Wydrukuj tę stronę

Inicjatywa uchwałodawcza dla Mieszkańców,czy bedzie Uchwała? .

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

Jednym z pierwszych moich działań podjętych w Radzie Miejskiej poprzedniej kadencji była interpelacja zgłoszona na IV Sesji RM w dniu 31 stycznia 2011r, a  dotycząca rozszerzenia prawa inicjatywy uchwałodawczej o Mieszkańców.

http://umkazimierzdolny.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/Protokol_Nr_IV_z_dnia_31_stycznia_2011r..pdf

Zgodnie z obowiązującym Statutem prawo inicjatywy uchwałodawczej posiadają: Komisje działające w ramach Rady Miejskiej, Burmistrz, Kluby Radnych, oraz co najmniej 3 Radnych.

http://umkazimierzdolny.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/Statut_Gminy_Kazimierz_Dolny.pdf

Nigdzie zaś nie ma mowy o  Mieszkańcach, co w moim przekonaniu było dużym błędem, który należało w miarę szybko naprawić.  Wierząc w ludową mądrość  oraz elementarną przyzwoitość zależało mi na tym, aby uzupełnić Statut i tym samym zachęcić  Mieszkańców do współodpowiedzialności za podejmowane decyzje kreujące otaczającą nas rzeczywistość. Niestety,  w owym czasie nie było woli politycznej do takowych działań. Ani Burmistrz Dunia , ani tym samym zapatrzony w Niego Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Kozak nie byli zainteresowani rozszerzeniem prawa inicjatywy uchwałodawczej. Tak jakby bali się, że Mieszkańcy mogą zrobić coś, co wymknie się spod kontroli, coś co będzie wbrew obowiązującej poprawności politycznej… Zwyciężyło paternalistyczne przekonanie o przewodniej roli… Burmistrza i Rady Miejskiej.

W tym miejscu warto za wikipedią  zacytować definicję PATERNALIZMU:

Jest to ingerencja w działanie lub ograniczenie wolności innej osoby lub grupy, motywowane ich dobrem lub koniecznością ochrony. 

Czy tak właśnie nie jest? Czy nie czujecie Państwo w Kazimierzu, że ktoś z zewnątrz właśnie w imię paternalizmu decyduje o tym kto może mieć działki budowlane, a kto nie, kto może stawiać domy na skarpach, w korytarzach ekologicznych, terenach zalewowych, a kto nie, kto może prowadzić biznes, a kto nie itp., ? Przykładów takowych działań jest mnóstwo. A wszystko to dla dobra… Mieszkańców.

Czas najwyższy Szanowni Państwo skończyć z takim podejściem i dać władzę oraz odpowiedzialność za podejmowane decyzje również Mieszkańcom.  Nie tylko w czasie wyborów, ale również w trakcie kadencji. Czas najwyższy aby ludzie się jednoczyli w imię dobrze pojętego dobra wspólnego. Czas podziałów, skłócania, napuszczania jednych na drugich oraz paternalistycznego przekonania o dominacji wąskiej elity powinien odejść w niepamięć. To lokalna ludność jest gospodarzem tej ziemi i to Ona powinna decydować o tym co się u nas dzieje. Albo się drodzy Państwo zjednoczymy albo jeszcze kilka lat i wyginiemy w Kazimierzu, Lubelszczyźnie, Polsce jak dinozaury. Czas zacząć myśleć i działać. Nikt za nas tego nie zrobi.

Mając powyższe na względzie oraz będąc świadomy wymagań dnia współczesnego po raz kolejny (w czasie poprzedniej kadencji mówiłem i podejmowałem działania w tej materii trzykrotnie) złożyłem na ręce Pana Przewodniczącego pismo o rozszerzeniu inicjatywy uchwałodawczej. Wierzę, że tym razem w odmienionej rzeczywistości politycznej mój apel nie będzie zignorowany i doczeka się szczęśliwego finału w postaci pożądanej zmiany Statutu.

Rafał Suszek


alt

alt

alt

Czytany 4941 razy