Panie burmistrzu - rządź Pan ! Upały i komary utrudniają życie mieszkańcom i odstraszają turystów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

zdjęcie /Wykipedia/

Chyba nie trzeba tęgiego umysłu aby wiedzieć, że zawsze po opadach i dużej wodzie pojawią się komary. W tym roku wyjątkowo urodzajnie komary ubogacają nasze życie. Po obfitych opadach w maju, plagą komarów dotknięte zostały znaczne rejony Polski.

W naszym  mieście plaga komarów odstrasza turystów, uniemożliwia także normalne funkcjonowanie mieszkańcom. Wąwozami nie da się przejść. Nie można także spokojnie posiedzieć wieczorem przed domem. Konieczna jest natychmiastowa reakcja burmistrza i kompleksowe działanie w celu ograniczenia populacji uciążliwych owadów. Kazimierz, co chyba wiadomo, leży nad Wisłą. Rzeka od dawien dawna - średnio dwa razy w roku - wylewała. Komary u nas  były, są i będą. Rzecz w tym, aby ich liczebność znacznie ograniczyć. W przeszłość owady nie były tak uciążliwe, ponieważ  miały naturalnych wrogów – żaby, nietoperze, jeżyki itp.

Obecnie bezmyślny rozwój cywilizacyjny oraz głupota ludzka stan ten zakłóciła, mamy zatem sytuację nie do pozazdroszczenia. Kolejni burmistrzowie nie mają odwagi podjąć racjonalnych decyzji, aby kompleksowo podejść do problemu komarów w mieście, za pomocą działań biologicznych. Działania kompleksowe w celu ograniczenia populacji komarów powinny być priorytetem dla wszystkich. Strategia ta powinna  być wpisana do corocznego budżetu. Do tematu ograniczenia populacji uciążliwych owadów (komary, meszki) władze miasta powinny podejść odpowiedzialnie, podobnie jak podchodzi się do strategii zaopatrzenia gminę w wodę.

Może w zastępstwie mało efektywnego kazimierskiego oddziału  ochrony środowiska powinna powstać komórka zajmująca się od strony naukowej monitorowaniem i propozycją rozwiązań ograniczenia populacji komarów.

O problemie dokuczliwych owadów mówi się i pisze od lat - konkretów brak. Czekam niecierpliwie, kiedy pojawi się w komunikat burmistrza o odkomarzaniu. Należy pamiętać, że komary poza tym, że  są uciążliwe, przenoszą groźne choroby!

Kolejny problem z jakim się zderzamy, to uciążliwe upały. Od tygodnia żar leje się z nieba, a kurtyna wodna rdzewieje gdzieś w magazynach magistratu.

Trudno racjonalnie wytłumaczyć takie postępowanie magistratu, ale burmistrz powinien natychmiast zareagować na ten skandal. Wszak jak sam mówi słucha głosu ludu. A lud od dawna upomina się o ustawienie w Rynku kurtyny wodnej. Chyba, że komuś… przeszkadza to   urządzenie, że będzie stało w Rynku, podobnie jak było z imprezami. Zmiana lokalizacji… chyba nie wchodzi w grę (sic).

Działanie burmistrza, który jak dotąd nie wydał stosownego zarządzenia w tej sprawie, może być wynikiem pewnych emocji, czy uprzedzeń. Kurtyna wodna w Kazimierzu, to pomysł Krzysztofa Wawra z czasów kiedy był zastępcą burmistrza A. Pisuli.

Ustawienie wodnego urządzenia na Rynku, przyniosłyby ulgę mieszkańcom i turystom w czas upałów.

W tym miejscu należy uznać, że w przeszłości pod tym względem  bywało lepiej.

J.K

                             

Czytany 2081 razy

Komentarze

0
#34 obserwator 16-06-2019 23:05
W dzienniku wschodnim jest artykuł a o to jego fragment dot Kazimierza.
"Komary dają się we znaki także mieszkańców gminy Kazimierz Dolny. – Sam się o tym przekonałem podczas obchodu ścieżki na Górę Trzech Krzyży, gdzie wysiadło oświetlenie. To przekroczyło moje najgorsze obawy. Komarów były całe chmary – mówi Dariusz Wróbel, z-ca burmistrza. – Liczę na to, że mieszkańcy będą stosować środki ochrony. Pamiętamy, że chodzi o nasze życie i zdrowie – dodaje.

Odkomarzanie Kazimierza na ruszyć dziś, 17 czerwca."
dziennikwschodni.pl/.../...
+4
#33 baart 15-06-2019 16:47
Cytuję W.W.:
Cytuję zoriętowany:
Panie burmistrzu dziekujememy,
Od poniedziałku odkomarzanie Kazimierza Dolnego
kazimierz-dolny.pl/.../...


Dziękujemy?? A co to łaska jakaś? To JEGO PSI OBOWIĄZEK


a wiesz , że inne owady pożyteczne też giną przez te środki?
ale to tylko tak na marginesie , bo nigdzie w prawie ani lokalnych regulacjach nie zapisano obowiązku odkomarzania przez miasta i gminy;
a PSI obowiązek to chyba do kogoś innego?
+1
#32 Mieszkaniec 1122 15-06-2019 07:17
A Zbędowice do Końskowoli i w końcu byłaby droga. Tylko i tak Skowieszynek , część Gór , Wylągi ,Jeziorszcdyzna to byłby dalej pleps
+6
#31 Greg 14-06-2019 22:29
Cytuję Mieszkaniec 1122:
Ja prdl odkomarzanie... Tylko gdzie do *****..ja reszta gminy? Wszyscy prócz miasta to pleps? Też oddawali głos na burmistrza. Wiecznie tylko ten Kazimierz i turyści a resztę ma się gdzieś

Dlatego najwyższy czas oddzielić miasto od pozostałych terenów. Parchatka do Puław, Rzeczyca do Wąwolnicy, Dąbrówka do Wilkowa. W mieście 5-osobowa rada miasta i działamy. Proste? Banalnie proste.
0
#30 Mieszkaniec 1122 14-06-2019 20:26
Ja prdl odkomarzanie... Tylko gdzie do *****..ja reszta gminy? Wszyscy prócz miasta to pleps? Też oddawali głos na burmistrza. Wiecznie tylko ten Kazimierz i turyści a resztę ma się gdzieś
+4
#29 W.W. 14-06-2019 16:51
Cytuję zoriętowany:
Panie burmistrzu dziekujememy,
Od poniedziałku odkomarzanie Kazimierza Dolnego
kazimierz-dolny.pl/.../...


Dziękujemy?? A co to łaska jakaś? To JEGO PSI OBOWIĄZEK
-2
#28 nik 14-06-2019 16:32
Biadolenie. Komary latają źle, pryskają też zle. W nosie mam te komoary. *****eralami się tu tylko wypisuje. Wąwozy komary i drzewa. Ile drzew koło Walencji pan wyciął? Pewnie żadnego co?
+2
#27 grymas50 14-06-2019 13:59
Wyczytałem, że akcja ODKOMARZANIE,objetych zostanie 80 ha powierzchni co daje 0.8 km2. Powierzchnia gminy to 72, 49 km 2 a miasteczka 30, 44 km2.

To, że ODKAMARZANIE skoncentrowane będzie na tej drugiej powierzchni to jego działaniem objęte będą około 2,6 % tej powierzchni. Czy to dużo ?. Jakie tego będą konsekwencje w ekosystemie ?.

Pytanko do Burmistrza.
Czy przedsiewziecie to konsultowane było z fachowcami z ochrony środowiska?. Jaka jest treść odpowiedzi, bo zakładam, że konsultacje odbyły się.
+4
#26 Jurij 14-06-2019 12:00
Cytuję Z gminy:
To nie tragedia to masakra komary jedzą żywcem. Gdzie są radni urzędnicy. Dlaczego nikt nic nie robi?????? Wstyd dla władz a miało być tak pięknie. Papier wszystko przyjął!!!!!!

Komary to żadna tragedia!
Ja akurat chcę znać wyniki prac Komisji Rewizyjnej. Tam to jest tragedia, jak nie masakra.
+1
#25 J.K 14-06-2019 08:31
Jak czytamy na stronie UM KD w poniedziałek 17 czerwca 2019 r. , po godz. 20.00, jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe, ,przeprowadzona zostanie akcja odkomarzania metodą naziemną.
Co dalej z kurtyną wodną?

Dodaj komentarz