Jak nie skarpa, to łącznik...

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

We wtorek burmistrz Kazimierza Dolnego zorganizował w KOKPiT-cie kolejne spotkanie poświęcone problemom przy budowie szkoły. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Coprosy SA (choć zasiedli na widowni) i oczywiście Urzędu Miasta z burmistrzem Pisulą na czele. Zabrakło osób reprezentujących firmę Archistudio, która zaprojektowała nową szkołę, mimo, że w dniu spotkania byli w Kazimierzu na terenie budowy. Radnych przyszło „aż” pięcioro mimo, że to właśnie z inicjatywy Rady burmistrz zorganizował spotkanie. Dość licznie, jak na kazimierskie warunki, przybyli mieszkańcy.

Powszechnie wiadomym jest, że nowy termin oddania szkoły mija z końcem grudnia. Termin ten jest realny jedynie w teorii, bowiem pora roku niekoniecznie sprzyja pracom, a i czasu nie zostało już wiele. Wiodącym tematem spotkania były problemy z dokończeniem budowy tzw. łącznika. Od roku projektant nie może dogadać się z wykonawcą, jak mają wyglądać szczegóły konstrukcyjne tego elementu. Elementu, którego funkcja pozostaje nieznana...

W moim odczuciu łącznik jest tematem zastępczym, który ma przykryć skandal związany z zabezpieczeniem skarpy. Na przedłużającym się terminie oddania szkoły traci wyłącznie gmina. Pozostałe strony budowy zarabiają, a na pewno nie tracą. Coprosa już dostała ekstra kilka milionów za (zbędne) zabezpieczenie skarpy, projektant zaś co miesiąc zgarnia po 6000 zł.

W kwestii łącznika mam pewną propozycję. Jeśli nie wiadomo, czemu ten element ma służyć, proponuję go wykorzystać jako szklarnię. Będzie to nawiązanie do niegdyś świetnie funkcjonującej w Kazimierzu szkoły rolniczej. Pozostaje jedynie rozstrzygnąć co w niej hodować. Z pewnością uprawa marihuany leczniczej byłaby dobrym argumentem do „zapełnienia” szkoły.

Głównym graczem w procesie budowy powinien być inwestor. Niestety nie jest. Rolę dominująca przejął projektant i po części wykonawca. Za ten stan odpowiedzialny jest oczywiście inwestor, ale błędy popełnione zostały przede wszystkim na etapie przygotowania inwestycji.

Mało kogo obchodzi doprowadzenie gminy na skraj bankructwa. Za to padają pytania ze strony nauczycieli i rodziców, co będzie, jeśli szkoła nie zostanie ukończono do końca roku? Co z kontenerami? Mało kogo obchodzi także kwestia bezpieczeństwa konstrukcji łącznika, gdzie płaska szyba stanowiąca jego dach, może nie wytrzymać obciążenia spadającego śniegu.

Coprosa jako generalny wykonawca musiała zapoznać się z warunkami przetargu i musiała sobie zdawać sprawę z problemów jakie może nieść ta konkretna inwestycja z uwagi na wiele niedopowiedzeń w dokumentacji. Gmina w osobie poprzedniego burmistrza także powinna być świadoma, jakie problemy wiązały się będą z budową szkoły na warunkach określonych w podpisanych umowach. A z tych jednoznacznie wynika, że gmina jest wyłącznie od płacenia, a jej wpływ na to co i jak będzie robione jest marginalny.

Bardzo cenne uwagi wniósł do dyskusji uczestniczący w spotkaniu pan Grzegorz Dunia. Otóż stwierdził, że podpisana z Coprosą umowa nie odbiega od innych umów jakie były podpisywane za jego czasów na prowadzenie inwestycji w naszej gminie. To tłumaczy dlaczego modernizacja oczyszczalni ścieków czy renowacja wzgórza zamkowego zostały przeprowadzone tak nieudolnie. Grzegorz Dunia stwierdził, że gdyby to on był burmistrzem szkoła byłaby już zrealizowana. Trudno w to uwierzyć patrząc na dokonania pana Duni. Zamek, gdzie robota była banalnie prosta, pochłonął grube miliony, przekraczając zdecydowanie pierwotne założenia. Pięć lat remontu zamku i tak okazało się zbyt krótkim czasem na zrealizowanie wszystkich założeń.

Nagrania których fragmenty zamieszczam poniżej, są znamienne i pouczające. Warto poświęcić chwilę czasu aby je odsłuchać.

J.K

Andrzej Pisula:

Maciej Żurawiecki:

Janusz Kowalski:

Kamil Wydra:

Andrzej Pisula i mecenas Wojnowski:

Grzegorz Dnia:

Andrzej Pisula:

Czytany 2264 razy

Komentarze

-1
#32 grymas50 08-10-2017 08:35
@ Prado napisał :
" i ten pan ma jeszcze czelność przychodzić na zebranie i pouczać jakby wstydu i honoru nie miał."
Chyba odwrotnie. To Ci, wczesniejsi burmistrzowie, radni, NIE MAJA honoru, bo przestawszy nimi być, calkowicie OLEWAJĄ sprawy miasteczka.

To,że " poucza", to inna kwestia.
-5
#31 prado 07-10-2017 18:46
...
@mecenas odpowiedz proszę na następujące pytania, a będziemy mieli jasność sytuacji:

- który burmistrz ogłosił konkurs na projekt architektoniczny i podpisał umowę z architektami na projekt budowlany "nowej szkoły"?

- który burmistrz w tak ważnej kwestii jak najdroższa w historii gminy inwestycjia tak się spieszył, że nie zważając na termin wyborów i nowe rozstrzygnięcie podpisał umowę z generalnym wykonwcą budowy szkoły na dwa tygodnie przed wyborami? Czy ten pośpiech nie jest podejrzany?

- który burmistrz podpisał umowy z inspektorami nadzoru nad inwestycją?

Jak sobie już odpowiesz, to zadaj sobie pytanie dlaczego obecnie Grzegorz Dunia "pali głupa" i udaje "niewiniątko"

Szanowny panie "prado" a raczej "populisto".
Niezmiernie szanuje precyzyjny zestaw zapytań jakim nas tu ubogacasz ale pamiętać należy ze oceniamy stan obecny - czytaj "obecnie zarządzany". Rozumiem twoją potrzebę zawarcia tzw "wątku Duni" wszakorz to juz twa tradycja taka. Niemniej pozwolę sobie wtrącić iż obecny włodarz możliwości w zakresie szerokim posiada a i owszem. Dobrej nocy wasc zycze i pozdrawiam z życzliwością.

Drogi @mecenasie zważ, że oceniając obecne skutki podejmowanych decyzji, nie sposób nie wspomnieć kto je podejmował. Jak zauważyłeś decydentem nieodpowiedzialnych, spartolonych decyzji był nie kto inny tylko pan Dunia. Mleko się rozlało, więc nie rozumiem po co ten cały jazgot i odwracanie kota ogonem. Jakie "zasługi" ma Grzegorz Dunia ws. budowy szkoły każdy widzi, aż nadto. Długi, długi, długi. Brak inwestycji i pusta szkoła dla 200 uczniów. i ten pan ma jeszcze czelność przychodzić na zebranie i pouczać jakby wstydu i honoru nie miał.
-3
#30 zbyszek 07-10-2017 18:21
Cytuję obserwator:
Widać że z wielkich nieobecnych na zebranie przyszła pani.....Redaktor.
Czekamy po latach na obiektywny.....artykuł w gazecie puławskiej


Czy masz na myśli mistrzynię intryg i prowokacji, figurującą w Krajowym Rejestrze Karnym? Jak widać kampania się zaczęła na całego to i o pani redaktor pan Grzegorz nie zapomniał.
0
#29 grymas50 07-10-2017 17:08
Audyt , audyt.
Jakoś NIKT, w oparciu o ten materiał, nie spowodował coby wszcząć postepowanie sprawdzajace, nie mowiac juz o przygotowawczym / śledztwie/.
+4
#28 BM 07-10-2017 13:24
Cytuję obserwator:
Skoro tak wszystko było źle zaplanowane, zaprojektowane to czemu Pisula nie przerwał tego?
Dlaczego dopuścił, żeby gmina traciła tyle pieniędzy?
Dlaczego nie upublicznił audytu?


No właśnie
0
#27 obserwator 07-10-2017 09:15
Widać że z wielkich nieobecnych na zebranie przyszła pani.....Redaktor.
Czekamy po latach na obiektywny.....artykuł w gazecie puławskiej
-1
#26 grający liść zielony 07-10-2017 07:38
Przecież Dunia i Pisula to ten sam typ osobowości. Narcyzm, duma, przekonanie o swojej wielkości, zamiłowanie do bycia w centrum uwagi, nieustanna chęć czegoś powiedzenia. Kogo się radził Pisula, kogo chciał na zastępcę jak Krzysiek odszedł? Serdeczni przyjaciele z podwórka, których poróżniła władza-a raczej jej namiastka. Mogą się jedynie prześcigać w zawodach pt. kto bardziej zadłuży gminę? Ani jeden ani drugi nic nie jest w stanie w naszej gminie zmienić, bo niestety są ograniczeni... Mogą co najwyżej dołki porównać, ale do tego nie trzeba zbyt wiele intelektu.
-2
#25 J.K 07-10-2017 06:53
Cytuję M.K.:
Cytuję J.K:
@M.K
cyt.
Bo Grzesiek ma klasę i wiedzę. Jak reszta "hunów"
Wielomilionowe straty przy szkole ,wielomilionowe straty przy renowacji wzgórza zamkowego,a gdzie jeszcze inne inwestycje,tak najbanalniej można zdefiniować dorobek pana Dunii.
A w czasie ośmioletnich rządów?
Kiedyś może to policzymy.


Ubaw po pachy drogi J.K.
Doczekasz sie jak sadze pozwu ze strony rzeczonego aby patrzeć, no ale znając "klasę" pańską i osiom percepcji raczej rewolucji mentalnej między dwoma półkulami w umyśle pańskim rewolucyi to nie wywoła. Zalecam wyjazd do lasu na tradycyjne "rąbanie pniaka".

Na pozew czekam :D
Mam do ciebie uwagę,aby może merytorycznie po pisać-się- i podyskutować o spotkaniu.
Brakuje tego w wypowiedziach - nie tylko twoich.
Tak na marginesie dodam,że zabrakło na spotkaniu możliwości zadawania pytań uczestnikom spotkania.
Ja oczywiście mam pytania do głównego adresata zamieszania czyli pana Grzegorza.
Niestety z FB mnie wyrzucił
Na sesje nie przychodzi - przyszedł raz jedyny na początku kadencji
Sam chętnie odpowiedział bym jakby ktoś miał ochotę,a tu nic.....
+3
#24 M.K. 07-10-2017 00:53
Cytuję J.K:
@M.K
cyt.
Bo Grzesiek ma klasę i wiedzę. Jak reszta "hunów"
Wielomilionowe straty przy szkole ,wielomilionowe straty przy renowacji wzgórza zamkowego,a gdzie jeszcze inne inwestycje,tak najbanalniej można zdefiniować dorobek pana Dunii.
A w czasie ośmioletnich rządów?
Kiedyś może to policzymy.


Ubaw po pachy drogi J.K.
Doczekasz sie jak sadze pozwu ze strony rzeczonego aby patrzeć, no ale znając "klasę" pańską i osiom percepcji raczej rewolucji mentalnej między dwoma półkulami w umyśle pańskim rewolucyi to nie wywoła. Zalecam wyjazd do lasu na tradycyjne "rąbanie pniaka".
+1
#23 Mecenas 07-10-2017 00:47
Cytuję prado:
Cytuję Mecenas:
Pan Dunia wypunktował wszelkie niedociągnięcia w realizacji inwestycji a największym SKANDALEM jest totalny brak kontroli ze strony inwestora czyli WŁADZ MIASTA.
Jeżeli Burmistrz mówi ze nie ma wpływu na realizacje "tylko wykonawca musi sie dogadać z projektantem" to jest SKANDAL.
Złota zasada: wpływ ma TEN CO PŁACI!!!@mecenas odpowiedz proszę na następujące pytania, a będziemy mieli jasność sytuacji:

- który burmistrz ogłosił konkurs na projekt architektoniczny i podpisał umowę z architektami na projekt budowlany "nowej szkoły"?

- który burmistrz w tak ważnej kwestii jak najdroższa w historii gminy inwestycjia tak się spieszył, że nie zważając na termin wyborów i nowe rozstrzygnięcie podpisał umowę z generalnym wykonwcą budowy szkoły na dwa tygodnie przed wyborami? Czy ten pośpiech nie jest podejrzany?

- który burmistrz podpisał umowy z inspektorami nadzoru nad inwestycją?

Jak sobie już odpowiesz, to zadaj sobie pytanie dlaczego obecnie Grzegorz Dunia "pali głupa" i udaje "niewiniątko"


Szanowny panie "prado" a raczej "populisto".
Niezmiernie szanuje precyzyjny zestaw zapytań jakim nas tu ubogacasz ale pamiętać należy ze oceniamy stan obecny - czytaj "obecnie zarządzany". Rozumiem twoją potrzebę zawarcia tzw "wątku Duni" wszakorz to juz twa tradycja taka. Niemniej pozwolę sobie wtrącić iż obecny włodarz możliwości w zakresie szerokim posiada a i owszem. Dobrej nocy wasc zycze i pozdrawiam z życzliwością.

Dodaj komentarz