Wydrukuj tę stronę

Jak pomagamy uchodźcom z Ukrainy

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Szanowni Państwo Radni,

w dniu dzisiejszym uczestniczyłem w spotkaniu Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Poniżej przekazuję kilka przydatnych informacji.

Burmistrz Kazimierza Dolnego kontynuując działania związane z pomocą dla uchodźców z Ukrainy uruchomił w Dzwonnicy Kultury punkt koordynująco-informacyjny.

Punkt koordynować będzie działania oraz przepływ informacji między miejscami zbiórek darów, miejscami noclegowymi, oraz mieszkańcami oferującymi pomoc.

Pod numerami tel. 81 501 82 70; (694 656 323 po godz. 16:00) otrzymają Państwo informacje o:

- miejscach zbiórek darów

- aktualnym zapotrzebowaniu na produkty

- innych potrzebnych formach pomocy

Punkt informacyjny zbiera także informacje o:

- oferowanej przez mieszkańców pomocy rzeczowej

- ofertach noclegów dla uchodźców

- ofertach pracy

- innych oferowanych formach wsparcia

Informację z deklaracjami pomocy można przesyłać także na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Burmistrz zobowiązał także dyrektorów szkół z terenu gminy Kazimierz Dolny do przeprowadzenia analizy możliwości zorganizowania w ich placówkach zajęć dydaktyczno-opiekuńczych dla dzieci z Ukrainy.

Pomoc medyczna

Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej.  Pomoc udzielana jest na podstawie zaświadczenia wystawionego przez Straż Graniczną RP lub odcisku stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające jej legalny pobyt na terytorium RP.

Pomoc dla obywateli Ukrainy –informacje praktyczne

Przekroczenie granicy

- Jeśli uciekasz przed rosyjską agresją zbrojną wobec Ukrainy, zostaniesz wpuszczony do Polski.

- Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego.

- W punkcie recepcyjnym: otrzymasz więcej informacji na temat pobytu w Polsce, zapewnimy Ci tymczasowe zakwaterowanie w Polsce, otrzymasz ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek.

- Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, nie martw się, że nie masz dokumentów umożliwiających wjazd do Polski. Zostaniesz wpuszczony do Polski. Zabierz ze sobą najważniejsze dokumenty – paszport wewnętrzny, paszport zagraniczny (jeśli masz), akty urodzenia dzieci, które podróżują z Tobą, dokumentację medyczną.

- Przejścia graniczne można przekraczać także pieszo.

- Jeśli podróżujesz ze zwierzętami – psy, koty, fretki muszą mieć mikrochip i szczepienie, pozostałe (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce) bez ograniczeń, ale decyzję podejmie podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.

- Decyzje związane z przewożonymi ruchomościami (np. samochód) podejmuje podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.

- Polska nie ma wpływu na procedury graniczne obowiązujące podczas przekraczania ukraińskiej granicy.

Pobyt w Polsce

- Jeśli nie posiadasz miejsca zakwaterowania w Polsce, w punktach recepcyjnych przy granicy uzyskasz niezbędne informacje.

- Masz dostęp do polskiej służby zdrowia.

- Jeśli już przebywasz w Polsce, nie martw się o to, że kończy Ci się legalny pobyt. Zadbamy o to, żeby Twój legalny pobyt został przedłużony.

Uwaga: rejestracja w punkcie recepcyjnym nie jest obowiązkowa.

Informacje

- Jeśli nie znalazłeś potrzebnej informacji, zadzwoń na infolinię: +48 47 721 75 75.

- Jeśli potrzebujesz informacji, dotyczących szczegółowych zasad przekraczania granicy, skontaktuj się ze Strażą Graniczną: +48 82 568 51 19.

- W największych miastach Polski działają punkty informacyjne i infolinie.

https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina2

Ponadto informuję, że w porządku najbliższej sesji Rady Miejskiej zaproponuję punkt - zajęcie stanowiska Rady Miejskiej w sprawie wojny w Ukrainie.

Mirosław Opoka

Czytany 3748 razy