Stowarzyszenie Genius Loci i Wojewódzki Konserwator Zabytków. O tym, jak chroni się piękno Kazimierza Dolnego.

Oceń ten artykuł
(13 głosów)
Stowarzyszenie Genius Loci i Wojewódzki Konserwator Zabytków. O tym, jak chroni się piękno Kazimierza Dolnego.
źródło: http://www.fotografialotnicza.com.pl/Grafika/lot/Palac_w_Wilanowie.jpg

W miniony wtorek, podczas gdy w Kazimierzu toczyła się debata nad kazimierskim Kogutem, uczestniczyłam w walnym zebraniu Stowarzyszenia Genius Loci w jego siedzibie, w zespole pałacowym króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Jednym z głównych tematów zebrania były sprawy kazimierskie. Mając na uwadze fakt, że piękno Kazimierza Dolnego jest gwarantem dobrobytu jego mieszkańców, wraz z Krzysztofem Wawrem (byłym zastępcą burmistrza) dołączyliśmy do tego zacnego gremium.

 

Stowarzyszenie od początku działalności tj. roku 2007 wydaje pismo Arche, w którym dokonuje się stała refleksja nad kulturowym wymiarem urbanistyki. Czasopismo dzięki 25-letniej historii zyskało wysoką markę w środowisku urbanistów i architektów całej Polski. Z ostatnich działań należy przytoczyć powstanie Małopolskiej Rady Ładu Przestrzennego pod kierownictwem Wojewody Małopolskiego w celu ożywienia społecznej odpowiedzialności za publiczne wartości. Stowarzyszenie stale podejmuje interwencje do wojewódzkich władz konserwatorskich wobec zagrożeń dla obiektów dziedzictwa. Można tu wskazać na zaangażowanie w Jeleniej Górze (Dwór Czarne), w Pszczynie (Park Zamkowy), w Nieborowie (Park Zamkowy) i oczywiście w Kazimierzu Dolnym. W 2015 roku Stowarzyszenie było współorganizatorem jesiennego seminarium w naszym miasteczku „Kazimierz Dolny stolicą polskiego piękna – rewitalizacja” oraz w 2016 r. warsztatów architektów krajobrazu pt.: „Odkrywanie piękna Kazimierza Dolnego” w wyniku których powstało kilkadziesiąt prac na zagospodarowanie Małego Rynku i Wikarówki, stanowiących bazę do dalszych dyskusji. Kilku członków Stowarzyszenia mieszkańcy mieli okazję usłyszeć, lub poznać podczas prelekcji i głosów w mediach dotyczących ochrony krajobrazu Kazimierza Dolnego. Należą do nich zwłaszcza prof. Jeremi Królikowski z Warszawy oraz Andrzej Madej z Krakowa..

 

Cele statutowe stowarzyszenia oraz miłość do Kazimierza sprawiły, że Pan Andrzej Madej (Prezes Stowarzyszenia) w dniu 9 marca 2016 roku wystosował pismo do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym zawarł jasne stanowisko wobec proponowanej skali i formy planowanego obiektu, które zostało opublikowane na blogu J. Kowalskiego.

 

Jako historyk sztuki oraz przewodnicząca Samorządu Mieszkańców Kazimierza Dolnego wielokrotnie wyrażałam sprzeciw wobec planowanej inwestycji przy ulicy Krakowskiej. Ponieważ jednak Samorząd Mieszkańców nie ma osobowości prawnej, nie mógł ubiegać się o status strony w postępowaniu w sprawie wydania przez wojewódzkiego konserwatora zezwolenia na inwestycję. Ale Stowarzyszenie Genius Loci, które wrosło już w Kazimierz o taki status ubiegać się może. Z tego powodu Stowarzyszenie wystąpiło z wnioskiem do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, w sprawie wydania pozwolenia na budowę Ośrodka Usług Turystycznych – Centrum Turystyki, Sportu i Rekreacji w Kazimierzu Dolnym. We wniosku Stowarzyszenie podnosiło, że:

 

troska o dziedzictwo kulturowe to wspólny obowiązek wszystkich Polaków, Kazimierz Dolny jest miejscem godnym najwyższej troski. Udział naszego Stowarzyszenia w powyższym postępowaniu jako głos społeczny jest uzasadniony ową troską. Chcemy przedstawić argumenty i punkt widzenia istotnej części opinii społecznej.

Planowana inwestycja budzi nasz sprzeciw. Naszym zdaniem spowoduje istotne, nieodwracalne i niedobre zmiany w tradycji oraz kulturze miasteczka, w jego architekturze, urbanistyce, obyczajach, krajobrazie i przyrodzie – zmieni jego charakter w sposób tak duży, że skutki tej zmiany są w tej chwili nieprzewidywalne.

Skala inwestycji jest nieproporcjonalnie wielka w stosunku do skali miasteczka (jej kubatura przewyższa sumę pozostałych kubatur tego typu obiektów w Kazimierzu) pomimo tego została zaprojektowana tak, żeby stać się pasożytem czynnika słabszego, miasteczka, we wszystkich wymienionych dziedzinach, szczególnie w komunikacji i przyrodzie, oraz urbanistyce i kulturze … nie będzie w stanie pełnić swej funkcji samodzielnie, bez wsparcia miasta, ani żyć z nim w pożądanej symbiozie w rezultacie będąc zależną przytłoczy, podporządkuje i uzależni przyszłość miasta od własnego niepewnego losu – od sprawności lub jej braku menadżera inwestycji.

Chcielibyśmy dostarczyć argumentacji również z poza granic rozwagi konserwatorskiej uzasadniając tym, że wszystko co odbywa się w przestrzeni kulturowej jest ważne bo podlega zasadzie naczyń połączonych.

Przypomnijmy, charakter Kazimierza kształtowany był przez wieki, unikatowo wzbogacony i zagospodarowany przed wojną przez artystów, kultywowany w tej samej tradycji po wojnie, chroniony społecznie w III RP – to jedyna tego typu wartość w Polsce – unikatowa, błyszcząca i długotrwała.

Przeciwstawna jej wartość komercyjna przedstawiona w projekcie nie jest ani tak długowieczna ani stabilna i trwała jak nawarstwione wartości kulturowe Kazimierza – jednak jest pasożytnicza, silna siłą komercyjnego i korupcyjnego pieniądza. Warto wskazać na analogię inwestycji Gołębiewskiego w Karpaczu opisanej choćby w książce filipa Springera „Wanna z Kolumnadą”.

Podkreślmy: wartość pasożytnicza, zależna i wtórna, nie wnosząca trwałych wartości - oparta na lewicowej i postmodernistycznej idei dekonstrukcji, którą należy pojmować przede wszystkim jako dekonstrukcję uniwersalnych wartości, w tym wartości wywodzących się z tradycji religijnych Kazimierza Dolnego”.

 

Konserwator, czego można się było spodziewać, odmówił Stowarzyszeniu prawa do uczestnictwa w postępowaniu na prawach strony. LWKZ w swym postanowieniu podniósł, że Stowarzyszenie nie wykazało zasadności własnego udziału w postępowaniu, kwalifikacji do występowania w tej sprawie, merytorycznego powiązania między przedmiotem sprawy a osiągnięciami i specjalizacją działania organizacji oraz nie wskazało, co jego udział w postępowaniu może wnieść do sprawy. Ponadto podniósł, że wykazany we wniosku interes społeczny, nie przemawia za włączeniem Stowarzyszenia. Wiemy także, że swoje trzy grosze dorzucił Prezes Pniewski, który na piśmie przekazał Konserwatorowi informację (czytaj złożył donos), na temat działań Stowarzyszenia zmierzających do zablokowania inwestycji.

 

Oczywiście Stowarzyszenie takiego rozstrzygnięcia nie przyjęło. Prezes wniósł zażalenie i obecnie czkamy na rozstrzygnięcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mam głębokie przekonanie, że będzie ono dla nas pozytywne. Zastanawiam się, jak to możliwe, że w wolnej, demokratycznej Polsce jednych dopuszcza się do dyskusji a innych nie. W tym przypadku Pan Pniewski do dyskusji został dopuszczony. Przeciwnikom tej szansy nie dano. Dodam na koniec, iż Konserwator oczywiście decyzję dla „Zana House” wydał, kontynuując politykę poprzedniego Konserwatora. Na analizę tej decyzji przyjdzie pora niebawem.

 

Romana Rupiewicz

Czytany 3677 razy

Komentarze

+1
#23 chłop z Okala 29-06-2016 20:09
Z góry przepraszam, że nie w temacie, ale sprawa jest istotna - urząd miasta powiększył się o kolejne stanowisko! Doradcy burmistrza.
Był ja wczoraj na targowicy i usłyszał takie rewelacje. Uszom nie wierzyłem. Zważywszy na nazwisko i linie partyjną pana doradcy. Nie wiem czy śmiać się czy płakać.
Zatrudnia się kolejnych urzędników, a tu gminę czeka kolejna emisja obligacji, jak donoszą dobrze poinformowane kazimierskie wróble. Prawie 7 milionów "mamy" tera emitować...
Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej...
Władza z ludem, lud z torbami!
-2
#22 Tolo 29-06-2016 06:49
Czyste czepialstwo autorki. Co ma kamieniołom do obrony Kazimierza przed inwestycją która pogrąży całe miasto? W Kamieniołomie przez najbliższe 10 lat i tak nic nie będzie. Gmina ma 7 mln długu! Ludzie, czy nierozumiecie, że inwestorowi trzeba bedzie wąwóz zrobić i dociągnąć kanalizacje za nasze pieniądze!!!! Żałosne są te wpisy. Tylko kilka osób broni Kazimierza, reszta śpi. Obudźcie się wreszcie.
0
#21 mieszkaniec 28-06-2016 23:23
[quote name="mar."]Pani Romano czy może pani zapewnić nas że to bzdury wyssane z palca? Mam nadzieję, ze nie uprawia pani lobbingu na rzecz jakieś tajemnego projektu? Dziekuje za odpowiedz

GeniusLoci to wielka sciema.Chca zablokowac konkurencyjna inwestycja i ot cala prawda o tych protestach. Maja wlasny projekt deweloperski za ktorym stoi znany lubelski deweloper.Chca zabudowac kamieniolomy mieszkaniami na trzech poziomach. Stad zaangazowanie Rupiewicz Wawera Krolikowskiego i calej tej bandy. Dokumentow i swiadkow o ich prywacie az nadto. Prawda p. Rupiewicz__. Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo ze to kasa. Ta cala grupa jest na uslugach lubelskiego dewelopera.

czy to co pisze Bobys[/quote

No wlasnie moze autorka by sie rowniez odnoosla do tego typu stwierdzen. zabieganie to nic zlego jezeli zabiega sie o swoje pomysly a autorka chyba prezentowala jakies koncepcje na kamieniolomy na portalu. To jak w koncu jest?
+5
#20 Staszek vel Bartek 28-06-2016 16:42
Cytuję mar.:
Pani Romano czy może pani zapewnić nas że to bzdury wyssane z palca? Mam nadzieję, ze nie uprawia pani lobbingu na rzecz jakieś tajemnego projektu? Dziekuje za odpowiedz

GeniusLoci to wielka sciema.Chca zablokowac konkurencyjna inwestycja i ot cala prawda o tych protestach. Maja wlasny projekt deweloperski za ktorym stoi znany lubelski deweloper.Chca zabudowac kamieniolomy mieszkaniami na trzech poziomach. Stad zaangazowanie Rupiewicz Wawera Krolikowskiego i calej tej bandy. Dokumentow i swiadkow o ich prywacie az nadto. Prawda p. Rupiewicz__. Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo ze to kasa. Ta cala grupa jest na uslugach lubelskiego dewelopera.

czy to co pisze Bobys


Proponuję wyjazd do IPN i przejrzenie akt pana "Plastyka" Bardzo "bogaty" życiorys... I wszystko jasne...
-6
#19 mar. 28-06-2016 16:07
Pani Romano czy może pani zapewnić nas że to bzdury wyssane z palca? Mam nadzieję, ze nie uprawia pani lobbingu na rzecz jakieś tajemnego projektu? Dziekuje za odpowiedz

GeniusLoci to wielka sciema.Chca zablokowac konkurencyjna inwestycja i ot cala prawda o tych protestach. Maja wlasny projekt deweloperski za ktorym stoi znany lubelski deweloper.Chca zabudowac kamieniolomy mieszkaniami na trzech poziomach. Stad zaangazowanie Rupiewicz Wawera Krolikowskiego i calej tej bandy. Dokumentow i swiadkow o ich prywacie az nadto. Prawda p. Rupiewicz__. Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo ze to kasa. Ta cala grupa jest na uslugach lubelskiego dewelopera.

czy to co pisze Bobys
+2
#18 grymas50 28-06-2016 07:15
Na www.kazimierz ciekawy artykuł, a szczegolnie zdjecia z ul. Krakowskiej w okolicach Kamieniolomu, a więc w miejscu, o ktorym z TAKA TROSKĄ dyskutowal między innymi prof. Królikowski.
+2
#17 małojec 27-06-2016 17:12
Cytuję grymas50:
"Konserwator, czego można się było spodziewać, odmówił Stowarzyszeniu prawa do uczestnictwa w postępowaniu na prawach strony. LWKZ w swym postanowieniu podniósł, że Stowarzyszenie nie wykazało zasadności własnego udziału w postępowaniu, kwalifikacji do występowania w tej sprawie, merytorycznego powiązania między przedmiotem sprawy a osiągnięciami i specjalizacją działania organizacji oraz nie wskazało, co jego udział w postępowaniu może wnieść do sprawy. Ponadto podniósł, że wykazany we wniosku interes społeczny, nie przemawia za włączeniem Stowarzyszenia"
Pani Przwodniczaca Samorzadu Mieszkańców.
Moze by tak Pani nazwała to stanowisko ?
Może " łajdak"?

Zdecydowanie masz rację.Ale łajdak to mało adekwatne nie sadzisz?
+1
#16 grymas50 27-06-2016 14:26
"Konserwator, czego można się było spodziewać, odmówił Stowarzyszeniu prawa do uczestnictwa w postępowaniu na prawach strony. LWKZ w swym postanowieniu podniósł, że Stowarzyszenie nie wykazało zasadności własnego udziału w postępowaniu, kwalifikacji do występowania w tej sprawie, merytorycznego powiązania między przedmiotem sprawy a osiągnięciami i specjalizacją działania organizacji oraz nie wskazało, co jego udział w postępowaniu może wnieść do sprawy. Ponadto podniósł, że wykazany we wniosku interes społeczny, nie przemawia za włączeniem Stowarzyszenia"
Pani Przwodniczaca Samorzadu Mieszkańców.
Moze by tak Pani nazwała to stanowisko ?
Może " łajdak"?
0
#15 grymas50 27-06-2016 14:20
" Wiemy także, że swoje trzy grosze dorzucił Prezes Pniewski, który na piśmie przekazał Konserwatorowi Wiemy także, że swoje trzy grosze dorzucił Prezes Pniewski, który na piśmie przekazał Konserwatorowi informację (czytaj złożył donos), na temat działań Stowarzyszenia zmierzających do zablokowania inwestycji.na temat działań Stowarzyszenia zmierzających do zablokowania inwestycji."

Pani Romano Rupiewicz.
Szaleństwem jest propozycja Pani, coby informację p. Pniewskiego nazywać / czytać/ jako " donos"
Słowo to, co chwila, nadużywa PiS.
Najwyższy czas nadać mu wlasciwe znaczenie, a nie co chwila WYMACHIWAĆ nim, kiedy inni mają inne zdanie, o czym OFICJALNIE piszą.
+2
#14 Staszek vel Bartek 27-06-2016 13:23
Cytuję Bobys:
Cytuję Romana Rupiewicz:
Cytuję mieszkaniec:
Witam czy autorka moze przytoczyc nam dlaczego to stowarzyszenie znane badz nie mieszkancom cytuje wroslo w Kazimierz? coz ono takie od poczatku istnienia zrobilo dla Kazimierza? czy jego aktywosc to potzeba wynikajaca z walki z hotelem? jakiez to osoby laczy Kazimierz i stowarzyszenie? Czy jest moze Pani imspiratorka jego aktywnosci w naszym Kazimierzu?


Związków jest bardzo dużo, choćby ostatnie wydarzenia związane z działaniami pre-rewitalizacyjnymi. Prof. Jeremi Królikowski, główny inicjator powstania stowarzyszenia od 50 lat związany jest z Kazimierzem. To Kazimierzowi poświęcił swoją twórczość artystyczną i naukową, malując dziesiątki pejzaży kazimierskich i pisząc o ochronie krajobrazu Kazimierza. Jest promotorem prac magisterskich i doktorskich, w których tematy Kazimierza wciąż powracają. W redagowanym przez niego czasopiśmie Arche jest wiele tekstów poświęconych Kazimierzowi. Odsyłam do mojego ulubionego numeru z 2000 roku, poświęconego Kazimierzowi. Można przeczytać tam m.in. artykuły Tadeusza Michalaka, także o spichlerzu "Pod Bożą Męką". O innych związkach chetnie opowiem, ale nie przepadam za toczeniem rozmów z anonimowymi rozmówcami. Zachęcam do przedstawienia się :)


GeniusLoci to wielka sciema.Chca zablokowac konkurencyjna inwestycja i ot cala prawda o tych protestach. Maja wlasny projekt deweloperski za ktorym stoi znany lubelski deweloper.Chca zabudowac kamieniolomy mieszkaniami na trzech poziomach. Stad zaangazowanie Rupiewicz Wawera Krolikowskiego i calej tej bandy. Dokumentow i swiadkow o ich prywacie az nadto. Prawda p. Rupiewicz__. Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo ze to kasa. Ta cala grupa jest na uslugach lubelskiego dewelopera. W


Bobys,(choć właściwszym byłoby bobku), czy masz świadomość pod jaki paragraf kwalifikują się twoje marne wypociny, jeśli nie mają potwierdzenia w faktach?

Dodaj komentarz