Wydrukuj tę stronę

Zapiski z codzienności 23 września 2018

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

                                                              

Zapiski z codzienności 23 września 2018

 strz3

 

Art. 261. Znieważenie pomnika lub innego publicznie urządzonego miejsca.

Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby,
podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

https://www.arslege.pl/zniewazenie-pomnika-lub-innego-publicznie-urzadzonego-miejsca/k1/a297/

https://www.arslege.pl/kodeks-karny/k1/

23 września w niedzielę jadąc ok. godz. 16-ej z Kazimierza do Puław zatrzymałem się na chwilę przy pomniku bocznokołowca, który projektowałem przed kilkoma laty. Pomnik, nie dość, że nigdy jest nie dokończony (już cztery lata!) permanentnie jest bezczeszczony. Przed dwoma laty żeby przeszkodzić parkowaniu samochodów tuż pod pomnikiem zainicjowałem ułożenie głazów wokół pomnika. To jednak nie pomogło. Kilka głazów jest już przetoczonych, a z roślinności płożącej się, która miała stanowić naturalną barierę i wyznaczenie terenu wokół pomnika nie pozostało już ani śladu.  

strz2     

23-go września, w czasie święta jesieni, którym, (jak mi wyjaśnił burmistrz), zawiadywało kazimierskie muzeum, ze zgrozą zobaczyłem pod pomnikiem rozstawione stoły i ławki. Dla spożywających kiełbaski z grilla ludzi pomnik nic nie znaczył. Zgroza! Żadnych już świętości!

Powtórzę raz jeszcze tutaj:

Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Kogo więc należy ukarać? Czy tych, co tam siedzieli spożywając te kiełbaski? Czy tych co te stoły tam rozstawili? A może decydentów imprezy? Panią dyrektor Muzeum? Może burmistrza, że nie zażądał planu imprezy?

Pozostawiam Państwu ten osąd.

Osobiście uważam, że nie szeregowy żołnierz jest winien, a oficer, który wydaje rozkazy… Oczywiście żołnierz powinien też myśleć do kogo strzela.

Za dewastację i znieważenie pomnika wnioskuję o surowe ukaranie osoby odpowiedzialnej za urządzenie tej pięknej skąd inąd imprezy.

 

                                                                                                -Tadeusz Strzępek   

strz4   

Czytany 891 razy