100-lecie Niepodległości. Burmistrz Andrzej Pisula kazał usunąć flagę Polski

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Jeden z najpiękniejszych wielowiekowych dębów na Górach, został przeznaczony na ścięcie. Niestety burmistrz naszego miasta zamiast myśleć, jak ocalić stare drzewa, wycina je bezwzględnie… i bez sensownych powodów.

Krzysztof Wawer, postanowił poprzez działanie artystyczne zwrócić uwagę na ten problem. Celowo odwołał się do wybitnego artysty Tomka Kawiaka, obecnie mieszkającego w USA, ale związanego z Lublinem i… Kazimierzem Dolnym. W Latach 70. w Lublinie, na ulicy Narutowicza, znacznie przycięto drzewa, szpecąc je…. Kawiak je zabandażował, tak jak bandażuje się rannego człowieka, czyniąc z tego artystyczną instalację pro-ekologiczną. Zatytułował ją „Ból Kawiaka”. Do dziś na ul. Narutowicza widnieje płyta upamiętniająca to wzruszające wydarzenie. Tomek Kawiak w latach 90. był w Kazimierzu Dolnym, realizując inną swoją pracę performance, z użyciem cegły.

Krzysztof Wawer postanowił odwołać się nie tylko do ekologii z racji swego wykształcenia, ale przede wszystkim także do obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości. Dąb jest świadkiem zarówno lat niewoli jak i odzyskania Niepodległości. To działanie artystyczne w mojej ocenie jest wyjątkową instalacją oddziałującą nie tylko na świadomość patriotyczną, ale i na doświadczenia sensualne – drzewo, liście, wiatr… piękno krajobrazu. Mamy do czynienia ze sztuką wpisującą się w performance związany z land-artem i eko-artem. Autor poniekąd wyrażając swoją postawę w tej pracy, chciał przemówić do odbiorców, uwrażliwić ich na piękno przyrody, która jest świadkiem odzyskania Niepodległości.

Z tego powodu drzewo zostało opatrzone flagą Polski, oraz banerem, którego napis poprzez metafory miał upamiętniać cierpienie niewinnych, i tych, którzy za wolność Ojczyzny oddali swe życie.

Jest jeszcze jedna, ukryta symbolika tej instalacji. Dąb. Drzewo to w kulturze chrześcijańskiej jest symbolem Krzyża Jezusa, którego krzyżujące się belki wyznaczały oś świata – wschód i zachód, łączyły niebo i ziemię. Drzewo było symbolem piękna, mocy, służyło do wizualizacji historii życia ludzkiego od tysiącleci, relacji pomiędzy przestrzenią, wiedzą, językami i rodzajami. Było też centralnym symbolem dla zrozumienia konstrukcji universum, w czasach cywilizacji starożytnych.

Niestety Andrzej Pisula burmistrz Kazimierza Dolnego nie zrozumiał działania artystycznego. Dziś kazał strażakom usunąć flagę Polski oraz napis. Instalację mogliśmy podziwiać niecałą dobę.

Romana Rupiewicz

Czytany 2141 razy

Komentarze

0
#61 mac 23-11-2018 11:42
Wg wielu źródeł historycznych krzyż Jezusa był wykonany z czarnej sosny (Pinus nigra) i drzewa oliwnego. Gdzie tu dąb?
0
#60 Kazimierz 13-06-2018 15:09
Cytuję ŻaliSmutek:
Po idiotycznym pomyśle wybrukowania teraz wycinka drzew.
Andrzej, kończ Waść, wstydu oszczędź!

Popieram
+4
#59 obserwator 28-03-2018 09:47
Nie mogę wyjść ze zdumienia,że burmistrz tak błahej sprawie nadał znaczenie wydarzenia roku.To jest wprost nie do uwierzenia.
+4
#58 haha 27-03-2018 15:33
Cytuję J.K:
Cytuję grymas50:

W artykule (DW) jest ,ze Pisula wyśle Krzysztofa pod Sąd.


Żeby tylko jego może jeszcze innych za podżeganie? Strach się bać!
+12
#57 ŻaliSmutek 27-03-2018 11:38
Po idiotycznym pomyśle wybrukowania teraz wycinka drzew.
Andrzej, kończ Waść, wstydu oszczędź!
+3
#56 J.K 27-03-2018 11:30
Cytuję grymas50:

W artykule (DW) jest ,ze Pisula wyśle Krzysztofa pod Sąd.
+5
#54 J.K 27-03-2018 10:44
@Grymas 50.Zdecydowanie,Jednak jak tu nie wpadać.....Dzisiejszy Dziennik Wschodni strona tytułowa.
Burmistrz:(Andrzej Pisula) Miejsce drzew jest w lesie.Grymas 50 i jak nie popaść w obłęd.
-2
#53 grymas50 27-03-2018 10:22
Cytuję J.K:
@antyprawnik "Dąb łączony jest z dostojeństwem i trwałością, w tradycji: greckiej, germańskiej, celtyckiej, poświęcony był Dąb bogu burzy, ze względu na przyjmowania, na siebie piorunów ...

U Druidów i kapłanów słowiańskich łączył się z męską potencją i mądrością, pełnił funkcje słupa światła i naturalnej świątyni
– Światowid(bóstwo czterotwarzowe; wszystkowidzące, i wiedzące było wykonane z Dębu.

Dąb w chrześcijaństwie był symbolem: Jezusa Chrystusa i Marii – Dziewicy, siła wiary, cnoty, przezwyciężenia przeciwności LOSU.Krzyż na który Jezus był ukrzyżowany był z Dębu szypułkowego wykonany, co ma związek z nieśmiertelnością ...

To chyba wystarczy, by ci co sadzą się o to, że Jarosław Kaczyński w spocie z Dębem Bartkiem ma twarzowe zdjęcia, czy sadzi Dąb"
To jak widać właściwe miejsce.

Mamy pytać w demokratycznym kraju,czy możemy korzystać z miejsc publicznych?
Andrzej Pisula ze swymi dyktatorskimi zapędami belujesz w kierunku Kim Dzong Una


Szaleństwo. Istne szaleństwo.
ps. Nie wspomniałeś o " koronie ciernistej" . W naszych , lokalnych warunkach byłaby to " korona z krzewu tarniny". Cholera. Popadamy w obłęd.
+6
#52 mieszkaniec 27-03-2018 08:39
I znowu jesteśmy na pierwszej stronie. Nasz wójt to się umie promować :) Kazimierz taka perła, a ten robi wszystko by tu nie przyjeżdżać...

Dodaj komentarz