Wiosenny szał piromanii

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Wypalanie traw i ściernisk stanowi niechlubny zwyczaj, z którym stykamy się szczególnie w okresie wiosennym, kiedy przyroda budzi się do życia. Chociaż wielokrotnie dowiedziono, że tego typu zabiegi negatywnie wpływają na glebę przyczyniając się do spadku plonów, nadal wypalanie traw jest zjawiskiem powszechnym, również na terenie naszej gminy. Zwróćmy uwagę, że wypalanie roślinności powoduje również śmierć wielu zwierząt, w tym pożytecznych mrówek, biedronek, trzmieli czy pszczół. Wysoka temperatura i ogień oznaczają zagładę dla wielu mikroorganizmów (rzędu miliardów), które są niezbędne do wykształcenia gleby. Składniki mineralne zdeponowane w glebie idą dosłownie z dymem, co prowadzi do jej wyjałowienia.

Pamiętajmy, że w trawach żyje także wiele gatunków większych zwierząt jak zające, skowronki, bażanty, kuropatwy, a także płazy i gady. Ogień stanowi dla nich śmiertelne zagrożenie. Stąd też apeluję o zaprzestanie tego typu praktyk. Zauważmy, że strażacy zaangażowani w gaszenie pożarów wywołanych ludzką bezmyślnością, mogą nie zdążyć na czas w miejsca, w których trzeba będzie ratować ludzkie życie.

K.W.

PS: Zgodnie z obowiązującym prawem, wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych jest zabronione!

Czytany 7539 razy

Komentarze

+1
#5 mmmm 30-04-2011 20:50
Corocznie wypalane są łąki w Witoszynie i Rzeczycy. I nie ma winnego. Nie da się znaleźć albo ktoś nie chce nic z tym zrobić? Przecież wiadomo czyje są te łąki? Chyba nikt obcy ich nie podpala?
+1
#4 hmnn 27-04-2011 00:32
Policja nigdy z tym problemem sobie nie poradziła i ciekawe czy sobie poradzi kiedykolwiek i ktokolwiek.
+1
#3 *** 20-04-2011 09:57
Ci którzy dopuszczają sie takiego wypalania niezdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, tym bardziej jesli wypalają blisko budynków , głupota ludzka niema granic :cry:
+2
#2 maniek 20-04-2011 09:43
Myślę że takie artykuły powinny być "wałkowane" na okrągło jak również pewne działania edukacyjne powinni podjąc strażacy dopiero wtedy jesz szansa, iż postawi się tamie głupocie stereotypów tkwiących w społeczeństwie, które jest przekonane, iż w ted sposób użyźnia glebę.
+1
#1 Mirka 20-04-2011 07:24
kazimierska sawanna,świetne miejsca,przepiękne krajobrazy

Dodaj komentarz