Wydrukuj tę stronę

Co nowego w kazimierskim samorządzie,czyli czwarta sesja Rady Miejskiej za nami.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wczoraj (28.01.2019 r) o godz. 15.00 rozpoczęła się IV sesja Rady Miejskiej. Relację z obrad można obejrzeć na kanale YouTube  https://www.youtube.com/watch?v=FGVv15IbmxU

Przed sesją odbyło się szkolenie radnych z zakresu obsługi systemu E-SESJA, który gmina zakupiła od Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej ZETO Sp. z o. o. w Lublinie za sumę nieco ponad 50 tyś zł. System ma pomóc w obsłudze posiedzeń rady, ma być  wsparciem przy przekazywaniu materiałów radnym, głosowaniach, komunikacji z radnymi, itp.

Na początku sesji przewodniczący Rady Mirosław Opoka odczytał apel o ograniczenie „mowy nienawiści”. Wniosek, który złożyłem do Przewodniczącego był wynikiem sytuacji jaka miała miejsce w przestrzeni publicznej po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Należy przyjąć i uświadomić sobie, że  morderca  prezydenta był szaleńcem nie inspirowanym przez nikogo. A jeśli już,  to inspirację  do zbrodni czerpał z gdańskiego półświatka przestępczego. Po tragedii w Gdańsku liberalno-lewicowe media rozpętały prawdziwa  histerię, że śmierć prezydenta Gdańska miała związek z  tzw. „mową nienawiści”. Sytuacja ta spowodowała, że nawet Kazimierz stał się sceną do ataków na środowiska wolne od liberalno-lewicowej ideologii. Dlatego zwróciłem się z propozycją  o zaprzestanie  nakręcania spirali nienawiści. Trzeba stanowczo przeciwstawiać się  wszelkim formom  hejtu, pomówień i fake newsów, stanowczo  postawić tamę temu złu. W przeciwnym razie  dalsza eskalacja takich działań wcześniej czy później  doprowadzi do kolejnych zbrodni.

Podczas dalszych obrad przewodniczący zaprezentował nowego  zastępcę  Burmistrza, pana Dariusza Wróbla, wieloletniego  samorządowca, który przez ostatnie trzy kadencje był burmistrzem pobliskiego Opola.

Na sesji przedstawiony został nowy radca prawny kazimierskiego  magistratu. Pan Artur Kokoszkiewicz, dr nauk prawnych, pracujący w jednej z największych kancelarii w regionie ma doświadczenie i wiedzę. Jak wspomniał  orzekał wcześniej  przez dekadę w Samorządowym Kolegium Odwoławczym  w Lublinie.

Burmistrz Artur Pomianowski złożył sprawozdanie  z działań jakie podjął od 05 grudnia do 28 stycznia b.r.

https://tablet.esesja.pl/zalaczniki/36483/sprawozdanie-28-stycznia-2019_332410.pdf

Na słowo komentarza zasługuje informacja o podpisaniu umowy z firmą Igor Grzejdziak na wykonanie audytu finansowego w kazimierskim KOKPiT, Urzędzie Miasta oraz Miejskim Zakładzie Komunalnym sp. zoo. Koszt audytu  wyniesie 12 300 zł.

Zapowiedź kompleksowej kontroli nie wzbudziła w  niektórych radnych  oburzenia, podobnego jakie miało miejsce w 2015 r. Przypomnijmy. Audyt prawny wówczas zamówił burmistrz Andrzej Pisula. Decyzja  burmistrza spotkała się z falą krytyki i oburzenia ze strony tzw. radnych opozycyjnych….

Kontrola  z 2015 roku wykazała szereg niedociągnięć, a nawet praktyk na granicy patologii, dziejących się  w kazimierskim urzędzie.

Pomimo to – jak podejrzewam - do dnia dzisiejszego nikt z oburzonych radnych nie zapoznał się z audytem i wnioskami jakie powstały w  wyniku kontroli.

Obecnie sprawa audytu z 2015 r wróci pod obrady  za sprawą przewodniczącego komisji Rewizyjnej,  p. R. Rybczyńskiego.

Rada przyjęła w drodze uchwał  plany pracy Rady Miejskiej  i poszczególnych komisji na 2019 r. Ciekawostką było brak poparcia trojga  radnych w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej, co  wydaje się bardzo znamienne. Przewodniczący  komisji  R. Rybczyński zapowiedział  przyjrzenie się niektórym praktykom stosowanym w  magistracie . 

Należy zaznaczyć, że wszelkie kontrole mają znaczenie wychowawczo-prewencyjne i powinny skłaniać ku refleksji, dlatego powinny być przyjmowane przez radnych ze zrozumieniem. Jest takie przekonanie, że najlepszą formą zaufania… jest kontrola.

Mam nadzieje, że w tej kadencji dowiemy się co stało się z milionami złotych jakie wyciekły…. przy inwestycjach gminnych. Oczyszczalnia ścieków, renowacja wzgórza zamkowego czy budowa szkoły to tytuły tych inwestycji, przy których  zmarnowano miliony złotych publicznych pieniędzy. 

Za sprawą mieszkańców Bochotnicy ponownie wrócił temat źle wykonanej modernizacji oczyszczalni ścieków w Bochotnicy. Mieszkańcy byli  zbulwersowani niedbałością i niegospodarnością przy tej inwestycji. Sprawa tą w poprzedniej kadencji zajmowała się Komisja Rewizyjna. Wykonano również specjalistyczny audyt tej inwestycji. Okazuje się, że do dnia dzisiejszego opinia publiczna nie  została zapoznana z wynikami  kontroli, mimo szokujących ustaleń.

W dalszym ciągu nie znamy  przybliżonego terminu przejęcia Rynkowej. Z relacji burmistrza wynika, że sprawa leży u  Komornika.

Jest nadzieja że na najbliższej sesji  - luty ? - będzie przyjęta uchwała dotyczącą Budżetu Obywatelskiego. Jest to o tyle ważne, że odpowiednio wcześnie będzie można przygotować konsultacje społeczne i zrealizować zamierzone przedsięwzięcia z tym związane.

J.K

Czytany 1964 razy