Szkoła w Kazimierzu za Unijne pieniądze.?

Oceń ten artykuł
(13 głosów)

Nowe obiekty w gminie Głusk, zrealizowane w ramach rozbudowy Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Mętowie, w tym nowe boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią, zostały oficjalnie oddane do użytku. W trakcie spotkania, zorganizowanego z okazji zakończenia inwestycji, siedem osób zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi. Udekorowania wyróżnionych osób, w tym nauczycieli, dokonała wojewoda lubelski Genowefa Tokarska. Obecni byli również m.in. przedstawiciele władz administracji samorządowej.

Do realizacji inwestycji gmina Głusk przystąpiła w maju ubiegłego roku. Jedenaście miesięcy później gmina otrzymała pozwolenie na użytkowanie nadbudowanej części dydaktycznej. Do dyspozycji uczniów i nauczycieli przekazanych zostało 6 klasopracowni: pracownia językowa, humanistyczna, informatyczna, przyrodnicza, matematyczna oraz klasa religii i sztuki. Powstał także nowy pokój nauczycielski.

Klasopracownie wyposażono w meble, nowoczesny sprzęt dydaktyczny (15 komputerów w tym 4 laptopy, 6 telewizorów, 6 odtwarzaczy DVD, 2 tablice interaktywne, pianino cyfrowe, 4 rzutniki wraz z ekranami) oraz pomoce naukowe (m.in. 4 mikroskopy z kamerą, 2 globusy podświetlane, mapy, słowniki ).

Ponadto w ramach prowadzonej inwestycji urządzono nową świetlicę szkolną dla dzieci, która została wyposażona w meble, zabawki i pomoce dydaktyczne.

Powstało również boisko wielofunkcyjne, bieżnia do skoku w dal z piaskownicą oraz plac zabaw dla dzieci.

Wartość inwestycyjna zadania wyniosła 3,37 mln zł w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO WL na lata 2007-2013 stanowiło 80%. Brakującą część dołożyła gmina.

 

Źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki

http://www.uw.lublin.pl/aktualnosci/19127,.html

 

Ps.

Na ostatnim spotkaniu Pana Burmistrza z gronem pedagogicznym w dniu 22 czerwca 2011r na którym miałem przyjemność również być zostały przedstawione możliwości sfinansowania wybudowania nowej szkoły której koszt wstępnie oszacowano na ok. 20 milionów złotych. Z relacji Pana Burmistrza dotyczącym sposobów pozyskania pieniędzy na odbudowę lub też wybudowanie nowego budynku szkolnego z prawdziwego zdarzenia odpowiadającego standardom XXI wieku nie usłyszałem nic o funduszach unijnych, a warto ten scenariusz rozważyć jako najkorzystniejszy, który tym samym spowoduje uniknięcie wyprzedaży mienia gminnego. Do której to wyprzedaży w trosce o zapewnienie wkładu własnego do ewentualnych  funduszy pozyskanych z rezerwy Ministerstwa Oświaty (wkład własny gminy 50%) Pan Burmistrz zachęcał obecnych na spotkaniu Radnych  i przekonywał grono pedagogiczne. Nie wiem jaki jest powód, iż fundusze unijne (w których pozyskiwaniu nasza gmina podobno jest liderem w przeliczeniu na jednego mieszkańca) jako sposób na odbudowę szkoły nie były brane pod uwagę. Być może  wynika to ze specyficznej sytuacji w kazimierskim magistracie, gdzie mamy do czynienie z patologiczną sytuacją polegającą na podwójnym płaceniu za zdobywane fundusze unijne. Pomimo tego, iż Pan Burmistrz stworzył w kazimierskim urzędzie specjalną komórkę do pozyskiwania funduszy unijnych w której są zatrudnieni „specjaliści”, to wnioski o te fundusze są sporządzane przez zewnętrzną firmę prywatną. Czy to ten panujący dualizm w sferze funduszy, a może wybitna „fachowość” zatrudnionych w tym celu pracowników, z których jeden jest geografem, są przyczyną, iż scenariusz z funduszami unijnymi jako sposób na odbudowę szkoły nie był brany pod uwagę, tego nie wiem. Czuję się zatem w obowiązku poinformować o tym Pana Burmistrza i Radnych, co być może uchroni nas przed koniecznością wyprzedaży gminnych nieruchomości, które ze względu na swoją specyfikę sprzedaje się tylko raz i raz się liczy pieniądze. A jak uczy życie warto i należy myśleć przyszłościowo i mieć pewnego rodzaju rezerwę w postaci nieruchomości, gdyż nie wiadomo czym jeszcze życie i los zaskoczy Naszą Gminę.

 

Rafał Suszek   

 

 

 

Czytany 6902 razy

Komentarze

+1
#4 miesz 26-06-2011 14:51
No właśnie burmistrz ma jakis ludzi ale nie spotkałem sie aby teraz twierdził ze z funduszy unijnych można szkołę zacząć odbudować? Więc jezeli to jest w ogóle mozliwe to wszystko jedno kto odpowie na moje pytania czy autor postu czy ktoś z urzędu? Jaki fundusz i od kiedy? Czy dopiero od 2014? Jeżeli nie jest możliwe sięgnięcie po kasę z funduszy to o co chodzi z tym postem? Przecież tyle funduszy już dawno została w całości podzielona i spożytkowana - efekt budowa tej szkoły w Gusku.
+2
#3 kazimierzak 26-06-2011 10:21
@miesz od tego przecież Pan Burmistrz ma sztab ludzi w urzędzie i jeszcze dodatkowo prywatną firmę która pisze wnioski dla kazimierskeigo urzędu, aby sprawdzić z których funduszy unijnych można skorzystac. Przecież ktoś za to bierze pieniądze i to nawet podwójnie. Takie rzeczy to tylko w KAZIMIERZU...
+1
#2 miesz 25-06-2011 22:21
To może jeszcze warto od razu fundusz wskazać żeby szybciej ruszyć i od razu powiedzieć wprost kiedy wnioski zostaną rozpatrzone. Bo to jest podstawowe pytanie o możliwość skorzystania z jakiegokolwiek funduszu? Czy coś na ten temat autorowi wiadomo? Czy obecnie na tego typu inwestycje jest możliwość składnia wniosków czy trzeba czekać jak w wielu do nowego rzutu czyli aż do 2014?
+5
#1 Hania 24-06-2011 20:56
Z tego widać Panie Rafale, że Kazimierz to bardzo bogata gmina którą stać aby podwójnie płacić za to samo.

Dodaj komentarz