Wydrukuj tę stronę

O Rynkowej i nowych planach zagospodarowania kamieniołomu

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W minionym tygodniu, podczas posiedzeń Rady Miejskiej (komisja 28.05.2018 i sesja 29.05.2018) poruszone zostały dwie sprawy, do których chciałbym  się odnieść. Pierwszy temat to perturbacje związane z  kawiarnią  Rynkowa, gdzie Gmina od niemal roku nie może wejść do swojego obiektu, mimo skutecznie wypowiedzianej umowy najmu.

W styczniu tego roku został skierowany do Sądu Rejonowego w Puławach pozew o wydanie lokalu, jednak do dziś nie został wyznaczony termin rozprawy.  Przyznam, że jest to sytuacja niecodzienna. Z jednej strony gmina  jako właściciel lokalu  nie może do niego wejść, bo dzierżawca nie chce oddać kluczy, z drugiej zaś strony  burmistrz rozmawia z Januszem Z.  W między czasie magistrat  wydzierżawia tzw. „ogródek Rynkowej ” kolejnemu podmiotowi, tymczasem media (woda i prąd) stanowią integralną część miejskiego lokalu. Kwestie te  nie zostały wyjaśnione przez  burmistrza, a radni o nic nie pytają….

Sprawa ta  coraz bardziej zdumiewa. Po mieście  krążyły plotki o przejęciu…. "Rynkowej" przez członka rodziny  pana St. Kusia-  wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej  w Kazimierzu Dolnym.

Naliczanie jakichkolwiek kar za bezumowne korzystanie z lokalu  jest chybione, ponieważ dzierżawca zapowiedział, że nosi się z zamiarem wystąpienia z pozwem przeciw magistratowi o zwrot poniesionych nakładów za  remonty lokalu. Mamy  więc taką sytuację, że lokal jest zamknięty od jesieni a miasto co miesiąc traci po kilka tysięcy złotych.

Dobrze byłoby, aby pan burmistrz jasno  określił, jakie ma plany wobec kawiarni  "Rynkowa". Przypuszczam, że pozew sądowy przeciwko dzierżawcy ma jedynie służyć jako zasłona dymna.

Druga sprawa, do której chciałbym się odnieść  dotyczy zagospodarowania kamieniołomu. W czasie ostatniego posiedzenia komisji Rady, burmistrz  mówił o nowej koncepcji zagospodarowania kamieniołomu. Głównie  chodzi o inwentaryzację roślinności (sic),  posprzątanie, wyznaczenie ścieżek  i ustawienie ławek i koszy.

 W 2015 r został rozstrzygnięty konkurs na zagospodarowanie kamieniołomu, którego celem było zaproponowanie wizji biorącej pod uwagę potrzeby społeczno-gospodarcze, rozwój kultury, turystyki oraz ochronę dziedzictwa kulturowego Kazimierza. Wygrał projekt pod nazwą „Magiczne Krajobrazy”  arch. Janusza Gąsiorowskiego, który spełniał założenia konkursu, wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności. Jednak  praca „Magiczne Krajobrazy” nie spełniała  oczekiwań pewnej….grupy ludzi, pomieszkującej w Kazimierzu, która oprotestowała rozstrzygnięcie jury.

Obecna wizja pana burmistrza wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tzw. „warszafki”, którzy Kazimierz Dolny, podobnie jak i  mieszkających w nim ludzi, traktują przedmiotowo.

Realizacja obecnej wizji burmistrza Andrzeja Pisuli na długie lata zablokuje możliwości wykorzystania tego terenu zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców jak i założeniami, które przyświecały idei  konkursu sprzed trzech lat.

Teren  kamieniołomu niewątpliwie powinien  być wykorzystany w taki sposób, aby spełniał  oczekiwania społeczne, przy jednoczesnym wykorzystaniu tego terenu do funkcji komercyjnych, co jest oczywistym z punktu widzenia ekonomii.

J.K

Czytany 3079 razy