Plusy ujemne

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

My Polacy jesteśmy mistrzami kreatywności. Jeśli komuś na świecie coś wydaje się niemożliwe do zrobienia, to powinien zawołać Polaka i rzecz stanie się prosta.  Polak potrafi wszystko. Ale tak jak jest plus, to jest i minus, jak jest jest ciepło, to jest i zimno. Z Polakami też tak właśnie jest-wprawdzie większość to geniuszepomysłowości, ale jest też ciemna strona naszej nacji, czyli tacyrodacy co to potrafią nawet najlepsze pomysły w niwecz obrócić, doprawić im taką mordę, że nie wiadomo czy to wół, wydra, coś na kształt świdra, czy może kilo mydła.

Tak właśnie jest z pomysłem przejęcia przez powiat od Urzędu Marszałkowskiego budynków obecnej filii Biblioteki Pedagogicznej (przy Czartorychu) oraz Domu Nauczyciela przy ulicy Kołłątaja.  Pomysł samego przejęcia jest całkiem fajny, bo zrodził się jeszcze w kadencji 2006 – 2010                       i nieskromnie powiem: miałem w nim swój udział. Kluczowe jednak miały być następne kroki, czyli wykorzystanie tych budynków. Zacznę od Domu Nauczyciela. Do tego budynku miała zostać przeniesiona Biblioteka Pedagogiczna oraz Powiatowe Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli (PCDZN). Celem tego zabiegu miało być powstanie centrum kształcenia z takim zapleczem merytorycznym, które mogłoby organizować szkolenia nie tylko dla nauczycieli z naszego powiatu, ale wykorzystując potencjał zakwaterowania, również dla sąsiednich powiatów, a może nawet dla całego kraju (bliskość Kazimierza Dolnego i Janowca byłaby tu niewątpliwym atutem). Jak się wydawało pomysł miał wiele zalet: Biblioteka Pedagogiczna zyskiwała możliwość rozwoju, jej pracownicy zyskiwali bezpieczeństwo pracy, ale też szansę na rozwój, doskonalenie siebie iwzbogacanie księgozbioru, PCZDN zyskiwał szansę wypłynięcia na szersze wody i uniezależnienia się (także finansowego) od widzimisię odpisów finansowych na swoje funkcjonowanie. Najważniejsze jednak jest coś innego- zyskalibyśmy miejsce, w którym nauczyciele mogliby się doskonalić w swoim fachu, w którym dzięki spotykaniu się z kolegami z innych regionów kraju mogliby poszerzać swoje horyzonty. A jak wszyscy wiemy: lepszy nauczyciel to lepiej wyedukowane dziecko, a gdy dziecko jest lepiej wyedukowane, to ma większą szansę na osiągnięcie sukcesu w życiu. Jeśli zaś chodzi o obecną siedzibę bibliotekiprzy Czartorychu miało tam powstać Centrum Nauki Tworzenia Grafiki Komputerowej. Czy uważają Państwo, że taki kierunek kształcenia ma sens i przyszłość? Czy jest szansa, że aby kształcić się w tym kierunku przyjechaliby do nas uczniowie z innych powiatów? Czy jest to sposób na walkę z niżem demograficznym, który rzekomo zwalnia nauczycieli z pracy? Szanowni Państwo, to nie niż demograficzny zwalnia ludzi, to brak pomysłowości władz miasta i powiatu!

Przedstawiłem mój pomysł na zagospodarowanie przejętych od województwa nieruchomości. Oczywiście chciałem przejąć je za darmo lub za zwrot poniesionych przez województwo kosztów na remonty, gwarantując ciągłość działania przejmowanych instytucji oraz zatrudnienia ich pracownikom. Dziś powiat zapłaci za budynki 1, 5 miliona zł.  Wbudynku biblioteki tak naprawdę nie wiadomo co powstanie - ja stawiam na 2 klasy gimnazjum. A do Domu Nauczyciela zostanie przeniesiony Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, do którego zadań należy przyjmowanie młodzieży, która:

  • ma trudności z motywacją do nauki szkolnej,
  • wagaruje,
  • wchodzi w częste konflikty z rówieśnikami oraz dorosłymi (rodzicami, nauczycielami),
  • powtarza klasę,
  • ma za sobą przedwczesne eksperymenty z używkami (papierosy, alkohol, narkotyki),
  • nie wierzy w to, że osiągnie sukces w życiu,
  • prezentuje postawę buntowniczą i trudno jej  z niej zrezygnować,
  • unika wszelkich wyzwań oraz konfrontacji z trudnościami.

I to wszystko, gdy stoi pusta !!!  szkoła w Żyrzynie. Ups, przepraszam, ale zapomniałem, że przecież właśnie o to chodzi, żeby była pusta. Prawda, droga koalicjo miejsko- powiatowa  PO-PSPP-PSL ?

Sławomir Kamiński– radny Powiatu Puławskiego, Starosta Puławski w latach 2006-2010, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych TERAZ

 

 

Czytany 2885 razy

Dodaj komentarz