Wydrukuj tę stronę

Co dalej z boiskiem cmentarnym przy szkole?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Działka na której obecnie zlokalizowane jest  boisko szkolone, to teren byłego cmentarza  żydowskiego. Problem wyeksponował w 2018 r Meir Bulka, potomek kazimierskich Żydów.

Od tamtego czasu władze Kazimierza kilkukrotnie zasiadały ze stroną żydowską do rozmów.

Chodziło i chodzi nadal o upamiętnienie ,godne i właściwe , miejsca ważnego nie tylko dla żydów. Chodzi bowiem o teren cmentarza. W każdej kulturze miejsce takie jest czczone i szanowane.

Pomimo upływu czasu władze miasta nie kwapią się do załatwienia sprawy. Strona żydowska zaproponowała nawet kupienie działki od gminy, wychodząc naprzeciw rozwiązania problemu braku boiska szkolnego, które mogłoby powstać na „zielonym parkingu”.

W czerwcu Michał Stachyra wraz z grupą społeczników zainicjowali powstanie na zielonym parkingu Skateparku i boiska typu orlik. W tej materii także cisza. Rada Miejska żyje od sesji do sesji i za każde posiedzenie podatnik wypłaca radnym po 300 zł tytułem diet co daje  4500 zł na posiedzenie, które niejednokrotnie trwało mniej niż godzinę. Nie mówiąc o burmistrzu który przytula co miesiąc niemal 20 tyś zł. Jednak od czasu do czasu za sprawą kultury żydowskiej można „nieźle” się promować . Nie tak dawno burmistrz Pomianowski na swoim fejsie  tak się promował : „ To był strzał w dziesiątkę! Reaktywacja Festiwalu Klezmerskiego okazała się sukcesem i już dziś wiemy, że festiwal ten na stałe zagości w kalendarzu kazimierskich imprez, jako nierozerwalnie złączony z miasteczkiem, jego historią i tradycją. Przez ostatnie dni na kazimierskim Rynku królowała muzyka klezmerska, a w różnych zakątkach miasta odbywały się warsztaty, spotkania, pokazy filmowe. Dziękuję wszystkim gościom festiwalowym za obecność i żywiołowy odbiór. W krótce  Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską Kazimierz Dolny/Janowiec. Równolegle w tym samym czasie  burmistrz zafundował „Skrzydła nad Kazimierzem”. Podobno ma to symbolizować militarne zapędy Izraela. Komentarz chyba zbędny. Nie wiem  jakich już argumentów użyć  aby zawstydzić nasz samorząd.  Myślę ,że to jedyna droga aby zaśniedziałe i zgnuśniałe  towarzystwo zaczęło racjonalnie myśleć i  wzięło się do roboty.

J.K   

czytaj także:

https://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/1021-kosci-kazimierskich-zydow-wolaja-o-upamietnienie.html

https://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/2316-czy-burmistrz-kazimierza-ws-zydowskiego-cmentarza-gra-na-zwloke.html

https://jewish.pl/pl/2021/03/01/kazimierz-dolny-konflikt-z-cmentarzem-w-tle/

J.K   

  

kirkut1

kirkut2

skate1

skate2

weglow1

weglow2

Czytany 2138 razy