Wydrukuj tę stronę

18 listopada święto obowiązkowe w Kazimierzu i okolicy

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Dzisiaj obchodziliśmy  77 rocznicę  „Krwawej Środy” w Kazimierzu Dolnym . Jak co roku w rocznicę tragicznych wydarzeń uroczystości upamiętniające  pomordowanych odbyły się przed klasztornym murem. Poprzedziła je msza święta w kościele OO. Franciszkanów. W czasie homilii Ojciec Eliasz sformułował głośny przekaz dotyczący obowiązku kultywowania pamięci o ofiarach wydarzeń tamtych dni .

Wyraził także przekonanie, że książka Aliny Gałan „Tragiczny listopad 1942 roku „Krwawa Środa” na Lubelskim Powiślu” powinna stać się obowiązkową lekturą w kazimierskich szkołach.

W czasie homilii O.Eliasz zaapelował  do społeczności kazimierskiej prosząc także burmistrza o wsparcie aby  18 listopada ustanowić świętem obowiązkowym  w Kazimierzu i gminie. W tym dniu, kto tylko może powinien śpieszyć , oddając  cześć naszym zmarłym, braciom i siostrom, którzy zginęli w dniach  18 - 24 listopada 1942 r – powiedział O. Eliasz .

18 listopada 1942 na terenie gminy  Kazimierz Dolny rozpoczęła się  największa w historii II WŚ  akcja pacyfikacyjna ludności cywilnej na kazimierskiej ziemi  . Niemcy w  odwecie  za ruch oporu ,  spacyfikowali miejscowości gminy Kazimierz i  lubelskiego Powiśla , mordując około 150 cywilów w tym kobiety i dzieci . W samym  Kazimierzu zamordowanych zostało 17 osób. W Bochotnicy pod remizą strażacką Niemcy rozstrzelali 45 mężczyzn ,kobiet i dzieci. Trzecia masowa egzekucja 18 listopada miała miejsce w Parchatce ,gdzie rozstrzelano 28 osób . Kulminacją eksterminacji na kazimierskiej ziemi była pacyfikacja Kol. Zbędowice . W dniu  22 listopada, wymordowano całą społeczność Kol. Zbędowic , 84 osoby, a wieś po uprzednim zrabowaniu spalono. W akcji pacyfikacyjnej udział brali doborowe niemieckie i ochotnicy z ZSRR , tzw. Własowcy, wyróżniający się szczególnym bestialstwem.  Setki osób z terenu naszej gminy wywieziono do Oświęcimia , bądź "na roboty"do Rzeszy . 

Pamięć o ofiarach listopada 1942 r powinna być oczywista i powszechna . Władze miasta i szkoły powinny dniu 18 listopada nadać szczególną rangę i zapewnić stałe miejsce w kalendarzu najważniejszych wydarzeń patriotyczno-historycznych.  

W sobotę natomiast miało miejsce odsłonięcie  odrestaurowanego pomnika poświęconego pomordowanym mieszkańcom  Parchatki w listopadzie 1942 r.    

J.K 

Czytany 3247 razy