Decyzja radnych w sprawie wieżowców

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Dzisiaj o godz. 15.OO w Szkole Podstawowej w  Dąbrówce rozpoczęła się czterdziesta szósta sesja Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym.

Nikt nie miał wątpliwości ,że sztandarowym punktem obrad, tak ważnym dla  pana burmistrza,  będzie  uchwała dotycząca zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla działek  przy ulicy Doły.

Na początku burmistrz zgłosił wniosek zmiany  porządku obrad i zdjęcie tego punktu z obrad. Jak  można  było się spodziewać, Rada Miejska jednogłośnie poparła wniosek burmistrza.

Sytuacja z dzisiejszych obrad po raz kolejny pokazuje dyletanctwo i niedojrzałość  radnych.

W dniu 31 lipca podczas obrad połączonych komisji  Rady Miejskiej  dwie  spośród trzech komisji poparły projekt uchwały zaproponowany przez Andrzeja Pisulę.

Dzisiaj ci sami radni zagłosowali na odwrót, popierając wniosek burmistrza i  nie podając żadnego argumentu zmiany swojej decyzji.

 Najbardziej jednak szokuje zachowanie Andrzeja Pisuli. 

Podczas wspomnianych obrad Komisji, burmistrz dwoił się i troił, aby radni poparli  kontrowersyjny projekt uchwały, zachwalając jego atuty.

https://www.facebook.com/kazimierzdolnypl/videos/2332044093489237/UzpfSTEwMDAwMTkwMDM0NjE4NzoyMTUxOTE4MTkxNTQ4MTcx/

Dzisiaj burmistrz mówił zgoła co innego, że należy przyjrzeć się sprawie i przeanalizować dokumentację, gdyż jak stwierdził ze  sprawą zapoznał  się dopiero wczoraj ( sic!!!)

https://www.facebook.com/kazimierzdolnypl/videos/2335838819776431/?hc_ref=ARTrC9tDrL_0cU0GaqeL-iDS-8klbpU2QUDlQuNBmFB_rPP02hOeSvcm7P_al6dwVoM

 Z inwestycją przy ulicy Doły  mamy taką sytuację ,że budynek apartamentowca liczący obecnie pięć kondygnacji, i  ma wysokość ponad 18 m, czyli  siedem metrów więcej niż dopuszcza  plan .

Na dzień dzisiejszy jest to niezgodne z obowiązującym prawem. Nie wiem jak deweloper uzyskał pozwolenie na budowę ale jest to bardzo ciekawie...

Obecnie budowa apartamentowca stoi w miejscu, ponieważ inwestor jak się okazuje czeka na zmianę w planie która ma być dopasowana do jego potrzeb.

Projekt planu   mówi, że wysokość wznoszonych budowli  może  sięgać 165m  n.p.m, co w rzeczywistości daje wysokość około 25 m, ponieważ rzędna działki „Rotacyjnego” wynosi około 140 m n.p.m.

Dodatkowo obszar objęty zmianami sięga działek, których  właściciele  nie wyrazili zgodny na zmiany w planie - analogiczna sytuacja jak ze działką  Pana Haczewskiego.

Złożone  zaś przez  nich  uwagi do planu, burmistrz odrzucił, co oznacza, że sprawę  znał  szczegółowo (sic!). Chyba ,że przyjmiemy, że nie zwraca uwagi na podpisywane przez siebie świstki papieru.

Do tej pory w planach przestrzennych Kazimierza wysokość budynków oznaczano wprost, wskazując  ich wysokość podawaną w metrach, mierzoną od posadowienia budynku, do kalenicy dachu. Zmiana na rzędne zaciemnia obraz tak bardzo ,że bez aktualnych map wysokościowych, konkretnej działki nie możemy stwierdzić ile w rzeczywistości dany budynek może mieć wysokości. W mojej ocenie było to  przemyślane działanie, które miało na celu przepchniecie  projektu uchwały przez Radę.

O ile można przyjąć ,że radni nie mają dostatecznej wiedzy  związanej  z planowaniem przestrzennym, o   tyle eksperci zatwierdzający projekt uchwały, doskonale wiedzieli co projekt Planu zawiera. Gminny  prawnik, złożył swój podpis na projekcie uchwały .  Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie wydał pozytywną  decyzję. Gminna Komisja  Urbanistyczno Architektoniczna jako organ doradczy burmistrza zaakceptowała projekt planu . Wszyscy  więc byli świadomi i zdawali   sobie sprawę że uzgadniając przedmiotowy  projekt planu wyrażają zgodę na budowę  wieżowców w Kazimierzu Dolnym .

Podobne przypadki  miały miejsce  również i w przeszłości. Jednak nie  w tak ordynarny sposób i  nie  na taką  skalę.

Sprawa przepchnięcia tej  uchwały w  takim kształcie dałaby  precedens do  czternastu innych podobnych obszarów   z zapisami UT ( Usługi Turystyczne). Tereny te leżą  w ścisłej strefie konserwatorskiej (Pomniku Historii)  i byłyby pretekstem  do rewizji  zmian   w planie. Do tej pory mimo braku precyzyjnych  kryteriów obowiązywała zasada mówiąca, że max wysokość wynosi 11 m dla całego obszaru  miasta i gminy Kazimierz Dolny. 

Od wielu lat o tym trąbie podając dziesiątki przykładów łamania prawa i obowiązujących praktyk. Odpowiednie  zapisy w  planie  mają  wymierne korzyści  finansowe ,które przekładają się na zyski, i żadne bariery prawne,  jak na razie, nie są  wstanie tego zmienić.

J.K

Czytany 2207 razy

Komentarze

0
#59 Kazimierzank 11-08-2018 12:21
Panie radny Gebal co rada zamierza zrobić z samowola rotacyjnego,czy powiadomicie jako rada albo pan jako radny nadzór budiwlany w Puławach.
-1
#58 grymas50 07-08-2018 11:01
Cytuję Karol:
Popatrzcie w niebo. Znowu dzisiaj opryskują. Od rana kilka samolotów kreśli nad naszą gminą złowrogie krzyże i trójkąty...
Tych samolotów nie ma na flightradar: pl.flighttrackerradar.com/
PiS i wszystkie poprzednie partie pozwalają na to. Jak również na szczepienia, na GMO, na stacjonowanie obcych wojsk w Polsce na coraz większą liczbę uchodźców, na upadek polskiego rolnictwa, na totalną wyprzedaż naszego majątku... Obudźcie się!


Niedobrze. " Krzyże i trójkąty", jakby nie znali kwadratów i prostokątów. Do nowej szkoły ich.
-2
#57 Karol 07-08-2018 09:46
Popatrzcie w niebo. Znowu dzisiaj opryskują. Od rana kilka samolotów kreśli nad naszą gminą złowrogie krzyże i trójkąty...
Tych samolotów nie ma na flightradar: pl.flighttrackerradar.com/
PiS i wszystkie poprzednie partie pozwalają na to. Jak również na szczepienia, na GMO, na stacjonowanie obcych wojsk w Polsce na coraz większą liczbę uchodźców, na upadek polskiego rolnictwa, na totalną wyprzedaż naszego majątku... Obudźcie się!
+1
#56 Karol 07-08-2018 09:23
superklaster.pl/.../
Zajrzyjcie na tę ankietę. Dowodzi ona jak ludzie są wciąż mało świadomi i totalnie zmanipulowani telewizją i mediami. PiS, najbardziej zdradziecka partia, która sprzedała Polskę Izraelowi i wprowadza Polaków wprost w ramiona NWO wciąż ma największe poparcie(!?!?)
to rok temu: www.youtube.com/.../
a to teraz: www.youtube.com/.../
Czołem wielkiej Polsce.
+3
#55 Trola 07-08-2018 02:08
Cytuję Obserwator:
...
Jednak wszystkie wątpliwości można było uciąć w czasie dyskusji publicznej dotyczącej planu i dokumentacja była na miejscu w urzędzie.
Było ogłoszone na BIP i każdy mógł przyjść i wnieść swoje zastrzeżenia. Jak można było się spodziewać zainteresowanie mieszkańców sprawą było zerowe...


Masz słabą informatorkę albo świadomie wprowadzasz w błąd. Do zmiany planu były zgłoszone uwagi pisemne w terminie, rada i burmistrz nie odpowiedzieli. Kuriozalny, 25-metrowy budynek wciąż prawdopodobnie bedzie przepychany. Jedyną instancją mogącą zatrzymać ten proces jest konserwator zabytków, ponieważ nowa część budynku stoi na działce zahaczającej o strefę konserwatorską i powinna być przez konserwatora zatwierdzona - a podejrzewam, że dokumentu konserwatora w papierach dewelopera brakuje. I teraz głównym punktem zmiany planu jest delikatna zmiana granicy strefy. Tylko przy okazji załatwiane jest podniesienie budynku o jeszcze kilka metrów i zmiana charakteru budynku z hotelu na mieszkania - to ostatnie skutkuje uszczupleniem dochodów gminy, bo podatek od mieszkań jest dużo mniejszy. Dziwi mnie, że w czasach "dobrej zmiany" w CBA i ABW nikt się nie boi, że za taki prosty przewał pójdzie siedzieć.
+1
#54 Gwiezdny pył 06-08-2018 10:35
Mieszkaniec, Karol nie może się wziąć w garść, bo w jego głowie zamieszkał OBCY!
+3
#53 mieszkaniec 06-08-2018 10:02
Karol ja rozumiem,że jest był festiwal,jest upalnie i może robić się coś w głowę ale czas wsiąść się w garść.
+1
#52 Karol 06-08-2018 09:49
ad panie Mieszkaniec, #48:
Budowa bloków jest zupełnie niepotrzebna. Przygotowany jest już wirus, który zgładzi 3/4 ludzkości.
Tajemniczy wirus X doprowadzi do zagłady ludzkości? W artykule portalu gazeta.pl pt. „Co zabije ludzkość?” wymieniane są choroby bądź zjawiska, które mogą doprowadzić do zagłady ludzkości. Jednym z nich jest tajemniczy Wirus X.
nczas.com/.../...
W tym roku tylko w Polsce śmiertelność wzrosła dwukrotnie...
+3
#51 Michaś 05-08-2018 15:34
Cytuję chłop z Okala:
Zielone światło deweloperom dał PiSowy rząd z PiSowym prezydentem Dudą, który 3 sierpnia 2018r podpisał ustawę tzw. "lex deweloper" która pozwala budować gdzie się da i cedując całą sprawę na rady miast i gmin, które mają 60 dni aby wydać odpwiednią decyzję deweloperowi.
alexjones.pl/.../...
Dopiero teraz się zacznie budowanie w Kazimierzu...


Ta ustawa to antyludzki skandal. To jak z aptekami. Niestety PIS przepchnął na siłę prawo farmaceutyczne pod kątem producentów leków. Wpisali normy metrażowe dla nowych aptek. OLBRZYMIE 100 metrów plus zaplecze. Efekt apteka z rynku chciała dzialać w Kazimierzu, ale nie znalazła tak dużego lokalu! A deweloperzy teraz będą żadać jak w Kazimierzu by rady głosowały zmiany pod ich kątem. Nowe mieszkanie a sąsiedzi to bydło i natręctwo.
+6
#50 prawnik 05-08-2018 12:03
Cytuję Zadowolony:
Bardzo dobrze niech się w Kazimierzu budują niech każdy robi to co chce i co mu się podoba. Niektórzy sprzedali już wszystko co mogli to teraz nie daliby nikomu nic sprzedać i zrobić. Dookoła tylko pozarastane nieużytki i samosiejki ( będzie las i mnóstwo dzików). Niech pobudują most, kolejkę linową , baseny itp. i niech niektórym gula rośnie.

Jeszcze zapomniałeś o kuflu piwa do szczęścia...

Dodaj komentarz