Sprawiedliwi.... z Kazimierza Dolnego mają swoją tablicę!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Po kilkudziesięciu latach od zakończenia II wojny światowej, mieliśmy dziś zaszczyt być świadkami historycznej chwili, upamiętniającej kazimierskich bohaterów. O godzinie 10.00 w kazimierskiej farze odbyła się msza święta w intencji śp. Anastazji, Wiktora, Zofii i Leokadii Góreckich, którzy w latach 1942-1944 ukrywali w swoim gospodarstwie na Górach w Kazimierzu Dolnym siedem osób z rodziny Buchbinderów i Szlingienbaumów. W 1996 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował rodzinę Góreckich  medalem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

Po mszy świętej została poświęcona tablica upamiętniająca to wydarzenie. Tablicę ufundowali mieszkańcy Kazimierza Dolnego, projekt wykonał prof. Konrad Kucza-Kuczyński. Uroczystości były transmitowane przez TVP Lublin.

J.K

Czytany 1011 razy

Komentarze

+1
#4 maniek 18-12-2018 06:57
Cytuję grymas50:
facebook.com/.../...

Świetny. Polecam

Cytuję grymas50:
facebook.com/.../...

Świetny. Polecam

Grymas 50 z ciebie to dopiero jest.....wszytko nie pasuje
+2
#3 grymas50 16-12-2018 17:51
facebook.com/.../...

Świetny. Polecam
+7
#2 J.K 16-12-2018 16:58
znalezione w sieci....
"Dziś o 10.00 w kazimierskiej Farze miała miejsce piękna uroczystość poświęcenia tablicy ku czci i pamięci rodziny Góreckich, która przez ponad dwa lata niemieckiej okupacji ukrywała w swoim niewielkim gospodarstwie na Górach, 7 osób narodowości żydowskiej. Historia ta jest nieznana wśród mieszkańców Kazimierza. Wychodzi dopiero z mroków niepamięci czy niewiedzy w dużej mierze dzięki Pani Beacie Kiss-Orskiej, która poświęciła rodzinie Góreckich obszerny artykuł w jednym z numerów Brulionu Kazimierskiego. Wiosną tego roku TVP Lublin wyemitowała wzruszający reportaż. Teraz mieszkańcy oddali hołd w formie tablicy pamiątkowej."

z-rynku.pl/.../...
+14
#1 Mieszkaniec 16-12-2018 13:53
Ważne, że wreszcie to się wydarzyło, bo rodzina ta już dawno powinna być upamiętniona. Chwała więc wszystkim, którzy przyczynili się do tego. Ale czy ksiądz proboszcz łaskawie mógłby przestać współpracować z panem Kucza-Kuczyńskim, który już tyle napsuł w Kazimierzu. Nie ma jednej rzeczy, zaprojektowanej przez niego, która byłaby ładna. Krzyż nad mensą ołtarza jest paskudny, płyta niepodległościowa z orłem jak z Orlenu jeszcze gorsza. Wszystko paskudne, i niestety, ta wspaniała rodzina Góreckich doczekała się teraz paskudnej tablicy... naprawdę to przykre, że ksiądz nie ma za grosz gustu ani rozeznania. Zwykły chłop rzemieślnik lepszą płytę by zrobił.

Dodaj komentarz