Co nowego w kazimierskim samorządzie,czyli czwarta sesja Rady Miejskiej za nami.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wczoraj (28.01.2019 r) o godz. 15.00 rozpoczęła się IV sesja Rady Miejskiej. Relację z obrad można obejrzeć na kanale YouTube  https://www.youtube.com/watch?v=FGVv15IbmxU

Przed sesją odbyło się szkolenie radnych z zakresu obsługi systemu E-SESJA, który gmina zakupiła od Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej ZETO Sp. z o. o. w Lublinie za sumę nieco ponad 50 tyś zł. System ma pomóc w obsłudze posiedzeń rady, ma być  wsparciem przy przekazywaniu materiałów radnym, głosowaniach, komunikacji z radnymi, itp.

Na początku sesji przewodniczący Rady Mirosław Opoka odczytał apel o ograniczenie „mowy nienawiści”. Wniosek, który złożyłem do Przewodniczącego był wynikiem sytuacji jaka miała miejsce w przestrzeni publicznej po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Należy przyjąć i uświadomić sobie, że  morderca  prezydenta był szaleńcem nie inspirowanym przez nikogo. A jeśli już,  to inspirację  do zbrodni czerpał z gdańskiego półświatka przestępczego. Po tragedii w Gdańsku liberalno-lewicowe media rozpętały prawdziwa  histerię, że śmierć prezydenta Gdańska miała związek z  tzw. „mową nienawiści”. Sytuacja ta spowodowała, że nawet Kazimierz stał się sceną do ataków na środowiska wolne od liberalno-lewicowej ideologii. Dlatego zwróciłem się z propozycją  o zaprzestanie  nakręcania spirali nienawiści. Trzeba stanowczo przeciwstawiać się  wszelkim formom  hejtu, pomówień i fake newsów, stanowczo  postawić tamę temu złu. W przeciwnym razie  dalsza eskalacja takich działań wcześniej czy później  doprowadzi do kolejnych zbrodni.

Podczas dalszych obrad przewodniczący zaprezentował nowego  zastępcę  Burmistrza, pana Dariusza Wróbla, wieloletniego  samorządowca, który przez ostatnie trzy kadencje był burmistrzem pobliskiego Opola.

Na sesji przedstawiony został nowy radca prawny kazimierskiego  magistratu. Pan Artur Kokoszkiewicz, dr nauk prawnych, pracujący w jednej z największych kancelarii w regionie ma doświadczenie i wiedzę. Jak wspomniał  orzekał wcześniej  przez dekadę w Samorządowym Kolegium Odwoławczym  w Lublinie.

Burmistrz Artur Pomianowski złożył sprawozdanie  z działań jakie podjął od 05 grudnia do 28 stycznia b.r.

https://tablet.esesja.pl/zalaczniki/36483/sprawozdanie-28-stycznia-2019_332410.pdf

Na słowo komentarza zasługuje informacja o podpisaniu umowy z firmą Igor Grzejdziak na wykonanie audytu finansowego w kazimierskim KOKPiT, Urzędzie Miasta oraz Miejskim Zakładzie Komunalnym sp. zoo. Koszt audytu  wyniesie 12 300 zł.

Zapowiedź kompleksowej kontroli nie wzbudziła w  niektórych radnych  oburzenia, podobnego jakie miało miejsce w 2015 r. Przypomnijmy. Audyt prawny wówczas zamówił burmistrz Andrzej Pisula. Decyzja  burmistrza spotkała się z falą krytyki i oburzenia ze strony tzw. radnych opozycyjnych….

Kontrola  z 2015 roku wykazała szereg niedociągnięć, a nawet praktyk na granicy patologii, dziejących się  w kazimierskim urzędzie.

Pomimo to – jak podejrzewam - do dnia dzisiejszego nikt z oburzonych radnych nie zapoznał się z audytem i wnioskami jakie powstały w  wyniku kontroli.

Obecnie sprawa audytu z 2015 r wróci pod obrady  za sprawą przewodniczącego komisji Rewizyjnej,  p. R. Rybczyńskiego.

Rada przyjęła w drodze uchwał  plany pracy Rady Miejskiej  i poszczególnych komisji na 2019 r. Ciekawostką było brak poparcia trojga  radnych w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej, co  wydaje się bardzo znamienne. Przewodniczący  komisji  R. Rybczyński zapowiedział  przyjrzenie się niektórym praktykom stosowanym w  magistracie . 

Należy zaznaczyć, że wszelkie kontrole mają znaczenie wychowawczo-prewencyjne i powinny skłaniać ku refleksji, dlatego powinny być przyjmowane przez radnych ze zrozumieniem. Jest takie przekonanie, że najlepszą formą zaufania… jest kontrola.

Mam nadzieje, że w tej kadencji dowiemy się co stało się z milionami złotych jakie wyciekły…. przy inwestycjach gminnych. Oczyszczalnia ścieków, renowacja wzgórza zamkowego czy budowa szkoły to tytuły tych inwestycji, przy których  zmarnowano miliony złotych publicznych pieniędzy. 

Za sprawą mieszkańców Bochotnicy ponownie wrócił temat źle wykonanej modernizacji oczyszczalni ścieków w Bochotnicy. Mieszkańcy byli  zbulwersowani niedbałością i niegospodarnością przy tej inwestycji. Sprawa tą w poprzedniej kadencji zajmowała się Komisja Rewizyjna. Wykonano również specjalistyczny audyt tej inwestycji. Okazuje się, że do dnia dzisiejszego opinia publiczna nie  została zapoznana z wynikami  kontroli, mimo szokujących ustaleń.

W dalszym ciągu nie znamy  przybliżonego terminu przejęcia Rynkowej. Z relacji burmistrza wynika, że sprawa leży u  Komornika.

Jest nadzieja że na najbliższej sesji  - luty ? - będzie przyjęta uchwała dotyczącą Budżetu Obywatelskiego. Jest to o tyle ważne, że odpowiednio wcześnie będzie można przygotować konsultacje społeczne i zrealizować zamierzone przedsięwzięcia z tym związane.

J.K

Czytany 1965 razy

Komentarze

+6
#29 Wyborca 05-02-2019 12:19
Cytuję ONA:
Chciałam zapytać czy audyt obejmie urząd i urzędników, a dokładnie jedną z urzędniczek, która podobno pobiła inną osobę? Czy audyt wyjaśni jak było?


To zobaczymy uczciwość Pomianowskiego. Czekam jako wyborca bo jeśli chodzi o tą arogancką Panią to już dawno nie powinna pracować.
+6
#28 Jan 04-02-2019 11:40
Czy chwalenie się zastępcy znajomością z PA to wyraz głupoty , czy prowokacja.
-5
#27 grymas50 02-02-2019 08:47
@ ONA
Czytalaś?.
Łóżka nawet łamią. facet.onet.pl/.../hf0y3xs
-4
#26 grymas50 02-02-2019 08:42
Cytuję ONA:
Chciałam zapytać czy audyt obejmie urząd i urzędników, a dokładnie jedną z urzędniczek, która podobno pobiła inną osobę? Czy audyt wyjaśni jak było?


I jeszcze dowiesz się kto z kim spał i na jakim posłaniu, a PODOBNO nie było prześcieradła. Dlaczego ?. Podobno DZIEWICA.
+10
#25 ONA 01-02-2019 18:18
Chciałam zapytać czy audyt obejmie urząd i urzędników, a dokładnie jedną z urzędniczek, która podobno pobiła inną osobę? Czy audyt wyjaśni jak było?
+4
#24 Z urzędu 01-02-2019 05:40
Cytuję Dzień dobry:
Cytuję kazimierzak:
Wydaliśmy niemal 100 000 zł na zabawki dla radnych. Brawo Panie Burmistrzu. To się nazywa dobra alternatywa. Jeśli zwiedzał pan schroniska, to proponuję udać się do kamienicy gdańskiej, by zobaczyć w jakich warunkach ludzie mieszkają. Jeśli zleca pan audyt urzędu, to zapytam - co pan robił przez lata pracy w urzędzie, także jako zastępca? Takie zadłużenie a tu zabawki sobie kupujecie.


Były burmistrz i były przewodniczący rady, a teraz wice decydowali o zakupach dobrze o tym wiesz kazimierzaczku :P

Ale nie za takie pieniądze. Wymóg poszedł z góry. Pomianowski zaoszczędził na dzieciach. A sobie sprawił luksus.
+9
#23 rumburak 31-01-2019 18:00
Cytuję J.K:
Romano dobrze ,że reagujesz.
"Romana Rupiewicz2019-01-29 17:11 odpowiedz
Jestem przerażona falą nienawiści, jaka ma miejsce w debatach społecznych na stronach poświęconych Kazimierzowi Dolnemu. Szanujący się portal Kazimierzdolny.pl i jego właściciel Kamil Ruciński tolerują mowę nienawiści. Historia nie uczy niczego... Widzę, że niemal każdy temat kojarzy się z moją osobą, albo z osobą Wawra, Kowalskiego lub innego Ixińskiego. Pod każdym artykułem można znaleźć aluzje dotyczące mojego życia, pracy, a nawet psa. Czasem się zastanawiam, czy w tym mieście opłaca się jakiś trolli, którzy mają dyskredytować pewne osoby? Nawet pod tym artykułem znajduje się komentarz, który pozwolę sobie zacytować:

"HELP2019-01-29 16:24
W FERIE CZY NIE ALE CZAS UWOLNIĆ PSA Z RĄK LUDZI, KTÓRZY BEZDUSZNIE PORWALI ZWIERZE, UZNAJĄ ZA SWOJE i W DODATKU OGOLILI NA ZERO W ŚRODKU ZIMY. JUZ ZA TO STRZYŻENIE POWINNY SIĘ SŁUŻBY NIMI ZAJĄĆ!"

Owszem, przygarnęłam psiaka Kłaczka, owszem, pies został ostrzyżony, ale nie jest to powód do takiej eskalacji nienawiści.
Śmierć Adamowicza, śmierć Rosiaka, pobicie posła Kowalskiego i wiele innych tego typu wydarzeń nie uczą Was niczego! Kiedy zaczniemy rozmawiać, bez opluwania i atakowania? To, co czytam kwalifikuje się po raz kolejny do zgłoszenia na policję. Podobne teksty są pod innymi artykułami. Najłatwiej jest pluć, a trudniej przyjść na sesję, na zebranie, zadać pytanie czy zwyczajnie dyskutować. Przy tej okazji chciałabym poinformować wszystkich trolli, że 15.II o godzinie 17.00 w KOKPiT odbędzie się zebranie mieszkańców miasta. Jesteście zaproszeni. O szczegółach w stosownym czasie poinformuję mieszkańców.

Cały portal kazimierski to nie dziennikarstwo, a jeden wielki troll. Dla tego nie warto tam czegokolwiek pisać. Nawet nie warto reagować na te uszczypliwości na temat psa któremu wycięto kołtuny. Dużo jest kołtuństwa w Kazimierzu to i im się kołtuny u psów podobają...
+5
#22 rumburak 30-01-2019 20:46
Cytuję dokładnie:
Cytuję grymas50:
Cytuję J.K:
Grymas 50 Brunon Hołyst w TV powiedział ( poszukaj w googole ) , że dla zbójcy nie miało znaczenia jaki był to polityk,było natomiast ważne ,żeby było to działanie spektakularne.Media dorobiły do tego religie...A plankton to powtarza,co staje się obiegową prawdą.
Nie ma jednego dowodu na to,że język nienawiści miał znaczenie.
Inna kwestia jest taka,że prezydent był uwikłany w afery w Gdańsku ( kilka mieszkań kilkadziesiąt kont bankowych - to nie jest norma) i nie wykluczone ,że zabójca działał na zlecenie mafii gdańskiej.


haha. Wynika z Twojego, że mafia to organizacja CNÓT OBYWATELSKICH i wymierza kary NIECNOTOM.


Może jeszcze trzeba definiować co jest mową nienawiści a co nie jest. Jak należy zdefiniować teksty że np. mafia za coś kogoś mogła zabić - to jest w sumie stawianie w złym świetle zabitego. Sugerowanie opinii o nim stawiającej go w złym obliczu.

Ja uważam że morderca był narzędziem państwowych służb specjalnych...
I prawki minusujcie mnie teraz...
0
#21 dokładnie 30-01-2019 10:20
Cytuję grymas50:
Cytuję J.K:
Grymas 50 Brunon Hołyst w TV powiedział ( poszukaj w googole ) , że dla zbójcy nie miało znaczenia jaki był to polityk,było natomiast ważne ,żeby było to działanie spektakularne.Media dorobiły do tego religie...A plankton to powtarza,co staje się obiegową prawdą.
Nie ma jednego dowodu na to,że język nienawiści miał znaczenie.
Inna kwestia jest taka,że prezydent był uwikłany w afery w Gdańsku ( kilka mieszkań kilkadziesiąt kont bankowych - to nie jest norma) i nie wykluczone ,że zabójca działał na zlecenie mafii gdańskiej.


haha. Wynika z Twojego, że mafia to organizacja CNÓT OBYWATELSKICH i wymierza kary NIECNOTOM.


Może jeszcze trzeba definiować co jest mową nienawiści a co nie jest. Jak należy zdefiniować teksty że np. mafia za coś kogoś mogła zabić - to jest w sumie stawianie w złym świetle zabitego. Sugerowanie opinii o nim stawiającej go w złym obliczu.
-3
#20 dokładnie 30-01-2019 10:16
Cytuję grymas50:
Cytuję J.K:
Grymas 50 Brunon Hołyst w TV powiedział ( poszukaj w googole ) , że dla zbójcy nie miało znaczenia jaki był to polityk,było natomiast ważne ,żeby było to działanie spektakularne.Media dorobiły do tego religie...A plankton to powtarza,co staje się obiegową prawdą.
Nie ma jednego dowodu na to,że język nienawiści miał znaczenie.
Inna kwestia jest taka,że prezydent był uwikłany w afery w Gdańsku ( kilka mieszkań kilkadziesiąt kont bankowych - to nie jest norma) i nie wykluczone ,że zabójca działał na zlecenie mafii gdańskiej.


haha. Wynika z Twojego, że mafia to organizacja CNÓT OBYWATELSKICH i wymierza kary NIECNOTOM.


I może jeszcze trzeba definiować co jest mową nienawiści a co nie jest. Jak należy zdefiniować teksty że np. mafia za coś kogoś mogła zabić - to jest w sumie stawianie w złym świetle zabitego. Hejtowanie to czy nie?

Dodaj komentarz