Czy ustawiono...przetarg na budowę szkoły?

Oceń ten artykuł
(51 głosów)

To pytanie nie jest ani banalne ani w żaden sposób bezzasadne. Jest wręcz obywatelskim obowiązkiem, aby je zadać. To ważne pytanie w kontekście całokształtu zagadnienia dotyczącego szkoły - od katastrofy do wyłonienia wykonawcy na jej budowę. Kilka dni temu otrzymałem pismo z UM Kazimierz Dolny, dotyczące oferty wyceny na wykonanie zabezpieczenia skarpy (sic). To bardzo istotny aspekt. Z pisma wynika, że oferta nr 5, tj. do której przypisane jest konsorcjum Coprosa S.A – które wygrało przetarg na budowę szkoły - wyceniło zabezpieczenie skarpy na 1 821 366,03 zł. Tym samym oferta była średnio niższa o ponad 2 mln zł od pozostałych ofert. Co ważne, wszystkie pozostałe oferty na wykonanie zabezpieczania skarpy oscylowały w granicach 4 mln zł. Skąd ta różnica - nie wiemy. Wiemy natomiast, że latem ubiegłego roku ówczesny burmistrz, Grzegorz Dunia mówił, że widzi poważne oszczędności związane z budową szkoły, właśnie w zakresie zabezpieczenia skarpy. Mówił, że projekt zabezpieczenia skarpy jest jakby wykonany z naddatkiem. Tłumaczył to tym, że firma projektująca szkołę przyjęła kryteria terenu takie, jakie panują na Śląsku, tąpnięcia związane z górnictwem itp. Jak mówił, u nas takie warunki nie panują ( sic). W dniu 22 stycznia b.r Kierownik inwestycji UM w Kazimierzu Dolnym, pani Beta Gałek rozwiała wątpliwości - poinformowała, że z uwagi na to, że geolog badający teren pod budowę szkoły nie miał dostatecznego dostępu do górotworu okalającego szkołę ( ponieważ część szkoły nie była jeszcze całkowicie rozebrana i zasłaniała górotwór ( sic), przyjął on założenia gruntu niestabilnego. Projektanci zaprojektowali kosztowną technologię „gwoździowania górotworu”. Po pierwsze jak to się stało, że na nieprzygotowany do badań teren wpuszcza się geologa, który mówiąc krótko partaczy robotęma firma projktetowa naciąga….. Nas na milionowe koszty. Gdzie w tym czasie była właśnie specjalistka od inwestycji, pani Beata Gałek ? Gdzie w tym czasie był doświadczony samorządowiec ( 18 lat stażu w Urzędzie Miasta) burmistrz Grzegorz Dunia? Pytam - gdzie oni byli? Obecnie mówi się, że można za dodatkowe pieniądze przeprojektować projekt zabezpieczania skarpy. Oczywiście. Można przeprojektować zabezpieczanie skarpy, można przeprojektować projekt organizacji ruchu żeby nie zniszczyć zabytkowej kapliczki. Można. Ale kto poniesie konsekwencje zmarnowania publicznych pieniędzy?

Jak wiemy przetarg na budowę szkoły wygrała oferta nr 5 , konsorcjom Coprosa S.A. za sumę 26 313 068,82 zł. Hiszpańska firma specjalizująca się na terenie Polski w podwykonawstwie. Firma z kapitałem zakładowym około pól mln zł. Firma która nawet nie posiada strony internetowej.Na rynku polskim od 2 lat (sic). Czy szanownemu gronu z komisji przetargowej nie zapaliło się czerwone światło? Czy ówczesnemu burmistrzowi Grzegorzowi Dunii nie zapaliło się czerwone światło? A może inne pytanie. Czy i kto poinformował Coprse S.A o okolicznościach mających bezpośredni wpływ na ofertę cenową,czyli możliwości przeprojektowania zabezpieczenia skarpy? Jeśli z UM nie było przecieku,to skąd wzięła się tak niska wycena projektu zabezpieczenia skarpy?To ewenement!

Druga w kolejności firma, Oferta nr 3, to przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Kartel S.A. z Jędrzejowa, które złożyło ofertę za sumę 27 282 875,86 zł. Ta firma bezsprzecznie wygrałaby przetarg gdyby posiadała taką wiedzę jak Coprosa Sa.Informacje, że można odstąpić od założeń projektu i zmienić projekt zabezpieczenia skarpy. Firma z Jędzrejowa specjalizuje się w budownictwie i ma doświadczenie w budowie szkół. Firma Polska.Firma, która posiada stronę:

http://kartelsa.com.pl/

Zapraszam do jej obejrzenia. Szczególnie polecam do obejrzenia strony firmy pracownikom Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym, odpowiedzialnym za tą inwestycje.Inwestycję, która stała się już głośnym skandalem,mimo,że budowa jeszcze tak na prawde nie ruszyłą z kopyta. Uważam także, że jest niezbędnym, aby o tym skandalu powiadomić służby zajmujące się ściganiem korupcji, co z wielką przyjemnością uczynię.

J.K

alt

Fragment ze strony BiP Kazimierz Dolny dot rostrzygniecia przetragu na budwe szkoły.

http://umkazimierzdolny.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/SKMBT_C224e14093015050.pdf

alt

Czytany 12440 razy

Komentarze

-1
#86 medyczny 08-09-2020 08:49
patrząc na sytuację jak szybko obecnie rozprzestrzenia się wirus oraz fakt że tak naprawdę nie jest śmiertelny jednak jego powikłania oraz przebieg może być dość ciężki dla organizmu ale również dla gospodarki, lek produkowany przez biomed jest strzałem w dziesiątkę i jest bardzo wyczekiwany, zapotrzebowanie na niego będzie większe niż na ewentualną ryzykowną szczepionkę dlatego obecna cena akcji jest śmiesznie niska, we wczorajszej panice ludzie buty pogubili. pewne jest to że cena w tym miesiącu dojdzie do 23 zł możliwy zakres wzrostu do końca roku 50 zł
+2
#85 Arekk 23-05-2017 13:22
To niestety smutny fakt ale w najbliższym czasie się to nie zmieni. Zastanawiają mnie natomiast przetargi na platformie aleo.com/pl/ Słyszeliście opinie na temat tej firmy? Pozdrawiam
+2
#84 Arek 23-05-2017 13:21
To niestety smutny fakt ale w najbliższym czasie się to nie zmieni. Zastanawiają mnie natomiast przetargi na platformie aleo.com/pl/ Słyszeliście opinie na temat tej firmy? Pozdrawiam
+1
#83 Javier 18-08-2016 11:23
Cytuję Dexter:
To doczytaj kto jest partnerem firmy Coprosa S.A Polska, która jest tylko liderem konsorcjum firm. Właśnie firma zarządzana przez doctora Alfredo Martíneza.
Często jest tak, że zagraniczne firmy mają swoje przedstawicielstwa zarejestrowane w innych krajach.
To, że coś nie będzie zrobione zgodnie z projektem odpowiada osoba, która się zgodzi na zmianę projektu lub podpisze odbiór takiej usługi.


Nie istnieje przedsiębiorstwo Coprosa Polska S.A. jest tylko Coprosa Sp. z o.o. której jedynym udziałowcem jest Coprosa Polonia SL z siedzibą w Hiszpanii w Oviedo. A dr Alfredo Martinez nie zarządza żadną firmą tylko siedziba Construcciones y Promociones jak również Coprosa Polonia SL jest w Oviedo przy ul. Doctora Alfredo Martinez
+1
#82 DAREK 21-02-2016 16:35
COPROSA BUDUJE URZĄ GMINY KONSTANCIN

JEZIORNA TAM TEAZ JAJA WYSZŁY .OD COPROSY PRACE JAKO PODWYKONAWCA WZIOŁ NIJAKI PAN HISZPAN IMIĘ ŁAN -PAN ZNIKNĄŁ!!! pRACE DLA ŁANA ROBILI POLACY JAKIO PODWYKONAWCY UMOWY JAKIEŚ DZIWNE MIELI I KASY NIE DOSTALI A COPROSA CHCE WEDLE SOLIDARNEJ ODPOWIEDZIALNOSCI ZAPŁACIĆ JEDNĄ DZIESIĄTLĄ PODWYKONAWCOM pANA ŁANA .PO TYMA pANU ZOSTAŁ MERCEDES Z WYPOŻYCZALNI A PAN PODWYKONAWCA ŁAN --UCIEKŁ
+9
#81 gremi 20-02-2015 12:05
Uważam także, że jest niezbędnym, aby o tym skandalu powiadomić służby zajmujące się ściganiem korupcji, co z wielką przyjemnością uczynię.

Czy uczyniłeś co zapowiedziałeś czy tylko szczujesz ...?
-6
#80 kalkomania 18-02-2015 09:39
Cytuję kalka33:
a dlaczego podaje się przykład Firmy Kartel,
znam tę firmę, budują szkoły, ... ale jak, tu jest wielki znak zapytania??? Nie będę się wypowiadać.
Dlaczego nie wymienia się np firmy Skanska?

K

A nie kto inny jak były radny promował tę firmę...
+10
#79 ze szkolnej 17-02-2015 18:41
kalka33 - jezeli masz wiedze o jakiej piszesz to podziel sie z nami prosze bo z tym to podobnie jak z rakiem im wczesniej sie o nim dowiemy tym wieksza szansa ze wyleczymy sie z niego a w tym przypadku to z pewnoscia wiedza taka posłuzyła by całemu miastu bo byc moze udało by sie w pore wybronic przed szajsem jaski nam zostanie wcisniety a to ze sie kombinuje na wszystkim to wiadomo nie od dzis
+10
#78 kalka33 17-02-2015 10:50
a Dexter chyba upadł na głowę, .. obecnie bierze się przetargi, a potem myśli co wymienić, na jaki szajs, a finalnie jakość obiektu jest poniżej nie powiem czego.
Wymienia się dosłownie wszystko, i zastępuje materiałami tak tandetnymi i tanimi, że szkoda słów. Standard w projekcie tego obiektu jest naprawdę bardzo wysoki /przygotowywałam ofertę na podwykonawstwo pewnej firmie/, a pieniądze za jakie wzięli go Hiszpanie - śmieszna.
Jeśli inspektor nie będzie dobrze patrzeć im na łapy i nadzór będzie zgadzać się na wszelkiego rodzaju wymiany, to projektowana szkoła z zewnątrz zostanie tylko tym, co zaprojektował architekt. Przypominam, że w połowie robót /myślę, że wcześniej/ skończy się kasa, wtedy Inwestor, przyciśnie architekta, lub sam będzie się zgadzać na wszystko, co mu podsunie generalny, aby zakończyć obiekt.
+11
#77 kalka33 17-02-2015 10:35
przypomnę, że do przetargu startowała jeszcze jedna hiszpańska firma, która to niedawno została wyrzucona z budowy szkoły muzycznej w Mińsku Mazowieckim na ryj.

Dodaj komentarz