Boże Ciało jako folklor?

Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Kilka lat temu uroczystość Bożego Ciała sprofanował plakat „Antyradio”, który zawisł w święto na kamienicach braci Przybyłów. Był to bez wątpienia skandal, do którego przyczynił się ówczesny burmistrz. O tym, że było to niegodziwością powiedział sam ksiądz proboszcz podczas kazania. Dzisiejsze obchody jednego z największych świąt w roku liturgicznym zdominowała sceneria corocznego Festiwalu Kapel i Śpiewów Ludowych. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż przy scenie rozstawione były stragany. Ludzie biorący udział w procesji przeciskali się między nimi. Było ciasno. Nie omieszkał nawiązać do tego ksiądz Jan Pietruszka, który wygłosił znamienne jak zawsze kazanie. Tym razem poddał w wątpliwość i zarazem ostrzegł, czy aby to Wielkie Święto nie stanie się folklorem, tak jak Festiwal. Ja czuję niesmak z powodu braku wyobraźni, a może i celowych działań, które w Kazimierzu są coraz bardziej widoczne. Dzieje się to dlatego, aby „nadążyć” za modą walki z wartościami chrześcijańskimi i narodowymi, w rytm baraniego pędu wszelkich neolewackich i „postępowych” ruchów, które zdominowały Polskę.

Prawdopodobnie nikt z zapracowanych urzędników nie rozważył, czy owe stragany mogłyby być ustawione np. dzisiaj popołudniu? Chciałbym wierzyć, iż osoby decyzyjne ze względów religijnych nie chciały dopuścić do prac w Boże Ciało, związanych z rozstawianiem straganów. Co więcej, myślę, że obecnemu na uroczystościach burmistrzowi było po prostu głupio i ciemne okulary chyba niewiele pomogły. Ja w każdym razie nie wierzę w morale, tym bardziej, że ostatnia sesja oraz komisja budżetu pokazały motywacje kazimierskiej władzy.

J.K.

Czytany 11012 razy

Komentarze

0
#10 Zdumienie 09-07-2011 15:02
Tylko pod krzyżem ,tylko pod tym znakiem
Polska jest Polską
Polak jest Polakiem
Adam Mickiewicz .
+2
#9 Konrad 09-07-2011 11:38
Tylko pod krzyżem
tylko pod tym znakiem
tańczą ze szczęścia
Mosiek z Izaakiem
+1
#8 Grymas50 24-06-2011 17:39
Zakonnik przyznał się do kradzieży. Tłumaczył, że działał ze szlachetnych pobudek. Jego zdaniem te przedmioty nieprzydatnie leżały w klasztorze, a za uzyskane z ich sprzedaży pieniądze mógł pomóc potrzebującym.

Tę wersję częściowo potwierdzono. Śledczy dotarli do osób, które miały problemy, głównie zdrowotne, i zeznały, że otrzymały od zakonnika pieniądze w kwocie od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Oskarżonemu grozi kara do dziesięciu lat więzienia."
Przytoczylem to, bo podejrzewam, że zaraz ktoś naskoczy na mnie , że obrażam uczucia religijne. Chciałem pokazać, jak NIESLUSZNIE usprawiedliwiamy zachowania ksieży.
Ten zakonnik jest ZŁODZIEJEM, a nie altruistą.
-2
#7 Grymas50 24-06-2011 17:18
Ksiądz Pietruszka i moje zdumienie. Czyżby "kroił" się kaznodzieja na miarę powiatu?.
Ksiadz ten zaczyna sie fascynować swoimi wypowiedziami. Nakreca sie nimi. Jest z siebie nader zadowolony. Przypomina On ksiedza Jankowskiego, kiedy "odsuniety" od dostepu do Wałęsy i WLADZY rzuca na nią

kalumnie.
Księże Pietruszka. Być ksiedzem tzn. służyć Bogu, a nie KREOWAĆ się.
ps. bylem na mszy u zakonnikow podcas Ich święta. "Zacieklość" w odniesieniu do innych orientacji seksualnych "godna" chrześcijanina
No i Pan Kowalski:"Dzisiejsze obchody jednego z największych świąt w roku liturgicznym zdominowała sceneria corocznego Festiwalu Kapel i Śpiewów Ludowych. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż przy scenie rozstawione były stragany."
Obłudne to stwierdzenie. Chodzi Pan na odpusty?, widzial Pan stragany?. Nie?. Dziwne.
+2
#6 Zdumienie 24-06-2011 11:08
Co tu się dzieje widzą najlepiej kazimierscy przedsiębiorcy , Kazimierz jest doprowadzony do totalnego upadku .
Wszędzie wolne miejsca na weekend czerwcowy , tego jeszcze nie grali w Kazimierzu .Byle do wyborów !!!!
Tak dalej być nie może !
+5
#5 xxx 24-06-2011 08:15
Stefan nie irytuj się :P :P :P Jest argument siły i siła argumentu.Niestety razi blog Kowalskiego ponieważ sa na nim rzeczy których nie ma gdzie indziej.Po zatem jest pierwszy blog w historii Kazimierza.Blog który prowadzi Radny do Rady Miejskiej.Podejmowane są na tym blogu tematy,sprawy, które potem są rozpowszechniane na kazimierskich portalach.NP sprawa sprzątania Kazimierza,to właśnie Kowalski jako pierwszy wpadł na ten pomysł.Dopiero za kilka dni napisała o tym Pani Bożena Gałuszewska i cześć radnych burmistrza złapała się za głowe i też zaczęli sprzątać i dobrze o to właśnie chodzi. Sefff to są fakty.
+4
#4 tak 24-06-2011 08:11
Kiedyś to swieto profanowali komuniści, milicjanci byli taki staganiarzami, służby jak mogły kilka ziarenek dorzuciły. Służyli tacy władzy. Teraz ludziom służy komercha. No ale jak jest tyle eksluzywnych pensjonatów to i pare straganów dla ich gości się przyda. Można powiedzieć i zrobić wszystko i wszędzie. Niestety.
-7
#3 stefan 24-06-2011 07:55
Populista KOWALSKI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
+3
#2 DarEk 24-06-2011 07:05
No nieźle :sad: w życiu bym nie uwierzył.To jest brak jakiejkolwiek wyobraźni urzędników!
+2
#1 !!!!! 23-06-2011 22:39
Można psioczyć na blog kowalskiego, ale na blogu tym widać sprawy od "kuchni", to są sprawy trudne, czasami wstydliwe, ale taka jest rzeczywistość i należny o niej informować.Czytając i oglądając główny kazierski portal ma się wrażenie,że na Rynku byli tłumy i nic więcej.Inny portal w ogóle nie pisze o tym święcie.

Dodaj komentarz