Co dalej ze żłobkiem i kazimierskim przedszkolem?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

W dniu wczorajszym ( 17.06.2019 r ) w  naszym przedszkolu  uczestniczyłem -jako dziadek Franka I Leona – w zebraniu poświęconym planom budowy żłobka i przyszłości  przedszkola. W spotkaniu udział wzięli burmistrz  Artur Pomianowski i jego zastępca Dariusz Wróbel. Na spotkanie zaproszeni zostali również radni: Leszek Dołega, Ewa Wolna i Magda Grabczak. Na spotkanie  licznie przybili rodzice dzieci, dyrekcja i wychowawcy  poszczególnych oddziałów kazimierskiego przedszkola. Nie zabrakło również byłych dyrektorów  przedszkola. To dowód ,że przyszłość tej placówki jest dla nas wszystkich sprawą najważniejszą.

Tematem wiodącym było oczywiście powołanie do życia żłobka o którym od dawna mówi się w mieście. Problem w tym gdzie  żłobek mógłby  powstać. W grę wchodzi adaptacja  lokalu bądź budowa od podstaw. Chodzi o pomieszczenia dla około 25 maluchów. Jak stwierdził burmistrz A. Pomianowski rozważane były różne miejsca adaptacji pod żłobek   gminnych lokali . Brano pod uwagę  budynki nowo powstałej szkoły, ośrodka zdrowia, czy budynku po byłej  szkole  podstawowej w Parchatce.

Zdaniem burmistrza lokalizacja nie jest jeszcze przesadzona. Jednak adaptacja  pomieszczeń szkoły w Kazimierzu pod żłobek jest zdaniem burmistrza trudna do zaakceptowania z przyczyn technicznych oraz wysokich  wysokich kosztów adaptacji. Należy wspomnieć ,że kryteria dotyczące przedszkola odpowiadają przepisom jakie obowiązują w oświacie, natomiast kryteria dla żłobka tak jak dla służby zdrowia.

Rozważana była również  możliwość adaptacji istniejącego przedszkola pod żłobek. Jednak wiązałoby się to z przeniesieniem 5  i 6 latków do nowej szkoły, na co nie ma zgody rodziców wychowawców pracujących w przedszkolu.

 Płomienne wytępienia  rodziców  i kadry pedagogicznej były jednoznaczne. Nie można dzielić przedszkola. Nie można kosztem dzieci prowadzić polityki oszczędnościowej gminy.

W mojej ocenie optymalnym rozwiązaniem byłaby  budowa żłobka na terenie działki gdzie jest  przedszkole. Docelowo niewielki obiekt budowlany mógłby powstać w miejscu istniejącego  budynku gospodarczego stojącego obok przedszkola, bądź przy skarpie od ulicy Lubelskiej.

Gdzie konkretnie budynek żłobka powinien powstać, to zadanie dla architektów. Jako głos doradczy w tej konkretnej sprawie powinni wypowiedzieć się miejscowi architekci. O to Panie burmistrzu proszę. Nie popełniajmy błędów  jakie miały miejsce przy planowaniu budowy szkoły w 2011 r.

Natomiast koszty związane z  budową żłobka  są relatywnie niskie. Z wstępnych szacunków  można  przyjąć ,że powierzchnia użytkowa na żłobek to około 200 m2. Przyjmując wartości rynkowe, to kwota rzędu co najwyżej 1,5 mln zł.

Przy blisko 30 mln budżecie, to kwota nie wielka. Prawdą jest co powiedział burmistrz, że mamy katastrofalne zadłużenie sięgające 15 mln zł. Można zgodzić się również  formułą wice burmistrza Wróbla sugerującą , że na burmistrzu ciąży wyłączna  odpowiedzialność za stan Gminy - czytaj odpowiedzialność za finanse Gminy i na żłobek nie ma na razie pieniędzy. Jednak patrząc na historyczne… inwestycje miejskie, które pochłonęły miliony, to ta, odpowiedzialność… - o której mówił p. Wróbel - wydaje się iluzoryczna. Natomiast powstanie żłobka w mieście to priorytet.

Z wczorajszego  spotkania wyszło jasne przekonanie co do jednego. Żłobek w Kazimierzu  musi powstać. Nienegocjowalna jest także,  jakakolwiek próba podzielenia, czy przeniesienia przedszkola z miejsca w którym istnieje od lat 40 u.w.  Ten  jednoznaczny  przekaz  rodziców i kadry  przedszkola został w sposób dobitny  wyeksponowane.

Miejmy nadzieję ,że burmistrz i radni  po spotkaniu  przyjmą   do serca to co wczoraj zostało Im dobitnie przekazane. Niepokój rodziców i pracowników przedszkola nie jest bezzasadny. W ubiegłej kadencji  niektórzy radni zakładali, że przedszkole powinno zostać przeniesione do nowej szkoły , a atrakcyjny teren istniejącego przedszkola mógłby zostać sprzedany. Takie kuriozalne pomysły  nie zostały skrytykowane przez radnych. Więc nie  wykluczone ,że taki pomysł gdzieś w głowach świta.

J.K

Czytany 1842 razy

Komentarze

+10
#25 Roman Sokolowski 19-06-2019 14:03
Cytuję obserwator:
Nie dziwmy się, zobaczmy z kim mamy do czynienia.Ignorancja władzy ma swoje oblicze
facebook.com/.../...Panie Wrobel.
To co pan KRASOMOWCZO preruje po moim wysciu, ma się NIJAK do sytuacji, która zaistaniala w Okalu. Opowiada pan komunaly zwane OCZYWISTA OCZYWISTOSCIĄ. To co opowiedział pan Pomianowski o żrodle swojej decyzji jest nieprawdą. Bał Pomianowski przestraszył się konsekwencji, które by mu grozily. O tych konsekwencjach nie m ogł wiedzieć, bo NIE MIAŁ POJĘCIA, jakie prawne wymogi obowiązują przy tego rodzaju instalacji.

Ja również, rozpostarty w krześle bym tak potrafil, gdyby ta sprawa mnie osobiście nie dotyczyła. Wielkim nieszczęściem staje się, że urzednik tak wysokiego samorządowego szczebla nie mieszka na terenie, którego ten samorząd dotyczy. Praca samorządowca to nie tylko stanowisko.
+6
#24 obserwator 19-06-2019 07:34
Nie dziwmy się, zobaczmy z kim mamy do czynienia.Ignorancja władzy ma swoje oblicze
facebook.com/.../...
+9
#23 NM 18-06-2019 21:49
Cytuję mama przedszkolaka:
Burmistrz powinien zacząć od sprawdzenia konkursu na dyrektorkę przedszkola, bo sytuacja jest co najmniej dziwna...ustawione było wszystko od początku do końca

Bardzo dobrze,że Pani Jola została dyrektorem przedszkola.
Skoro jest Pani "mamą przedszkolaka,na co wskazuje nick, powinna Pani wiedzieć ile dobrych rzeczy zainicjowała Pani Jola i przy pomocy rodziców oraz nauczycieli pięknie wszystkie inicjatywy się udały.
Dzięki temu przedszkole stało się jeszcze lepszym miejscem niż było. Pani ddyrektor ma pomysły i je realizuje, jak do tej pory sprawdza się w tym świetnie!
+13
#22 NM 18-06-2019 21:33
Cytuję Aaaa:
Chciałabym też sprostować, że na zebraniu mowa była o 2 grupach po 14 osób. Tyle możemy ale nie musimy otworzyć. Może to być 1 grupa 14 osoba żłobka. I jednym z pomysłów jaki zostal przedstawiony bylo przeniesienie 6latkow, a nie 5 i 6latkow. Ja rozumiem obawy rodzicow dzieci, którzy są na końcówce edukacji przedszkolnej oraz obawy kadry przed zmianami.... Jednak zdanie rodziców, którzy dopiero będą zaczynać przygodę z edukacja żłobkowa lub przedszkolna (dzieci w wieku 0-3 lat) są głównymi "klientami" tego przedszkola... I to dzieki nim kadra będzie mieć pracę... Skoro jak zauważono na zebraniu w gminie rodzi się mało dzieci to zaraz przedszkole nie bedzie potrzebne. Bo wszyscy wyniosą się do Puław albo i dalej... I to ma być ta polityka oszczednosciowa gminy? Polityka prorodzinna? Taką proponują rodzice nieplanujacy już więcej dzieci? Liczy się tu i teraz? A dzieci w wieku 0-3 są gorsze? Skoro do tej pory sobie radzili niech sobie radzą dalej? Ciekawe kto utrzyma gminę jak zabranie młodych? Turyści jedynie? A kto będzie dla nich pracował?

Do tej pory miałam Pana radnego Kowalskiego za obiektywnego człowieka,a przedstawił Pan tutaj jednie głosy większości rodziców, ktorzy w przeciągu 2 lat zakończą przygode z przedszkolem... A głosy innych rodziców nawet nie poznaliscie. Nie poznaliscie bo nawet nie wiedzieli o spotkaniu. Bo są to rodzice nie śledzący jeszcze strony www przedszkola...

Ja mam troje dzieci. Najstarsze uczęszcza do grupy III, drugie do grupy I ,najmłodsze ma pół roku.
I zgadzam się z większością rodziców, że błędem byłoby niszczenie przedszkola i przenoszenie jego części do szkoły. Natomiast sam pomysł tworzenia żłobka popieram ! Ale NIE kosztem przedszkola.
+3
#21 ekonom 18-06-2019 20:19
Cytuję Maciek:
A ile kosztowal szalet, który wybudował kolega pana Pomianowskiego?


Coś koło miliona, możecie podziękować koledze Pomianowskiego drodzy rodzice
+14
#20 J.K 18-06-2019 20:18
Cytuję Zyta:
Cytuję DarEk:
Niezła komisja reewizyjna.Pozluchać warto co do powiedzienia ma władza i jaki poziom reprezentuje.
facebook.com/.../...


"Poziom" to władza zaprezentowała wczoraj na spotkaniu w przedszkolu.
Dwaj burmistrze szyderczo śmiali się z ludzi a Pani radna zapomniala ze juz nie jest nauczycielką i krzyczała na ludzi.

Jest mi bardzo przykro,że musieliście Państwo wysłuchiwać skandalicznej formy zachowania jaką perpezentwała radna Wolna.
+12
#19 Zyta 18-06-2019 19:29
Cytuję DarEk:
Niezła komisja reewizyjna.Pozluchać warto co do powiedzienia ma władza i jaki poziom reprezentuje.
facebook.com/.../...


"Poziom" to władza zaprezentowała wczoraj na spotkaniu w przedszkolu.
Dwaj burmistrze szyderczo śmiali się z ludzi a Pani radna zapomniala ze juz nie jest nauczycielką i krzyczała na ludzi.
+4
#18 DarEk 18-06-2019 18:35
Niezła komisja reewizyjna.Pozluchać warto co do powiedzienia ma władza i jaki poziom reprezentuje.
facebook.com/.../...
+7
#17 Z gminy 18-06-2019 18:19
Zobaczymy jak Pomianowski wykorzysta pieniądze na ile jest kompetentny i utworzy żłobek. Już utworzył rehabilitację dzięki temu ludzie w naszej gminie zdrowi jak ryby.
+10
#16 Zyta 18-06-2019 17:58
Jak pisze dziennik Wschodni , tu cytuje :
"Całość wydatków związanych z uruchomieniem placówki żłobka w Opolu Lubelskim przekroczyła 1 mln zł.".
A nasze władze mają na uruchomienie i przystosowanie 230 tysięcy.
Czy gmine zadłużoną na 15 milionów stać na taki wydatek?.
Uruchamia ją Pan Wróbel i powinien wiedzieć jakie to są koszty

Dodaj komentarz