Kazimierski „zapateryzm”, czy synonim konformizmu?

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

W ostatnim czasie w Polsce krytyka Kościoła sięga swoją retoryką raczej do najczarniejszego okresu epoki PRL, niż zintegrowanej Europy. Obecnie w Polsce trwa ogólnokrajowa akcja wspierająca dążenie prywatnej Telewizji Trwam do włączenia na multipleks cyfrowy. Skala demonstracji jest tak olbrzymia, że zdumiewa Europę. Co ważne, ze środowiskami popierającymi działania Fundacji Lux Veritatis solidaryzują się osoby niewierzące. Wszyscy widzimy zagrożenie dla standardów demokracji i pluralizmu medialnego, które w Polsce nie miało miejsca od czasów Gomułki. To co nie udało się na początku lat 90-tych, teraz się ziszcza. Kwestia Kościoła musi być zakończona jednoznacznie…

Niestety swoista walka przeniosła się również na kazimierską ziemię. W prawdzie nie ma jeszcze dewastacji świątyń, czy sikania na znicze, ale przekaz płynący od władz samorządowych jest jedno znaczny. Palikot był przyjmowany przez kazimierskie władze z otwartymi ramionami, duże poparcie dla Ruchu Palikota w ostatnich wyborach też mówi wiele. Idąc dalej, radni katecheci głosują przeciw niezbywalnemu prawu Kościoła w przestrzeni publicznej. W Kazimierzu Rada Miejska w większości przyjęła stanowisko wspierające dążenie Telewizji Trwam do miejsca na multipleksie cyfrowym. Oczywiście szanuję decyzje odrębne, lecz chciałbym, żeby wypływały one z przekonania a nie z mody czy obowiązującego konformistycznego kierunku z jakim mamy do czynienia w Polsce.

Ostatnio kazimierskie towarzystwo antykościelne organizuje się przeciw przekazaniu „Wikarówki” (pozostałości po fundacji św Anny) dla kazimierskiej parafii w wieczyste użytkowanie, na cele związane z przystosowaniem obiektu dla osób niepełnosprawnych. Dziwactwo i retoryka „urbanowej szkoły” poraża. Na przykład ostatnio słyszałem, że ksiądz ma zamiar zrobić w Wikarówce kasyno i restaurację. Inni nawołują, że ksiądz powinien siedzieć cicho w konfesjonale i nie pokazywać się na ulicy w sutannie ponieważ narusza to zasady poszanowania innych religii. Jeszcze inni zawiadamiają organy ścigania, że ksiądz bezprawnie użytkuje parking przy Nadrzecznej (słynna akcja kazimierskiego establishmentu przeciw rodzinie Kubisiów). O ile dobrze pamiętam, to ks. Proboszcz Lewniewski pozyskał środki z funduszy europejskich na kompleksowe odrestaurowanie kazimierskich świątyń i obiektów towarzyszących. Duchowny w krótkim czasie wykonał inwestycje, które swoim zakresem przebijają wszystkie dotychczasowe remonty w dziejach miasta. Takie działania powinny zostać zauważone i docenione. I teraz ten sam ksiądz, chce się podjąć trudu zorganizowania miejsca dla osób wykluczonych z życia wśród nas, i w zamian otrzymuje zarzuty prywaty i zawładnięcia gminnego mienia. Zatrważa stanowisko burmistrza, który mało, że przez wiele lat nie zrobił z tym walącym się obiektem porządku, to jego pomysły wyjęte z kosmosu, zasługują na miano tych, porównywalnych do inwestycji życia pt „szkolne obiekty sportowe”. Burmistrz ma plan realizacji planu B. Pniewskiego, czyli wybudowania tam kina, sali do spotkań i konferencji itp. Ów gość z Męćmierza jest teraz głównym oponentem, aby w miejscu Wikarówki swoje miejsce znaleźli niepełnosprawni. Pieniędzy na kino i inne uciechy możnych tego świata nie ma i nie będzie, i ci mąciciele mają tego świadomość, a mimo to sieją ferment i zamieszanie.

Na spotkaniu połączonych komisji Rady Miejskiej radni w zdecydowanej większości wyrazili swoją wolę, aby tereny Wikarówki przekazać parafii pod wyżej wspomniany cel społeczny. Burmistrz publicznie zadeklarował, że podczas najbliższej sesji zostanie przygotowany projekt uchwały intencyjnej w tej sprawie. Mimo obietnic ten punkt nie znalazł się w porządku obrad najbliższej sesji, której posiedzenie ma odbyć się 29 marca. Teraz jak zawsze w podobnych przypadkach, będzie „praca” nad radnymi… Podobnie jak było to w przypadku Centrum Sztuki Audiowizualnej, itp. - gra na zwłokę do „stanu zmęczenia materiału”. Nie ma to jak „racjonalna” taktyka rządzenia.

J.K.

Czytany 9149 razy

Komentarze

+7
#17 J.K 26-03-2012 07:10
@jan-na posiedzeniu połączonych,stałych komisji RM wyraziliśmy stanowisko (wola radnych)aby teren Wikarówki przekazać kazimierskiej parafii,która,przystosuje Go dla osób niepełnosprawnych.
+7
#16 J.K 26-03-2012 07:03
@ccc- Tak! Chciałem oddać kamieniołom. Nie warszafce tylko mieszańcom Kazimierza i ludziom dla których kultura ( w tym filmowa) to co więcej niż wyrobisko kształtowane nie przez naturę tylko przez dynamit.Dzięki tej inwestycji Kazimierz stałby się centrum kulturalnym Naszego regionu,a nawet ponad, i to, na pokolenia.Niestety obrońcy kamieniołomów (w części)to konformiści,którzy są architektami kultury obrazkowej.Piękna,naturalnego Kazimierza nie widzą!Wręcz odwrotnie,to co dla nich jest piękne i zauważalne musi być oderwane od rzeczywistości. I jeszcze jedno! Pan Bromski, to nie warszafka.
-14
#15 ccc 25-03-2012 20:17
A Janusz Kowalski kamieniołomy chciał oddać warszafce, a wikarówkę - księdzu. Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek, ot żydowski łeb!
+9
#14 goj 25-03-2012 18:43
Wcale nie dziwię się obecności na spotkaniu z niepełnosprawnymi p. Pniewskiego, który jako bliski przyjaciel Seweryna Aszkenazego (założyciel Beit Warszawa organizacji reprezentującej interesy żydowskie w Polsce)zrobi wszystko aby Wikarówka nie została przekazana na cele osób niepełnosprawnych. W tym kontekście nie trzeba być intelektualnym orłem aby przewidzieć czym kieruje się "główny doradca" burmistrza.
+5
#13 grymas50 25-03-2012 15:08
Istne szaleństwo z tym : " wiadomo Komu i o co chodzi". Kochani. Kibelek w rynku jest czynny.
+4
#12 małojec 25-03-2012 13:47
Czy aby nie na tym właśnie polega ustawka...? Aby mieć pretekst do zjechania z cen! ;-)
-2
#11 jn 25-03-2012 11:35
z miasta - co za bzdury piszesz! nikt nie chce kupić ani łaźni, ani kibla miejskiego bo za drogie. Na przetargi nikt się nie zgłosił!
+5
#10 z miasta 25-03-2012 09:16
Powoli wychodzi szydło z wora.Pniewski Bartłomiej jest osobą która szkodzi.Jego działania w strukturach miasta (nieoficjalnie doradca burmistrza Duni,)Pniewski prowadzi politykę i wyłącznie reprezentuje interes warszafki.Działa zapewne na rzecz grupy wyznaniowej Żydowskiej. Dunia Grzegorz za prowadzeni polityki i strategi warszafki ma przychylność mediów- czytaj Gazety Wyborczej, gdzie w środowisku Mięćmierza to istne zatrzęsienie od osób wpływowych w organie Michnika.Burmistrz Kazimierza reprezentuje politykę warszafki decfakto działa na szkodę interesu rodzimych mieszkańców.Wykorzystując pewne uwarunkowania wyprzedaje za bezcen majtek gminy co skończy się bankructwem miasta.
+5
#9 obserwator 25-03-2012 01:29
Wczoraj na Plebani miało miejsce spotkanie osób niepełnosprawnych z rodzicami i Akcją Katolicką.Organizatorem spotkania był proboszcz.Celem spotkania była pomoc w zorganizowaniu się niepełnosprawnym.Na spotkanie bez zaproszenia nieoczekiwanie wtargnął Pan Bartłomiej Pniewski.W sposób absolutnie nachalny próbował narzucić tok swojego rozumowania, przekonując wszystkich ,że Wikarówka nie jest dla osób niepełnosprawnych.Wręcz nakazywał aby przyjąć koncepcje burmistrza.Pomijając bezczelność tego pana, zastanówmy się w czyim imieniu występuje Bartłomiej Pniewski, a ponadto zadajmy sobie pytanie.Kim burmistrz się otacza.Wstyd!Wszyscy byliśmy zniesmaczeni.
+3
#8 jan 24-03-2012 21:59
Co tak naprawdę przegłosowaliście, panie Januszu na posiedzeniu tych komisji - przekazanie wikarówki parafii, fundacji św. Anny czy jak? bo nigdzie nie jest to napisane.

Dodaj komentarz