan Grymas jest narodowcem. Jego wpisy są niezwykle patriotyczne. Sądząc po jego aktywności na blogu nadaje się jak nic na burmistrza. Pan Grymas na burmistrza! Rozpirzyłby wszystkich do odpowiedzialności.
+4
#46 Rumburak 29-12-2017 16:52
Cytuję grymas50:
Kto się odważy być burmistrzem w Kazimierzu Dolnym n/ Wisłą ?:: Chory ? Wariat? Desperat?. BOHATER ? NARODOWIEC ?

I tak będzie zarząd komisaryczny z komisarzem na czele.
Taki wniosek jest oczywisty po głosowaniu budżetu na 2018 czyli kiełbasy wyborczej.
+4
#45 grymas50 29-12-2017 16:11
Kto się odważy być burmistrzem w Kazimierzu Dolnym n/ Wisłą ?:: Chory ? Wariat? Desperat?. BOHATER ? NARODOWIEC ?
+6
#44 Rumburak 29-12-2017 15:55
No cóż tenor to też muzykant jak nasz wójt. Tacy to mogą być najwyżej wodzirejami. Jak widać w poważnych sprawach są nieudaczni i nawet trolowanie im nie wychodzi !!!
Tenorze bądź poważny i podaj jakiś przykład godnego kantydata !
Łatwo teraz czepiać się biednego Janusza ale był inny kandydat oprócz tego z prokuraturą na karku? (ten aktualny taż się prokuratorskiego garbu pewnie dorobi)
Ja też głosowałem na A. P. nie dlatego że Janusz mnie przekonał ale nie było innego wyboru... Myślę że Dunia był wcześniej i był by teraz jeszcze większym szkodnikiem!
Wszyscy po wyborach mieliśmy ogromną nadzieję dlatego rozczarowanie jest tak wielkie...
Jak się patrzy na ten program to A. P. jest zwykłym politycznym oszustem i to jak skończy, a skończy żle, powinno być przestrogą dla kogokolwiek kto będzie jego następcą.
+1
#43 małojec 29-12-2017 14:45
@ tenor To w takim razie kogo mamy poprzeć,masz kandydata?
-3
#42 tenor 29-12-2017 14:20
Cytuję Rumburak:
Cytuję krzycho:
Cytuję Mieszkaniec:
Cytuję Iwona:
I co Wy mi możecie zrobic?
Nigdy nie myślałem ze to powiem ale w porównaniu z tobą Andrzeju Dunia był naprawdę dobrym burmistrzem. Mimo pewnych zastrzeżeń wiele w Kazimierzu zrobił i mieszkańcy to pamietaja.
Po tobie pozostanie tylko....świstek.
Żal, smutek i strata czasu.
Skończ to jak mężczyzna i odejdź!

Tak Dunia wiele zrobił np: projekt obiektów sportowych za 2 mln zł którt wylądował w koszu, kibel nad wisłą za 1,2 mln czy remont zamku za ok 9 Mln do tego sprzedał za 700 tys (bezcen) działkę na browarnej o szkole za 22 mln bez wymiarowej sali gimnastycznej nie wspomnę


Tylko teraz nie dajmy się nabrać na kolejnego nieudacznego cwaniaka.
W miasteczku słychać o bardzo dziwnych kandydatach...
Uważajcie na prawdziwych cwaniaków!!!
Masz rację nie wolno drugi raz się dać nabrać Januszowi i poprzeć Wawra. O NIE ROMANA raz cygan idzie przez wieś!

Dodaj komentarz