Oszczędność rachunku w gminach jest możliwa?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Wystarczy zaledwie 10 proc. środków własnych by samorządy, szpitale oraz uczelnie mogły przeprowadzić nowoczesną termomodernizację budynków publicznych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracowując program finansowy wspierający termomodernizację w ramach Systemu Zielonych Inwestycji (GIS), proponuje finansowanie dotacyjne pochodzące z handlu emisjami CO2 oraz dodatkowe pożyczki preferencyjne, które łącznie stanowią pakiet finansowy pokrywający 90 proc. wydatków kwalifikowanych.

Dzięki takim inwestycjom burmistrzowie, starostowie, ZOZ-y czy straże o co najmniej 1/3 zwiększą oszczędności na rachunkach za ogrzewanie i prąd.

W budynkach użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego oraz stałego pobytu ludzi program pozwala na wymianę kotła, systemów grzewczych, okien i drzwi oraz solidnie docieplić mury budynków. Przy okazji można również zainstalować nowoczesną wentylację, klimatyzację, systemy sterujące zużyciem energii, energooszczędne oświetlenie oraz zainstalować rekuperatory, kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Wg danych szacunkowych takich obiektów w kraju mamy jeszcze ok. 3 tys.

Termomodernizacja to jeden z najefektywniejszych sposobów na ograniczanie emisji CO2, dlatego nasi sąsiedzi - Estonia, Łotwa czy Czechy - kraje uczestniczące w międzynarodowym handlu jednostkami przyznanej emisji gazów cieplarnianych (tzw. AAUs), wybierają również termomodernizacje jako strategiczne przedsięwzięcia finansowane w ramach GIS.

27 stycznia w siedzibie Funduszu odbyło się spotkanie promocyjne programu„Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej” z udziałem przedstawicieli Związku województw RP, Unii Metropolii, Związku Miast Polskich i innych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarządzający Krajowym Systemem Zielonych Inwestycji opracowuje programy, organizuje nabory wniosków, nadzoruje realizację projektów oraz weryfikuje uzyskane efekty ekologiczne.


Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, www.nfosigw.gov.pl

Czytany 9611 razy

Komentarze

+1
#8 Zdumienie 01-04-2011 08:04
Kaja burmistrz wyraznie powiedział ''to nie mój teren''jak więc ktoś kto nie poczuwa się do miana gospodarza gminy , będzie dbał o jej interes?
+4
#7 Kaja 31-03-2011 19:53
Waldi, no jak można inaczej mysleć. Jak można nie dbać o własny majątek o własne dobra. Ja wszystko rozumiem, że to nie jest takie proste i że wszystko rozbija sie o pieniądze. Podstawa to umiejętność segregacji i stopniowania zadań jakie sobie stawiamy. Ale najważniejszy jest rozsądek. Po co mi nowa glazura w łazience jak mi sie dach wali. Jak burmistrz nie zadba o Kazimierz i okolice to kto będzie korzystał z tego "złotego kibla".
+3
#6 Waldi 31-03-2011 19:30
Kaja//i tu popieram bez dwóch zdań!!
+3
#5 Kaja 31-03-2011 19:17
Jak najbardziej Panie Januszu ma Pan rację. Znam gminy które przystępują do projektu pozyskiwania środków na termomodernizację budynku. Budynków, które sa własnością gminy, które są jej majątkiem. O własny majątek należy dbać!
+4
#4 Zdumienie 31-03-2011 16:48
Najdroższy i chyba ze złotymi klamkami.
+6
#3 z Dołów 31-03-2011 16:43
A to wszystko dlatego że zdaniem Pana Burmistrza 60% daje unia. he he he.
Podobny szalet estetyczny, spełniajścy wymogi dla osób niepełnosprawnych, jak również zaakceptowany przez konserwatora zabytków został w Nałęczowie bydudowany za ok 190 tys.
Tylko Burmistrz Dunia szasta publicznymi pieniędzmi, gdzie z budżetu gminy trzeba będzie wynosić ok 500 tys.!!!
+7
#2 Ryś 31-03-2011 09:17
Będziemy mieli najdroższy kibel świata .
+11
#1 z Dołów 31-03-2011 07:56
Widać nasz Pan Burmistrz zamiast na termomodernizacji budynków użyteczności publicznej typu szkoły np w Rzeczycy (gdzie Pani Dyrektor nie może sie doprosić u burmistrza tego przedsięwzięcia)czy w strażach woli wybudować Królewski Szalet Miejski za bagatelka 1.3 miliona PLN!!!, tak jakby tego nie można było zrobić tańszym kosztem!!!

Dodaj komentarz