Wydrukuj tę stronę

Obchody 76 rocznicy Krwawej Środy w Kazimierzu Dolnym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W niedzielę, 18 listopada 2018 wspominaliśmy 76 rocznicę Krwawej Środy. Uroczystości tradycyjnie miały miejsce w klasztorze ojców franciszkanów i rozpoczęły się mszą świętą sprawowaną w intencji Pomordowanych.

W czasie homilii o. Eliasz przypomniał wydarzenia z listopada 1942 r. Mówił, że dla Kazimierza i okolicznych miejscowości był to czas apokalipsy. Przypominał, że represje i pacyfikacja okolicznej ludności trwały przez tydzień. W tym czasie trwała pacyfikacja ludności cywilnej w skali dotąd nieznanej. Nie oszczędzano kobiet, ani też dzieci. Wielu rozstrzelano, wielu też wywieziono do obozów na terenach Niemiec. Równocześnie represjami okupanta niemieckiego objęte zostały okoliczne miejscowości. Był to odwet za działania polskiego ruchu oporu przeciw niemieckiemu okupantowi.

Krwawa Środa w Kazimierzu i okolicznych miejscowościach przyniosła śmierć około 150 osobom. Kilkaset osób Powiśla lubelskiego zostało wywiezionych do obozów w Majdanku i Auschwitz. Większość uwiezionych osób już nie wróciła.

Ojciec Eliasz podkreśli znaczenie tych obchodów dla świadomości i tożsamości historycznej naszej społeczności. Duchowny zwrócił uwagę, że w uroczystościach bierze udział coraz mniej osób, coraz mniej młodzieży. Uczulił i upomniał, że aby budować przyszłość nie możemy zapominać o przeszłości.

Następnie przy murze klasztornym, na którym upamiętniono nazwiska ofiar tamtych dni odbyła się krótka modlitwa. Mieszkańcy i delegacie instytucji i organizacji społecznych złożyli wiązanki pod obeliskiem upamiętniającym ofiary Krwawej Środy.

W krótkich słowach o wydarzeniach z listopada 1942 przypomniał burmistrz elekt Artur Pomianowski, mówiąc, że Polskę najechali hitlerowcy. Na takie sformułowanie zwrócił uwagę Tomasz Nadolski uznając, że jest to niewłaściwe określanie oprawców. To nie byli hitlerowcy. Przypisywanie odpowiedzialności jedynie partii niemieckiej za zbrodnie jest nieuzasadnione i nieodpowiedzialne.

Za dramat i ofiary II wojny światowej, w tym wydarzenia Krwawej Środy odpowiada Państwo Niemieckie, które w wolnych i demokratycznych wyborach wybrało partię polityczną Adolfa Hitlera. Hitler został wybrany przez naród i od narodu otrzymał legitymizację władzy. Dodatkowo Pan Nadolski zwrócił uwagę, że używanie niewłaściwych określeń i niewłaściwej narracji powoduje, że na świecie mówi się o polskich obozach zagłady, a nie niemieckich obozach koncentracyjnych. Takie działania nie mogą mieć miejsca, ponieważ źle służą Polsce.

Uroczystości miały miejsce także w Bochotnicy oraz Parchatce. Na Fb „Dzieje Parchatki” została zamieszczona relacja, w której czytamy: „Sołtys Parchatki Ryszard Rybczyński przypomniał okoliczności tej tragedii i podkreślił, jak wielką wartością jest życie w pokoju. To naszym obowiązkiem jest troska o wzajemne poszanowanie i łagodzenie konfliktów.
Kwiaty, znicze i wspólna modlitwa, towarzyszyła zebranym mieszkańcom przed pomnikiem upamiętniającym miejsce zdarzenia, a także na Cmentarzu Włostowickim, przy grobie, gdzie spoczęły ciała pomordowanych. Dzień tej smutnej rocznicy, kończy Msza św. w Kościele Parafialnym we Włostowicach, w intencji pomordowanych”.

J.K

Czytany 2009 razy