Oczyszczalnia ścieków-czy grozi nam epidemia?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

 Jedną  z największych inwestycji jaka była zrealizowana w obecnej kadencji -opiewająca na około 11 mln zł-  była kompleksowa   przebudowa instalacji  kanalizacyjnej i burzowej  ulicy  Nadrzecznej, Krakowskiej, budowa kanalizacji na ulicy Góry oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w Bochotnicy. Koszt modernizacji oczyszczalni zakładał 4,5 mln zł. Od początku  miałem poważne wątpliwości co do zasadności modernizacji tego obiektu w takim zakresie ponieważ oczyszczalnia została przebudowana w 2001 roku i miała nam służyć przez 30 lat. Jak przekonywali Nas projektanci z firmy Ekosan, a także burmistrz, głównym celem inwestycji (niezrealizowanym w 2001 roku podczas remontu ) była budowa nowego kolektora odprowadzającego wody pościekowe do Wisły. Jedynie to zadanie było warte rozważenia. Kolektor nie został jednak wybudowany .Burmistrz twierdził, że będzie to nowa inwestycja. Kiedy? Nie wiadomo. Jak wiemy z tych świetlanych  założeń inwestycyjnych o których się mówiło pozostało nie wiele. Wykonano jednak to o czym mówiłem od początku. Pochłaniacze zapachu….których koszt był bardzo wysoki. Jak duży? niestety nie wiemy bo burmistrz uchyla się od odpowiedzi na te pytania. Problem jest poważny wody pościekowe nie odpływają do Wisły, stoją w tzw. oczkach, co jest bardzo niebezpieczne ze względów zagrożenia epidemiologicznego.

http://www.januszkowalskikazimierz.pl/aktualnosci/polaczone-komisje-z-oczyszczalnia-sciekow-w-tle.html

http://www.januszkowalskikazimierz.pl/aktualnosci/sesja-budzetowa-post-factum.html

http://www.januszkowalskikazimierz.pl/aktualnosci/budzet-na-2011-zaopiniowany.html

J.K

alt

 

 

                                                                                http://www.januszkowalskikazimierz.pl/aktualnosci/polaczone-komisje-z-oczyszczalnia-sciekow-w-tle.html

Czytany 4806 razy

Komentarze

+3
#6 inżynier 17-08-2014 23:37
@eskulap a coś Ty taki nerwowy się zrobił? Może dlatego, że są problemy z odbiorem inwestycji, właśnie przez kolektor?

Po tym jak remontuje się wyremontowaną w 2003r oczyszczalnię, która miała służyć przez około 30 lat, to faktycznie psychiatra by się przydał. Pewnie wiesz komu...

Najważniejsze, że są dezodoranty. Przecież o to chodziło...reszta, to pic na wodę fotomontaż...
-2
#5 eskulap 17-08-2014 23:06
Panie Kowalski,proszę nie straszyć nikogo,a zwłaszcza dla żartu, zagrożeniem ,którego dotychczas nie stwierdziły żadne badania.Nie wszyscy podzielają Pana poczucie humoru i taki tytuł może być źle zrozumiany. Proszę zwrócić uwagę na odległość boisk od głównych obiektów oczyszczalni, a następnie porównać to z odległością boisk od miejsca zrzutu wody. Przy porównaniu proszę wziąć pod uwagę,jakie jest ryzyko przeniesienia drogą powietrzną szkodliwych mikroorganizmów od starorzecza Wisły i z basenu zewnętrznego, gdzie wirujące urządzenie wydobywa do atmosfery wszystko co przypłynęło do oczyszczalni.Ponieważ nikt normalny nie wchodzi kilkadziesiąt metrów w podmokłe zarośla, aby obejrzeć wylot kolektora ściekowego, wystarczy ogólnie przestrzegać higieny i nie zawracać głowy psychiatrze.
+4
#4 J.K 17-08-2014 12:38
@eskulap-pewnie,że jest.Tytuł jest przekorny i ma wyśmiać uzasadnienie i cel modernizacji jakie towarzyszyły sprawcom założeń w 2010 r.Otóż na spotkaniu RM z Firma Ekosan która referowała założenia modernizacji tłumaczyła,że należy poprawić wskaźniki biochemiczne( które były w normie). Burmistrz natomiast tłumaczył ,że wyniki badań są katastrofalne i należy oczyszczalnie modernizować. Głównym winowajcą miał być nieszczelny kolektor z wodami pościekowymi do starorzecza.To oczywiście tłumaczenie kuriozalne.Mówiłem,że oddana w 2001 roku oczyszczalnia jest nowoczesna i spełnia wszelkie kryteria obowiązujących norm dla zakładanych ilości oczyszczanych ścieków.
0
#3 eskulap 17-08-2014 11:30
A jak się Inpektorat OŚ pomyli i pismo z informacją o "podjętych działań" zaadresuje nie do tego Kowalskiego co powinien, to nigdy nie dowiemy się o wskaźnikach bakteriologiczno - chemicznych i czy komukolwiek grozi niebezpieczeństwo.
Słowo epidemia w tytule jest nadużyciem terminu, gdyż słowem tym określamy MASOWE zakażenia chorobami ZAKAŹNYMI. Czy mamy do czynienia z choroba zakaźną wiemy po badaniu serologicznym lub hodowli mikrobiologicznej, czyli po pobraniu próbek od osoby chorej.
Czy jest to epidemia, decyduje nasilenie przypadków zachorowań. Zatem dopiero po fakcie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy jest to ognisko epidemiczne czy masowe zatrucie Po zjedzeniu przez liczną nawet grupę osób( przyjęcie weselne)posiłku skażonego Salmonellą mamy do czynienia z zatruciem w nie epidemią.
Jesteśmy stale otoczeni przez nieskończenie wielką liczbę wirusów, bakterii i grzybów stanowiących potencjalnie śmiertelne niebezpieczeństwo,ale żyjemy dopóki nasz system odpornościowy jest sprawny.
Jedynym przypadkiem, kiedy badania serologiczne ani hodowle mikrobiologiczne nic nie wykazują a objawy obiektywnie występują jest epidemia głupoty.
+6
#2 kazimierzak 15-08-2014 08:55
znaczy to ze 4 duze banki publicznej znaczy naszej kasy poszły w jakims stopniu na stok
+11
#1 waldemar 14-08-2014 22:20
4 duże bańki poszły w głównej mierze na dezodoranty (aby nie śmierdziało na pobliskim stoku, gdzie planowana jest również budowa mega hotelu) i na budowę kolektora zabrakło...

Dodaj komentarz