O Rynkowej i nowych planach zagospodarowania kamieniołomu

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W minionym tygodniu, podczas posiedzeń Rady Miejskiej (komisja 28.05.2018 i sesja 29.05.2018) poruszone zostały dwie sprawy, do których chciałbym  się odnieść. Pierwszy temat to perturbacje związane z  kawiarnią  Rynkowa, gdzie Gmina od niemal roku nie może wejść do swojego obiektu, mimo skutecznie wypowiedzianej umowy najmu.

W styczniu tego roku został skierowany do Sądu Rejonowego w Puławach pozew o wydanie lokalu, jednak do dziś nie został wyznaczony termin rozprawy.  Przyznam, że jest to sytuacja niecodzienna. Z jednej strony gmina  jako właściciel lokalu  nie może do niego wejść, bo dzierżawca nie chce oddać kluczy, z drugiej zaś strony  burmistrz rozmawia z Januszem Z.  W między czasie magistrat  wydzierżawia tzw. „ogródek Rynkowej ” kolejnemu podmiotowi, tymczasem media (woda i prąd) stanowią integralną część miejskiego lokalu. Kwestie te  nie zostały wyjaśnione przez  burmistrza, a radni o nic nie pytają….

Sprawa ta  coraz bardziej zdumiewa. Po mieście  krążyły plotki o przejęciu…. "Rynkowej" przez członka rodziny  pana St. Kusia-  wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej  w Kazimierzu Dolnym.

Naliczanie jakichkolwiek kar za bezumowne korzystanie z lokalu  jest chybione, ponieważ dzierżawca zapowiedział, że nosi się z zamiarem wystąpienia z pozwem przeciw magistratowi o zwrot poniesionych nakładów za  remonty lokalu. Mamy  więc taką sytuację, że lokal jest zamknięty od jesieni a miasto co miesiąc traci po kilka tysięcy złotych.

Dobrze byłoby, aby pan burmistrz jasno  określił, jakie ma plany wobec kawiarni  "Rynkowa". Przypuszczam, że pozew sądowy przeciwko dzierżawcy ma jedynie służyć jako zasłona dymna.

Druga sprawa, do której chciałbym się odnieść  dotyczy zagospodarowania kamieniołomu. W czasie ostatniego posiedzenia komisji Rady, burmistrz  mówił o nowej koncepcji zagospodarowania kamieniołomu. Głównie  chodzi o inwentaryzację roślinności (sic),  posprzątanie, wyznaczenie ścieżek  i ustawienie ławek i koszy.

 W 2015 r został rozstrzygnięty konkurs na zagospodarowanie kamieniołomu, którego celem było zaproponowanie wizji biorącej pod uwagę potrzeby społeczno-gospodarcze, rozwój kultury, turystyki oraz ochronę dziedzictwa kulturowego Kazimierza. Wygrał projekt pod nazwą „Magiczne Krajobrazy”  arch. Janusza Gąsiorowskiego, który spełniał założenia konkursu, wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności. Jednak  praca „Magiczne Krajobrazy” nie spełniała  oczekiwań pewnej….grupy ludzi, pomieszkującej w Kazimierzu, która oprotestowała rozstrzygnięcie jury.

Obecna wizja pana burmistrza wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tzw. „warszafki”, którzy Kazimierz Dolny, podobnie jak i  mieszkających w nim ludzi, traktują przedmiotowo.

Realizacja obecnej wizji burmistrza Andrzeja Pisuli na długie lata zablokuje możliwości wykorzystania tego terenu zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców jak i założeniami, które przyświecały idei  konkursu sprzed trzech lat.

Teren  kamieniołomu niewątpliwie powinien  być wykorzystany w taki sposób, aby spełniał  oczekiwania społeczne, przy jednoczesnym wykorzystaniu tego terenu do funkcji komercyjnych, co jest oczywistym z punktu widzenia ekonomii.

J.K

Czytany 1774 razy

Komentarze

+9
#11 Rumburak 14-06-2018 01:01
Zadłużona gmina znika z mapy. Wójt po osiemnastu latach zadłużania idzie pod sąd! 5 razy musieli go wybrać a on zadłużał zadłużał... Pewnie proboszcz go popierał a on proboszcza to go wybierali. Może im za to chodniki albo asfalcik robił. Zadłużył gminę na 38 500 000 i o taką szkodę wobec gminy oskarżyli jego i jeszcze panią skarbnik.
szczecin.wyborcza.pl/.../...
+4
#10 grymas50 12-06-2018 15:39
ale
"Najwięcej entuzjazmu wywołała jednaka trzecia nagrodzona praca, której przyznano wyróżnienie honorowe. To praca młodych architektów Katarzyny Zych – Głuszyńskiej i Agaty Zych – Wcisło wraz z zespołem.

- Praca ta przedstawia taki kamieniołom, jaki sobie wyobrażamy – powiedział Tadeusz Michalak. – Właściwie dzieli przestrzeń, która jest w zasadzie niezmieniona – nie ma prawie ingerencji w zbocza kamieniołomu, a wszystko to, co ma się rozegrać, rozgrywa się na dole. Wydaje się, że to jest ideał. Przede wszystkim widać wodę, której z tych czy innych powodów zostaliśmy w Kazimierzu pozbawieni, jeśli chodzi o Wisłę. Sezonowo jest tu kąpielisko wspaniale wkomponowane w teren. Jest to rozwiązane w formie stawu z roślinnością, która oczyszcza wodę. Mam nadzieję, że jeżeli znajdzie się inwestor, który by realizował basen w kamieniołomach, to ten basen będzie realizowany właśnie według tej idei. "

Własnie potrzebny nam ENTUZJAZM, by zrealizować zagospodarowanie Kamieniołomu, dlatego też całą energię należy skierować właśnie na ten projekt. Wydaje się to bardzo logiczne.

Pani Ewo. Może właśnie poprzez ten projekt PORUSZYĆ aktywność społeczną do działań. Ja widzę w tym szansę. O społecznym działaniu jest Pani mowa na stronie www. kazimierz
+2
#9 grymas50 12-06-2018 15:30
"Pierwsze miejsce przyznano pracy wykonanej przez mgr arch. Janusza Gąsiorowskiego z zespołem. Wyróżnienie zdobyła praca dr arch. Bolesława Stelmacha z zespołem. Dodatkowo Sąd Konkursowy zdecydował o przyznaniu wyróżnienia honorowego autorkom ze Strzegomia: mgr arch. Katarzyny Zych - Głuszyńskiej wraz z zespołem. "
+9
#8 obserwator 11-06-2018 08:09
Cytuję chłop z Okala:
Plastyk sprawujący funkcję prezia może spać spokojnie. Wszystko pod kontrolą... Jest tak, jak miało być... Projektant prymitywnych betonowo szklanych kloców nie wygrał, ale nic złego się nie dzieje... burmistrz robi co mu każą...
Ludzie obudźcie się i pogońcie to całe towarzystwo.


Dobrze prawisz, "ludzie obudźcie się".Gdzie są ci ludzie którzy mailiby się obudzić.W Kazimierzu Dolnym mieszkańcy są tak bardzo podzieleni,a nawet pałają do siebie nienawiścią.Popatrzmy jak wygląda nauczycieli GZS. Jesli nauczyciele się kłócą jaki płynie przekaz do uczniów i rodziców? To nie koniec w Urzędzie na Senatorskiej jest podobnie.Naprawdę nauczycielom,pracownikom um w KD już żyć się nie chce.
+10
#7 chłop z Okala 11-06-2018 07:58
Plastyk sprawujący funkcję prezia może spać spokojnie. Wszystko pod kontrolą... Jest tak, jak miało być... Projektant prymitywnych betonowo szklanych kloców nie wygrał, ale nic złego się nie dzieje... burmistrz robi co mu każą...
Ludzie obudźcie się i pogońcie to całe towarzystwo.
+7
#5 grymas50 09-06-2018 15:27
Możesz przybliżyć te " Magiczne krajobrazy' ?. Może akurat dobry moment, by je zrealizować.?
+7
#4 J.K 09-06-2018 08:22
Podobno nie ma ludzi nie zastąpionych,trudno będzie jednak zastąpić wieloletnią dyrektor,miłą i ciepłą osobę,która świetnie prowadziła przedszkole,dodatkowo nie stając po żadnej stronie lokalnej sceny politycznej.
Niekwestionowany autorytet i wzór do naśladowania.
Mnie ciekawi,czy pani dyrektor -zupełnym przypadkiem - nie otrzymała od pana burmistrza,bądź jego otoczenia..... sugestii, aby może skorzystała z możliwości przejścia na emeryturę.
+6
#3 Kot 09-06-2018 07:27
Zapytajcie lepiej burmistrza kto następny z *****olizów na dyrektora przedszkola...? Gwiazda z neta, jestem w szoku wczoraj się dowiedziałem...
+2
#2 mirko 08-06-2018 23:22
burmistrz musi wyjaśnic kulisy a Kus powinien wstać i powiedzieć to nie mój syn ja nie mam nic wspolnego z aferą rynkowa Tak nie jest i dlatego pozwal by gadac jak się gada.

Dodaj komentarz