Na Konstantynowie będzie nowa szkoła i przedszkole

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Ponad czterystu uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej z ul. Herbowej, a także Społecznego Gimnazjum i Liceum im. Sobieskiego od września przeniesie się na Konstantynów.

Nowa, wspólna siedziba trzech placówek przy ul. Paśnikowskiego jest już prawie gotowa.

– Trwają ostatnie prace przy parkingach. W środku wszystkie jest już zrobione: kolorowe sale lekcyjne, łazienki, sale gimnastyczne. Czekamy tylko na meble, które mają dojechać pod koniec lipca – mówi Jadwiga Czerkas, dyrektor Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej.

Jej uczniowie od kilku lat osiągają świetne wyniki w konkursach i olimpiadach, a w sprawdzianie szóstoklasistów są w czołówce lubelskich szkół. I to wszystko mimo tego, że uczą się w parterowych barakach przy ul. Herbowej, które kiedyś zajmowali robotnicy budowlani.

Teraz wreszcie doczekają się nowej siedziby. Nowy budynek powstał przy ul. Baltazara Paśnikowskiego (boczna al. Kraśnickiej). Oprócz szkoły z ul. Herbowej przeprowadzi się tam także Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Sobieskiego.

– W miejscu, w którym teraz mieści się nasza szkoła (kamienica przy Al. Racławickich – red.), możemy być jeszcze przez 20 lat. Ale to nie jest typowy budynek szkolny. Przeprowadzka wyjdzie nam wszystkim na dobre – mówiła na naszych łamach Elżbieta Nawrot, dyrektor "Sobieskiego”, gdy zapadła decyzja o budowie nowej siedziby.

W niej każda ze szkół zajmie jeden z segmentów połączonych ze sobą – podstawówka jeden, gimnazjum z liceum drugi. – W łączniku będzie przedszkole, które udało nam się zrobić. Przedszkole Króla Maciusia Pierwszego – mówi Czerkas. – Docelowo ma w nim być sześć grup po 15 osób. Na razie mamy cztery grupy.

reklama
GRATULUJĘ! Kliknąłeś pierwszy
dziś o 22:28:03 po nagrodę!
Którą nagrodę wybierasz?
A: bon paliwowy za 500 zł
B: 1000,00 zł w gotówce

Ile tu kosztuje nauka

• przedszkole – 350 zł miesięcznie (bez wyżywienia)
• szkoła podstawowa – dla klas od 0 do V – 480 zł miesięcznie, dla klasy VI – 574 zł miesięcznie
• gimnazjum i liceum – 585 zł miesięcznie
• każde kolejne dziecko z rodziny uczące się w szkole ma obniżone czesne, możliwe są także rabaty lub zwolnienia z wpisowego

Przedszkole będzie miało własną, niewielką salę gimnastyczną i zielony kącik. Podstawówka dostanie swoją salę do zajęć w-f, a gimnazjum i liceum – swoją. Każda ze szkół będzie też miała oddzielną bibliotekę. Wspólne będzie boisko i parking.

– Musieliśmy poprzestawiać dzwonki w poszczególnych szkołach. Tak, żeby uczniowie z różnych poziomów nie zaczynali zajęć o tej samej godzinie i żeby na osiedlu nie tworzyły się korki – wyjaśnia dyrektor PSSP. – Dlatego część będzie zaczynać o godz. 7.30, część o godz. 8, a część o godz. 8.15.
Przy ul. Paśnikowskiego będzie mogło uczyć się naraz ponad pół tysiąca uczniów. W PSSP przy ul. Herbowej jest ich teraz 260, w "Sobieskim” – ponad 200. Budowa nowej szkoły pochłonęła około 10 mln zł. Część pieniędzy pochodzi z kredytu.

Pierwszy dzwonek zabrzmi 1 września. Dwa dni później zaplanowano wielki festyn rodzinny z okazji otwarcia nowej siedziby. Wystąpi na nim m.in. Marcin Wójcik z kabaretu Ani Mru Mru, prywatnie – rodzic dziecka uczącego się w PSSP.

Czytany 6626 razy

Komentarze

+4
#1 maniek 15-07-2011 07:52
A może by tak Państwo Radni w ramach swych obowiązków wybrali sie na Konstantynów aby osobiście zrobić rekonesans i może przenieść pewne rozwiązania na grunt kazimierski?

Dodaj komentarz