Święto Konstytucji 3 Maja. Uroczystości w Kazimierzu Dolnym

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Obchody święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz 228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęto uroczystą Msza Święta w kazimierskiej farze. Liturgii przewodniczył proboszcz Tomasz Lewniewski oraz gwardian klasztoru franciszkanów, ojciec Eliasz. Homilię wygłosił ks. Jan Pieruszka.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy. Liczne były reprezentacje szkół gminnych, strażaków OSP wraz z pocztami sztandarowymi, co stanowiło ozdobę podniosłej Eucharystię.

Ks. Jan Pietuszka przypomniał historię ważnego dla Polski ustanowienia Konstytucji, odnosząc się przy tym do kultu Maryi jako Królowej Polski. Kapłan podkreślił znaczenie testamentu św. Krzyża, przywołując słowa Ewangelisty Jana: „Jezus rzekł do Matki: Niewiasto, oto syn Twój. Następnie rzekł do ucznia: Oto Matka twoja” (J19, 26b-27a).

Przywołując znaczenie cudu w Kanie Galilejskiej i słów Jezusa: „uczyńcie wszystko co wam powie”, odniósł się do obecnej sytuacji w Polsce. Ks. Jan Pietruszka mówił o bolesnych wydarzeniach bezczeszczenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, poprzez dodanie do wizerunku barw LGBT. Jan Pietuszka mówił o cywilizacji śmierci, zalegalizowaniu eutanazji i walce, która jest w naszej ojczyźnie. Powtórzył słowa arcybiskupa Zawitkowskiego, że Polska nie należy ani do PO ani do PIS , ale do Chrystusa.

Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy obchodów przeszli pod mury franciszkańskiego klasztoru, gdzie złożyli kwiaty w hołdzie tym wszystkim, którzy swoje życie poświęcili dla ojczyzny. Modlitwę wspólnie ze zgromadzonymi w intencji poległych za ojczyznę odmówił ojciec Rafał

Burmistrz Artur Pomianowski przedstawił rys historyczny i spuściznę Konstytucji z 1791.

J.K.

Czytany 976 razy

Komentarze

+2
#2 grymas50 04-05-2019 08:40
hmm. " ......uczestnicy obchodów przeszli pod mury franciszkańskiego klasztoru, "

Tak patrzę na zdjęcia i pomyślałem sobi, że śmiało można by wymienić Tych uczestnikow z nazwiska , bo " tylu" ich było.

Wspominaja mi się młode lata, kiedy młodzież szkolna OBOWIAZKOWO uczestniczyła w uroczystościach rangi państwowej czy lokalnej. Chcąc niechcąc, ten obowiązek, to była nauka historii , a nie testy o niej.

ps. Tylko nie piszcie, że to była TYLKO komunistyczna propaganda, bo dzisiaj w tego rodzaju uroczystysciach bierze udział w dalszym ciągu " mlodzież i dzieci" tamtych lat. Aktualna młodzież i dzieci to POCZTY SZTANDAROWE, które , jakby nie patrzeć , stały się jedynie OBOWIAZKIEM takim samym , jak w tych KOMUNISTYCZNYCH czasach i gdyby nie dyrektorzy szkół / też z obowiązku/ to nie byłoby i ich.
0
#1 J.K 03-05-2019 21:37
Wielka radość ,że ksiądz Jan wrócił do zdrowia.Bogu niech będą Dzięki.

Dodaj komentarz