Uchwały śmieciowe do kosza?

Oceń ten artykuł
(15 głosów)

Temat uchwał śmieciowych wraca. W dniu dzisiejszym na Komisji budżetu złożyłem formalny wniosek, by zmienić uchwały regulujące kwestie stawek oraz sposobu naliczania opłat. Zaproponowałem by wszelkie podmioty gospodarcze, bez wyjątku, zostały na dotychczasowych zasadach. Ustawa dopuszczała taką możliwość. Niestety Radni o takiej możliwości nie zostali poinformowani. Oczywiście to również nasza wina, bo jednak nie dopytywaliśmy się o te kwestie. To tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że trzeba się czepiać choćby najbardziej błahych rzeczy… Jak mówią, największą formą zaufania jest kontrola.

Przy utrzymaniu podjętych uchwał, podmioty gospodarcze będą płaciły za śmieci niesegregowane 400% obecnych stawek. Obciążenie osób fizycznych również drastycznie wzrośnie. Wszystko uzależnione jest od ilości osób w rodzinie. Zaproponowałem więc aby na terenie gminy, czyli poza miastem, była opłata od gospodarstwa, z uwzględnieniem podziału na gospodarstwo jednoosobowe, dwuosobowe, trzyosobowe i więcej. Ustawa śmieciowa po ostatniej nowelizacji daje taką możliwość.

Należy również podkreślić, że obecnie za makulaturę, złom czy szkło w ogóle nie płacimy. Wręcz przeciwnie. Przecież można dostarczyć tego typu surowiec do odpowiedniego punktu i w zamian otrzymać jakiś grosz. Z tego względu opłata za odbiór odpadów posegregowanych powinna jedynie pokryć koszty budowy miejsca do selektywnego odbioru śmieci. Oczywiście trzeba zatrudnić jeszcze pracownika, ale nie wydaje się, że kwota do tego niezbędna wymusza kilkuset procentowy wzrost opłat.

W dniu dzisiejszym dowiedzieliśmy się, że na terenie gminy ruszyło pospolite ruszenie w sprawie opłat za śmieci. Mieszkańcy zbierają podpisy i ślą petycje…

J.K.

altaltalt

Czytany 6084 razy

Komentarze

+1
#61 grymas50 30-09-2013 07:52
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Prokuratura Okręgowa zainteresowały się częstochowskim przetargiem na wywóz śmieci: sprawdzają, czy startujące w przetargu firmy nie dopuściły się zmowy narażając finanse miasta na milionowe straty
Przetarg na wywóz odpadów wygrało w maju konsorcjum firm braci Strach żądając za wykonanie usługi nieco ponad 16 mln zł. Czyli znacznie mniej, niż przewidywała Częstochowa gotowa przeznaczyć na ten cel nawet 30 mln zł. Natomiast Sita proponowała 18,5 mln a Remondis 26 mln zł. I to ta ostatnia firma podpisała kontrakt gdyż dwie tańsze wycofały się.

Tymczasem pojemniki na śmieci zaczęła rozwozić także Sita. Dopiero po kilku dniach Remondis oficjalnie potwierdził, że firma ta będzie jego podwykonawcą. W mieście zaczęło huczeć, że to wszystko podejrzanie wygląda. Wątpliwości zgłaszali także radni.
+1
#60 grymas50 09-09-2013 08:32
Czas wrócić do śmieci
"
Prawie 70 proc. mieszkańców województwa śląskiego płaci więcej za śmieci po wprowadzeniu ustawy śmieciowej. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Pracownię Badań Grupa Gumułka dla "Dziennika Zachodniego" oraz programu "Trudny Rynek" w TVP Katowice"
A co w Kazimiwerzu. Swojegpo czasu zadałem pytanie, czy prawdą jest, że hotelarze, przedsiebircy, wynajmujacy pokoje i inne podmioty gospodarcze zawarły oddzielne umowy w ODBIORCĄ / z ominieciem Urzędu/ ?
2. Czy Burmistrz ma wiedzę, na jakich zasadach i jakich kosztach to sie odbywa?
Przypominam, że to Urzad Gminy ODPOWIEDZIALNY jest za gospodarke śmieciową, a nie poszczególne podmioty prawne, czy też osoby fizyczne.
+1
#59 pijany znad Grodarza 09-04-2013 09:26
Z - ca Dyrektora MZK!
Do jakich do spraw?. Nie przypuszczam, ze do spraw POLITYCZNYCH.
Nie taniej byłoby " asystent w gabinecie politycznym" p. Burmistrza?
+5
#58 Piotr 09-04-2013 07:50
W MZK to Pan Burmistrz wskazuje kogo P.Dyrektor ma przyjąć do pracy.
+8
#57 telesfor 08-04-2013 20:57
Cytuję kadrowa:
Wkoło bida piszczy,ludzie zamykają firmy, zwalniają ludzi, a w urzędzie wręcz przeciwnie
-zatrudniono sekretarkę-córkę wykładowcy syna burmistrza

-powołano nowy stołek zastępcy dyrektora MZK, którym został mąż pani kadrowej

-w wydziale inwestycji zatrudniona została pani po studiach i 6 miesięcznej praktyce w Sądzie Rejonowym, o nazwisku zbieżnym z nazwiskiem prokuratora który umorzył sprawę wybuchu gazu w szkole.

Tak wygląda walka z bezrobociem po kazimiersku...


A czy mąż kadrowej nie rozłożył wcześniej PKS-u ?
+2
#56 pijany znad Grodarza 08-04-2013 11:49
Mam przed sobą Regulamin utrzymania czystości i porzadku na terenie Gminy Kazimierz dolny/ zał. do uchwaly nr VI/20/07 z 5 lutego 2007 roku/
rozdz. III par.6 pkt 4.
- odpady komunalne, które nie sa zbierane w sposób selektywny, należy gromadzić w pojemnikach lub kontenerach o mi9nimalnej pojemności uwzgledniajacej nastepujace normy:
a/ mieszkaniec, wsi rocznie zbiera odpdady o masie min.83 kg o pbjetości 0,3 m3
b/ mieszkaniec miasta rocznie zbiera odpady o masie 367 kg i objetości 1,6 m3"
Jak to sie ma ?. Ano 1:5
No i pytanie do Burmistrza.
Co za ekspertów Pan WYTRZASNĄŁ , do aktualnej uchwały: WSZYSCY PO RÓWNO 9 /14/
+2
#55 pijany znad Grodarza 04-04-2013 07:50
Panie Januszu mam pytanie:
czy niezadowolenie z wysokości opłat wyrazili na pismie właściciele pensjonatow i hoteli?
Cos mi sie wydaje, że nie, bo przy tak horrendalnej opłacie nałożonej na najbiedniejszych strzeliliby sobie w stopę, bo to własnie tamci poniosą najwyższy procentowo koszt nie mając ŻADNYCH mozliwości finansowych , by temu podołać.
Mam wrażenie, że rząd Cypru, nakładajac 7 procentowy podatek na wszystkich ciułaczy greckich wzorował się na uchwale naszej Rady wychodzac z założenia, że " 1 zł" zapłacą wszyscy bo to tylko " 1 zł".
-5
#54 pijany znad Grodarza 02-04-2013 11:34
no i plusy mam. Fajne to Prima Aprylis.
Jak napiszę, że lotnisko było zamknietę to będzie plus, czy minus?
+2
#53 Piotr 02-04-2013 09:34
@Pijany-rozumiem,wielki brat cię wzywa-szkolenie w Moskwie.
+21
#52 kadrowa 01-04-2013 19:34
Wkoło bida piszczy,ludzie zamykają firmy, zwalniają ludzi, a w urzędzie wręcz przeciwnie
-zatrudniono sekretarkę-córkę wykładowcy syna burmistrza

-powołano nowy stołek zastępcy dyrektora MZK, którym został mąż pani kadrowej

-w wydziale inwestycji zatrudniona została pani po studiach i 6 miesięcznej praktyce w Sądzie Rejonowym, o nazwisku zbieżnym z nazwiskiem prokuratora który umorzył sprawę wybuchu gazu w szkole.

Tak wygląda walka z bezrobociem po kazimiersku...

Dodaj komentarz