Wydrukuj tę stronę

Dobra alternatywa utwardzania kazimierskich wąwozów ?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Zakończyły się prace przy utwardzaniu drogi gminnej Nr 107801L „Na Brzeziny” w Bochotnicy. Jest to jeden z dwóch wąwozów na które otrzymaliśmy łączną dotację w wys. 520 000 zł. Projekt został wykonany jeszcze w kwietniu 2017 r. 

https://umkazimierzdolny.bip.lubelskie.pl/upload/pliki//zal._nr_1-_projekt_i_przedmiar-czesc_1.pdf

14 marca 2019 r. na posiedzeniu komisji Rady Miejskiej burmistrz A. Pomianowski poinformował, że nasza gmina otrzymała promesę na dofinasowanie utwardzenia dwóch wąwozów. Wąwóz w Bochotnicy oraz wąwóz łączący Doły z Jeziorszcyzną. Wówczas burmistrz powiedział, że w Bochotnicy utwardzony zostanie wąwóz „Na Zanussiego” .Tak się składa, że wywóz o którym mówił burmistrz został w 2018 r utwardzony (patrz zdjęcia). Starałem się wyprowadzić burmistrza A. Pomianowskiego z błędu sugerując, że nie o ten wąwóz chodzi. Ten jednak zapewnił radnych, że wie o czym mówi i to ja się mylę. No cóż, ustąpiłem. Na sesji Rady Miejskiej w dniu 18 marca burmistrz po raz kolejny potwierdził, że wąwóz który będzie utwardzany w Bochotnicy to ten „Na Zanussiego” (już dawno utwardzony) https://youtu.be/Qn1KFdceZ40?t=3199.

Osłupiałem. Zrozumiałem, że burmistrz kompletnie nie orientuje się w temacie inwestycji drogowych, czego dowodem są wpadki z asfaltowaniem prywatnych działek na ulicy Nadedworce. Sprawę przemilczałem nie chcąc dalszej kompromitacji burmistrza na arenie ogólnopolskiej. Okazało się, że  droga Nr 107801L to oczywiście nie „Na Zanussiego” – dawniej nazywana „Na Kogutka” a droga „Na Brzeziny”. Przykro o tym pisać ale burmistrz A. Pomianowski nie tylko nie zapoznał się z projektem o którym mówił radnym, ale także nie wiedział - jako zastępca burmistrza Pisuli - że w 2018 w miejscowości Bochotnica utwardzono wąwóz „Na Zanussiego”. 

drog pisuli 1droga Pisuli

Wąwóz "Na Zanussiego " utwardzony w 2018 r przez burmistrza  A.Pisulę  

Projekt utwardzenia wąwozu  " Na Brzeziny " został wykonany jeszcze w kwietniu 2017 r .

https://umkazimierzdolny.bip.lubelskie.pl/upload/pliki//zal._nr_1-_projekt_i_przedmiar-czesc_1.pdf

A taką jakość wykonania mamy przy obecnej inwestycji, sierpień  2019 r .

drog pomdrog pom 1

Na ostatniej sesji o utwardzeniu wąwozu „Na Brzeziny” było głośno. Uwagi co do jakości wykonania utwardzenia wnosił radny Dołęga. Burmistrz zgodził się z radnym i powiedział, że nie podpisał odbioru inwestycji z uwagi na popękane płyty. Popękane płyty to nie jedyny mankament drogi wykonanej za około 250 000 zł. Okazuje się, że droga nie została utwardzona na planowanym odcinku. Utwardzenie zakończono przed wzniesieniem a do zakończenia brakuje około 50 m. b. Taki stan rzeczy spowoduje, że wiosną w czasie roztopów mieszkańcy nadal nie dojada do domów. Może też się zdarzyć, że w czasie burzy płyty zostaną podmyte i wylądują w pobliskim jarze. Wydaje się, że ponownie mamy problem z właściwym wytyczeniem drogi. Zgodnie z mapą droga gminna przebiega w pewnej rozbieżności z droga zajeżdżoną. Sprawa analogiczna jak na ulicy Nadedworce, gdzie wylano asfalt na prywatnych polach a następnie go zwijano. Jak się wydaje zaoszczędzono na geodecie, który nie wyznaczył przebiegu drogi w terenie. Pytanie, które się nasuwa po raz kolejny to gdzie był inspektor nadzoru w czasie budowy drogi?

Boch1

Droga Nr 107801L „ Na Brzeziny „ w Bochotnicy 

boch 2

 Droga Nr 107801L  „  Na Brzeziny „ w Bochotnicy 

 boch 3

W prostym projekcie utwardzenia drogi wyznaczono odcinek 848 m bieżących, a być powinno około 50 m dłużej, aby ułożenie płyt zakończyć na wzniesieniu a nie u jego stóp. Skąd taka różnica? Najprawdopodobniej stąd, że projektant nie był w terenie – mógł zmierzyć drogę krokami i było by doskonale – a długość drogi wziął Geoportalu, gdzie program nie uwzględnia spadków terenu. Na to wszystko nakłada się mapa skopiowana z globusa i mamy to co mamy.

Całość drogi skrupulatnie przysypano tłuczniem i w ten sposób nie możliwa jest dokłada ocena stanu płyt. Zgodnie z projektem płyty Yomba powinny być ułożone na podsypce piaskowo betonowej grubości około 10 cm. Niestety podsypki pod płytami nie widziałem – ten element należy dokładnie sprawdzić. Wymagać to będzie użycia specjalistycznego sprzętu.

droga

Za kilka dni ta sama firma, która tak fatalnie wykonywała utwardzenie drogi w Bochotnicy przystąpi do betonowania jednego z najpiękniejszych wąwozów „Czarny Dół”. O tym wąwozie pisałem wielokrotnie. W tym przypadku problem jest analogiczny. Działka, która jest drogą gminną na mapie nie pokrywa się z drogą w terenie tzw. zajeżdżoną. Problem jest poważny, ponieważ realizując inwestycje zgodnie z przebiegiem drogi w terenie wejdziemy na cudza własność. Jak to będzie przebiegać wkrótce się przekonamy. Podkreślę, że wielu mieszkańców jest przeciwnych betonowaniu tego wąwozu, a nawet sam Wojewódzki Konserwator Zabytków swojego czasu opiniował ten haniebny czyn negatywnie.

Okazuje się, że nawet przy najprostszych inwestycjach magistrat nie jest w stanie zapanować nad prostymi czynnościami. A burmistrzów mamy wykształconych. Same inżyniery i magistry. 

wąwóz niezabitowskiego

Wąwóz "Czarny" - droga Doły- Jeziorszczyzna 

mapa wąwóz niezabitowskiego

Okazuje się, że nawet  przy najprostszych inwestycjach magistrat  nie jest w stanie zapanować nad prostymi czynnościami.

J.K 

 

 

Czytany 1776 razy