Jutro sesja Rady Miejskiej,czy radni zajmą się żydowskimi roszczeniami?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Jutro   czterdziesta siódma sesji Rady Miejskiej. To już chyba jedna z ostatnich w tej kadencji. Głównymi tematami, jakimi radni  zajmą się tym razem, to zmiana uchwał okołobudżetowych.

https://umkazimierzdolny.bip.lubelskie.pl/upload/pliki//Ogloszenie_o_XLVII_sesji_RM.pdf

Śmiem sądzić , że radni  poza porządkiem obrad poruszą jedynie tematy związane z inwestycjami wyborczymi...,to chyba jedno na czym im zależy.

Może mam  zbyt duże oczekiwania ale uważam ,że dotychczasowy  brak reakcji radnych na ważne z punktu widzenia interesu publicznego sprawy nie ich,  ale całą Radę Miejską pozbawia wiarygodności. Sprawy dot. budowy szkoły, zamrożenia prac planistycznych, kolejno  zaciąganych kredytów, był radnym zupełnie obojętny. Ostatnio  na finansowanie planowanego deficytu, burmistrz zaciągną ponad dwumilionowy kredyt. Rada Miejska całkowicie zignorowana również problem  roszczeń Chasydów dot. boiska szkolnego.

Szkoła otwarta. Po 7 latach dzieci mogą się uczyć  się w godziwych warunkach. Tym  razem pominę odpowiedzialność konkretnych osób, które przyczyniły się do wielomilionowego przekroczenia budżetu na cele  budowy szkoły. Temu zagadnieniu poświecę więcej uwagi. Pokłosie lekkomyślności,  da nam się to we znaki  jeszcze długo .

Do magistratu, sądów i komorników zgłaszają się kolejne firmy oszukane  przez  Generalnego Wykonawcę.

Chodzą  słuchy, że  Coprosa Polska SA,  ma czelność  upominać  się  o  dodatkowe pieniądze od Gminy (sic) .

Pan burmistrz wraz z Radą… dawno powinni przygotować i przedstawić opinii publicznej kompleksowy plan działania w celu odzyskania pieniędzy od cwaniaków, którzy narazili  Gminę gigantyczne straty.

Od dłuższego czasu narasta spór związany z  roszczeniami  Chasydów  względem Gminy dot. boiska szkolnego. Pisała o tym prasa, huczało w mediach społecznościowych, niestety kazimierska władza temat przemilczała.

Może to przerasta poziom intelektualny radnych, ale tej  sprawie Rada Miejska powinna poświecić tyle czasu, ile  potrzebne byłoby  na rozwiązanie sporu,a opinia publiczna powinna otrzymać jasny przekaz,który będzie wspólnym stanowiskiem władz Kazimierza.   

W innym przypadku kwestią czasu będzie, kiedy w mediach zagranicznych...pojawia się informacje , że młodzież z kazimierskiej szkoły gra  czaszkami w piłkę , bądź dzieci do gry w bierki używają żydowskich kości.

Spór podobno powstał  około 2009 r, w czasie przebudowy boiska szkolnego . Wówczas przeprowadzono badania  z których miało wynikać , że  w miejscu boiska są  fragmenty grobów.

O tym jednak nikt nie raczył powiadomić opinii publicznej i spór narastał, a  rozmowy w tej sprawie trwały od lat.

W  2011 roku przy okazji  zamierzeń  budowy szkoły Rada Miejska była zapewniana ,że żadnego problemu nie ma. Jedynie  Konserwator Wojewódzki w miejscu byłego cmentarza nie zgodził się na jakąkolwiek  zabudowę .

Bezspornym  jest poszanowanie  szczątek ludzkich , i upamiętnienie miejsca dawnego cmentarza w godziwy sposób.

Z drugiej zaś strony Gmina ma pełne prawa do gruntu i może – zgodnie z zapisami Planu- robić z terenem co zechce. Uważam także ,że strona żydowska nie ma podstaw do roszeń w sprawie  gruntu.

 Zapominamy o tym, że teren  cmentarza w przeszłości należał do obywatelach polskich wyznania mojżeszowego. Wiec  tereny w przypadku braku właścicieli przechodzą na Skarb Państwa i w tym przypadku mamy taką sytuację.

Jak wiemy cmentarza w miejscu boiska nie ma od wielu dziesięcioleci. Został zlikwidowany przez Niemców w czasie okupacji. Nie znaczy to, że pod płytą boiska nie znajdą jakieś pojedyncze fragmenty kości.

Nie wykluczam jednak możliwości ,że  potomkowie kazimierskich żydów, zechcą w przyszłości upamiętnić  swoich zmarłych  w podobny sposób, jak  zrobiono to w Lublinie, gdzie w miejscu cmentarza żydowskiego   powstała Plaza Lublin.

Póki co w  bezmiarze spekulacji trzeba wyznaczyć wartości  brzegowe sporu i zacząć rozmawiać. Inaczej zabrniemy w otchłań  absurdu i nawzajem będziemy się straszyć…

J.K 

Czytany 1089 razy

Komentarze

+2
#17 Bogdan 20-09-2018 00:16
Cytuję ciekawski:
Cytuję pawel:
A ja to mam pytanie panie Januszu podobno mieszka pan w Puławach. Prawda to?

Ktoś widział odpowiedź kandydata na to pytanie bo ja nie.


Pan „kandydat” z rodziną w bliskich stosunkach?
To wazne pytanie w kontekście tak ważnej funkcji jak radny.
+4
#16 rumburak 19-09-2018 11:53
Cytuję Mieszkanka:
Dlaczego w sondzie na burmistrza nie mogę oddać głosu pomimo że zaznaczam odpowiednie obrazki? Czy ta sonda jest robiona na zlecenie?

Takie sondy w internecie należy traktować z przymróżeniem oka bo jest tysiące sposobów aby nimi manipulować nie jako z zewnątrz bez udziału administratora. Da się zwyczajnie zagłosować wielokrotnie i nie trzeba być do tego jakimś magikiem internetu.
0
#15 Mieszkanka 19-09-2018 11:47
Dlaczego w sondzie na burmistrza nie mogę oddać głosu pomimo że zaznaczam odpowiednie obrazki? Czy ta sonda jest robiona na zlecenie?
+1
#14 rumburak 19-09-2018 00:05
Zwykle na stwierdzenie o niskim poziomie intelektualnym, obrażają się ci, o bardzo niskim poziomie intelektualnym.
Mądrzy ludzie znają swoją wartość i nie ruszają ich takie oceny bo wiedzą co mówią i robią.
Ci co są niepewni swojego intelektu muszą bronić się np. przy użyciu różnych Adwokatów Adamów zwanych najmimordami.
Mądrzy ludzie nie potrzebują bronić się i obrażać w takich sytuacjach, co powinno być powszechnie wiadome ludziom wykształconym, a więc również Adwokatom Adamom na podstawie paru historycznych przykładów...
+4
#13 od Góreckich 18-09-2018 21:54
Szanuję wypowiedzi ale szanujmy prowadzącego bloga.Można się zgadzać czy nie ale tu można pisać wszytko i o wszytkom.
Elity,komentatorów rzucili się na Kowalskiego tak naprawdę bez powodu.Jestem zdumiona,że wypowiedzi @Krzysztofa itep nie spotykają się z oburzeniem.A powinny być komentowane.Kowalski zasygnalizował problem,który w przyszłości może być poważny dla Kazimierza .Zamiast rzeczowej dyskusji,jest okładanie JK bo to co powiedział jest niepoprawne politycznie.Mój kraj moje miasto to dziwny kraj i miasto .Znacznej części społeczeństwa Kazimierza żyje się coraz gorzej, coraz więcej biedy dookoła. Artykuły Janusza rozpętały dyskusję przez forumowiczów i dyskusja ta powoduje dopiero podziały.Nie jestem zagorzałą fankom JK,ale też nie godzę się na to żeby każda jego wypowiedź była wyszydzana i ośmieszana. JESTEM POLSKĄ i KAZIMIERZANKA.
-4
#12 ciekawski 18-09-2018 20:36
Cytuję pawel:
A ja to mam pytanie panie Januszu podobno mieszka pan w Puławach. Prawda to?

Ktoś widział odpowiedź kandydata na to pytanie bo ja nie.
+5
#11 jeden z wyborców 18-09-2018 20:24
To akurat nie prawda że Plaza stoi na terenie byłego cmentarza.
A sformułowanie "Może to przerasta poziom intelektualny radnych" znaczy jednak co innego niż ,, przerasta poziom intelektualny radnych(...) ''.
Ale jak wiadomo prawnicy są od tego aby manipulować przekazem słownym i z tego żyją.
Nawet pan Adwokat Adam w ramach tej manipulacji zaznaczył (...) tylko na końcu cytatu.
A poza tym jeśli coś faktycznie przerasta czyjś poziom intelektualny, to nie żadna obraza tylko zwykła ocena i stwierdzenie faktu. Na tej zasadzie powinno się pozywać nauczycieli akademickich jak nie dają zaliczenia, bo stwierdzają w ten sposób, że coś "przerasta poziom intelektualny studenta".
Jak nie zagłosuje na Pisulę bo rozczarowałem się jego "poziomem intelektualnym" to może mnie on podać do sądu? Na szczęście wybory pozostają tajne.
Ludzie mają różny poziom intelektualny, moralny itd. i można go oceniać jak ktoś piastuje publiczne stanowisko. Nie każdy człowiek na członka Rady się nadaje i to nie jest żadna obraza. Zwłaszcza w czasie kampanii mamy prawo do takich ocen.
+1
#10 Z miasta 18-09-2018 17:37
Cytuję Z RYNKU KU KU:
Panie Januszu mieszkasz w Puławach, a chcesz reprezentować Kazimierz? A tego poziomu intelektualnego to już nie wiem komu bardziej brakuje jak popatrzę na Pana zachowanie i wypowiedzi na sesjach. Żenada!!

Jak tak uważasz i tak cię boli ten poziom intelektualny to pozwu JK w trybie wyborczym a nie gadasz i gadasz. Rowiez jeśli chodzi o. meldunek JK. Miej(cię) odwagę.
+2
#9 Z RYNKU KU KU 18-09-2018 17:31
Panie Januszu mieszkasz w Puławach, a chcesz reprezentować Kazimierz? A tego poziomu intelektualnego to już nie wiem komu bardziej brakuje jak popatrzę na Pana zachowanie i wypowiedzi na sesjach. Żenada!!
-1
#8 J.K 18-09-2018 15:22
@Pawł No Nie! Nie dokazuj miły, nie dokazuj....

Dodaj komentarz