Śluza na Grodarzu, a może zapora na Wiśle ?

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

        Jeśli  komukolwiek zadano by  pytanie  na temat  budowy zapory na Wiśle w Kazimierzu, parsknął by  śmiechem. Jednak  54 lata temu realnie myślano o budowie  zapory pod Kazimierzem. Jak się wydaje  plany budowy zbiorników  retencyjnych w ówczesnym  czasie , były  jednym   z najbardziej rozważnych  i dalekowzrocznych posunięć  Polskich specjalistów. Czy we właściwym miejscu? Raczej nie, patrząc na walory krajobrazowo przyrodnicze tego terenu. Jednak  sam pomysł godny laudacji na cześć  jego twórców. Z perspektywy półwiecza, zabezpieczanie  terenów  przywiślanych, wałami przeciwpowodziowymi ,  jest droższa i  w konsekwencji  nieefektywna. Tym bardziej ,że specjaliści, tak na prawdę  nie chcą, albo nie umieją  projektować,  nie tyle  samych wałów, co  terenów, które  wały te  miałyby zabezpieczać. Bowiem w jednym przypadku wały zabezpieczają olbrzymie  tereny nieużytków, czy upraw  rolniczych,  zaś z  drugiej  strony słabe i niskie  wały niedostatecznie  zabezpieczają  osady, osiedla mieszkaniowe, czy nawet całe miejscowości. Ubiegłoroczna powódź obnażyła  doszczętnie głupotę i krótkowzroczność   polityki  prowadzonej w tej dziedzinie. Pisze to w kontekście budowy śluzy na Grodarzu. Przedsięwzięcia  wydawałoby się  prostego, praktykowanego na   terenach  południowej Polski od wczesnego średniowiecza, a obecnie stwarzającego trudność, czy niemoc , co najmniej porównywalną z  trudnością, próby  zaoraniem  Księżyca.

J.K

alt

alt

alt

alt

Czytany 34010 razy

Komentarze

+3
#13 Ginekolog 31-03-2011 11:56
To nikt komu warto by poświęcać uwagę , ja myślę że to może być klimakterium .
+1
#12 BORYS 31-03-2011 09:16
Cytuję kazimierski kundelek:
ha ha ha janek to umie donosy pisać i raporty, a nie teksty . JANEK , dziennikarz .... ha ha ha , matura turbo w 4 lata !, i artykuły pisze ot milicjancik super geniusz, w SB wytresowali go , jak SZARIKA w 4- pacernych . JANEK kup zielonemu piwo na promocji w biedronce bo wazylinka , albo działaczce Gałusz(....) za pomoc i c.CHAMA ....... merytorycznie i retorycznie ah oh janek dawaj teraz AUTOBIOGRAFIE --- opisz jak tam było w wariatkowie, jak to , ... no wiesz...... opisz to janek ...... będą jaja ... i tak już są , ale będą duże jaja ..................

Co za palant??BUDA KUNDLU!!!!!!!!
+3
#11 Zdumienie 31-03-2011 09:12
Zle sie dzieje w Kazimierzu,czytając to i owo można zobaczyć , że nawet arystokracja schodzi na psy .Zle się dzieje bo dewaluują się wartości takie jak uczciwość , szlachetność , szacunek do drugiego człowieka , wiarygodność .
Dla niektórych bratanie się z cwaniaczkami uchodzi za zaszczyt i objaw wielkiej mądrości (grunt to dobre układy z kim trzeba).Psy szczekają karawana jedzie dalej .Szanowni Państwo jedzmy i my omijając psiarnię i uważajmy żeby nam kazimierskie kundelki nogawek nie poszarpały .
+4
#10 gobo 31-03-2011 09:12
Kazimierski kundelek idż najpierw do szkoły i naucz się pisać :-x Bo duże jaja to ty akurat robisz z siebie , a jeśli chodzi o wariatkowo to widać że zaduzo czasu tam spędzasz, chociaż czytając twój wpis to nawet w wariwtkowie są mądrzejsi od ciebie , przebijasz tam wszystkich :lol: nie rób z siebie siary i nie pisz więcej GENIUSZU ;-)
+4
#9 jorgex 31-03-2011 07:38
Takie wpisy jak "kazimierskiego kundelka" utwierdzają mnie tylko w przekonaniu, że to co robi Pan Janusz jest bardzo potrzebne, a przede wszystkim słuszne. Obłudę trzeba demaskować.
A widział ktoś sprzątające kundelki? W sobotę będzie można zobaczyć. Mimo wszystko warto się do nich przyłączyć, oczywiście jedynie na czas sprzątania. :lol:
+4
#8 Kaja 30-03-2011 23:31
Panie Januszu bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiamy :-)
OLAĆ KUNDLA!
+6
#7 Zośka 30-03-2011 23:17
IDIOTA ty to nie taki całkiem idiota. Brawo ;-)
+4
#6 Gruby 30-03-2011 23:07
A skąd ty kazimierski kundelku wiesz jak wygladają raporty i donosy, często o tym piszesz to pewnie dużo wiesz na ten temat i masz wprawę.
+5
#5 IDIOTA 30-03-2011 22:56
Ten kazimierski kundelek to jakiś poj.... jakąś mature turbo zrobił, pancerniaków ogląda, w psychiatryku był, to chyba jakiś obecny policyjny geniusz. I jeszcze jakiś chwalipięta pisze że ma duże jaja.
+4
#4 małojec 30-03-2011 22:24
Gazety mimo trudnych czasów pisały wspaniałe artykuły

Dodaj komentarz