Odrolnienie przy udziale właściciela

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Stroną postępowania o zmianę przeznaczenia gruntu rolnego jest nie tylko wójt, ale także ten, do kogo grunt należy

Taki wyrok wydał Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Minister twierdził, że właściciele gruntów, których dotyczy odrolnienie, nie mają takich uprawnień.

Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnychprzewiduje, że przeznaczenie na cele nierolnicze powyżej 0,5 ha gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III wymaga zgody ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wnioskować o taką zgodę może jednak tylko wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a zmiany przeznaczenia dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

O zgodę na odrolnienie 13,6 ha gruntów rolnych we wsi Cegłów wystąpił do ministra wójt gminy Baranów w woj. mazowieckim.

- Cegłów leży tylko 40 km od Warszawy i jego przyszłością jest budownictwo jednorodzinne, a nie uprawy rolne - mówi radca prawny Mieczysław Manicki reprezentujący gminę Baranów.

Minister nie widział jednak powodu do zmiany przeznaczenia gruntów rolnych. - Tworzą one kompleks o wysokim potencjale produkcyjnym i powinny być nadal użytkowane rolniczo - stwierdził, odmawiając zgody na odrolnienie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, do którego gmina złożyła skargę, uchylając odmowne decyzje, podkreślił, że w takim postępowaniu muszą brać udział wszyscy właściciele działek, które miałyby być odrolnione.

W skardze kasacyjnej minister stwierdził, że wyrok WSA jest wadliwy, bo stroną w postępowaniu o zmianę przeznaczenia gruntu z rolnego na cele nierolnicze może być tylko wnioskodawca, czyli wójt, burmistrz, prezydent. Właściciele gruntów nie mają takich uprawnień.

NSA uznał, że sąd I instancji prawidłowo uchylił odmowne decyzje. Status strony w postępowaniu o odrolnienie przysługuje nie tylko wnioskodawcom, ale również właścicielom tych gruntów zainteresowanym zmianą ich przeznaczenia orzekł. Chociaż o zgodzie na odrolnienie rozstrzyga się w decyzji administracyjnej, właściciele mają interes w załatwieniu sprawy na podstawie prawa cywilnego. Od takiej decyzji może bowiem zależeć obrót nieruchomością, jej zabudowa, cena czy nawet dysponowanie nią. Rzeczpospolita

Czytany 6514 razy

Komentarze

0
#4 Kola 28-01-2011 12:11
Mimo wszystko na terenie miasta i gminy powinny być tereny wolne od zabudowy. To jest trudna sprawa, bo jednym wolno a innym nie. Na tym blogu w którymś tekście były poruszane problemy ochrony krajobrazu, także rolniczego. Szkoda, że do tej pory nie ma wyznaczonych stref szczególnej ochrony. Widać co sie stało wokół baszty za przyzwoleniem Landeckiej, wycięto w pień wszystko co rosło. Nie mówiąc już o innych kontrowersyjnych inwestycjach, za kibicowanie którym realizatorzy wszem i wobec wyrażają podziękowania ...
0
#3 borys 28-01-2011 08:43
Dlatego każdy powinien domagać sie na piśmie dlaczego jego działka nie może być budowlana , i wtaki sam sposób żeby było napisane w jaki było powiedziane słownie.
0
#2 ***** 28-01-2011 08:13
Burmistrz ma tylko wtedy wpływ jak z przekształconej działki będzie miał jakeś wpływy , bo jeśli zwykły rolnik chce sobie przekształcić działke na zwykły domek jednorodzinny to jaki interes ma w tym burmistrz???? ŻADEN dlatego lepiej wcisnąć rolnikowi który sie nie zna na przepisach kit jakiś tam i niech rolnik nie wnika dalej i da sobie spokój bo może jego działke kupi inwestor i magicznie przekształci ją na budowlaną a wtedy pobuduje jakiś gmach z którego będzie jakiś interes.Nie mamy sie oszukiwać że to na tej zasadzie wszystko idzie.
0
#1 J.K 27-01-2011 18:05
Ten wyrok NSA dobitnie wskazuje na podmiotowość wnioskodawców.Tak jak mówiłem wielokrotnie, mieszkańcy Naszej gminy muszą mięć zdecydowanie większy wpływ na to, czy ich działki maja być budowlane,czy też nie .O losach ludzi, nie może decydować grupka cwaniaków,którzy uzurpują sobie prawo do prawdy absolutnej w tym zakresie i zysków związanych z odralnianiem działek.Burmistrz w 100% ma wpływ na to ,czy działka może być budowlana,czy też nie.

Dodaj komentarz