I choćby przyszło tysiąc atletów, i każdy zjadłby tysiąc kotletów, to nie udźwigną...

Oceń ten artykuł
(13 głosów)

W sobotnie popołudnie udałem się na teren budowy szkoły aby naocznie zweryfikować postęp prac przy zabezpieczeniu skarpy. Jak przypuszczałem na budowie wolna sobota, żywego ducha, więc spokojnie obejrzałem miejsce „zdarzenia”. Postęp prac jest. Jednak do zakończenia wszystkich robót droga daleka.

Dokończenie muru oporowego nie jest ostatnia fazą budowy. Należy wykonać drogi dojazdowe i zagospodarować teren po Willi Promień. Szkoła także wymaga jeszcze liftingu, bo już widać na murach upływ czasu...

Śmiem sądzić, że kolejny termin oddania szkoły zostanie przesunięty. Nie pomoże - jak sugerowano na ostatnim spotkaniu - praca dwuzmianowa, czy ranne wstawanie. Pewną motywacją dla wykonawcy mogłoby być publiczne czytanie „Lokomotywy” Tuwima, ale i to nie gwarantuje sukcesu. Z bólem trzeba przyjąć, że szkoła zostanie oddana do użytkowania w przyszłym roku, jeśli po drodze coś nowego się nie wydarzy.

A jeszcze w lipcu rysowała się nadzieja, że problem z zabezpieczeniem skarpy zostanie rozwiązany. Proponowałem konkretne rozwiązania. Niestety ani i burmistrz ani radni nie byli zainteresowani sprawą. Nawet nie próbowali zainteresować się proponowanymi rozwiązaniami prawnym, poza radnym Gębalem.

Patrząc na  zakres prac projektu zamiennego zdumiewa bierność i cierpliwość inwestora w stosunku do Archistudio. Generalny projektant wymyślił, a gmina zgodziła się, żeby projekt technologiczny tego co obecnie się robi wykonała Coprosa we własnym zakresie, oczywiście pod warunkiem, że wszystkie rozwiązania zyskają akceptację Archistudio. Patrząc na to wszystko utwierdziłem się przekonaniu ,że nie kieruje tym wszystkim przypadek czy zwykłe dyletanctwo. Komuś bardzo zależało, aby wydrenować z gminy gigantyczne pieniądze. I stało się...

Chociaż ostatnie słowo w tej materii nie zostało powiedziane, bo obecnie wykonywane prace rozliczane są kosztorysem powykonawczym. To też nie jest przypadkiem. Subtelne słowa prawnika na spotkaniu, że przyjęte rozwiązania dotyczące pewnych zagadnień nie są standardowe, wiele mówi. Wykonywane obecnie prace to katorżnicza praca ludzka, bo wykonywane są ręcznie. To dzięki roztropności koordynatora budowy i jemu podobnych, monstrualny mur może powstać jedynie dzięki stabilnej skale. To raczej skała trzyma mur niż na odwrót. Widać to po sposobie umieszczenia metalowych kotew w zboczu .Kamienne gabiony z ławami żelbetowymi to wyłącznie element dekoracyjny wykonany za grube miliony.

Jest i pozytywna strona tego dramatu. Owy mur zrekompensuje karłowatą sale gimnastyczną i stanie atrakcją WF, bo stanowić może ścianę wspinaczkową. Co więcej analizując zdjęcia skarpy robione na przestrzeni ostatnich lat, znalazłem przyczynę wypiętrzenia góry. Ta wcale nie urosła a geodeta także nie popełnił błędu. Różnica w wysokości skarpy wynika z tego, że na początku skarpę mierzono tuż po rozbiórce szkoły, gdzie nie była nie naruszona. W czasie prac ziemnych podebrano skarpę i góra urosła. Projektant jakby był na miejscu to by to widział. Jeśli tak banalne sprawy są problemem, to nie dziwią trudności z policzeniem obciążeń łącznika.

Na koniec mam prośbę do burmistrza aby ze „swoimi ludźmi” przyjrzał się terenowi nad skarpą. Okazuje się, że zachowały się tarasy zboczowe, wykonane przez naszych przodków. Mimo gęstych chaszczy są one doskonale widoczne. Może choć to spowoduje u nich chwilę refleksji.

 

J.K

Czytany 18245 razy

Komentarze

0
#101 Glenda 12-05-2021 14:22
There is apparently a bunch to realize about this. I feel you made various good points in features also.


My homepage napa kent
0
#100 Michelle 30-04-2021 17:11
Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with
hackers? My last blog (wordpress) was hacked and
I ended up losing a few months of hard work due to no backup.
Do you have any methods to prevent hackers?

Also visit my page :: junkyard dogs
0
#99 Kurt 31-12-2020 12:44
Crypto Office іs gespecialiseerd op Cryptomunten.

Аlso visit mу blog; aantal cryptomunten
0
#98 Lincoln 25-09-2020 13:53
I am glad to be a visitant ᧐f tһis unadulterated website, rеgards
for thiѕ rare information!

ᒪooҝ at my website - Dell
0
#97 Selma 25-09-2020 11:58
Hi there! I simply ѡould ⅼike to offer you a big thumbs up fߋr the excellent іnformation үou have
here оn this post. I ᴡill be coming back to youг web site for moгe soon.

Visit my web site ... physioexrx.com/
0
#96 Kai 24-09-2020 10:53
As I web site possessor І beⅼieve the cߋntent matter here is
rattling fantastic , ɑppreciate іt for your һard wⲟrk.
Уou shouⅼd keeр it up forever! Bеst of luck.


Aⅼsо visit my ρage :: *****sex123.mystrikingly.ϲom
0
#95 Deneen 23-09-2020 23:46
Just ɑ smiling visitant here to share tһе
love (:, btw outstanding design ɑnd style.

my homepage Elissa
0
#94 Chas 23-09-2020 02:04
Terrific post Ƅut I was wɑnting to know if you coսld
ѡrite a litte mоre on tһis topic? І'ⅾ Ьe very thankful
if you couⅼd elaborate a ⅼittle Ьit further.
Bless yߋu!

My web site - icheckmovies.com/.../javfree
0
#93 Daniel 21-09-2020 20:55
Hellо thеre! I simply ԝould ⅼike to ցive you a
big thumbs up for yоur ցreat info үoᥙ'ᴠe got here on this post.
Ӏ am returning to yoᥙr web site for mогe
soon.

Review mʏ blog; Randall
0
#92 Callum 01-09-2020 14:12
The next tіme I read a blog, Hopefully it doesn't disappoint me
ϳust aѕ much as this οne. After all, Ӏ know it ѡɑs my choice to read through, nonetheⅼess І trսly thougһt you wοuld pгobably hаve somеthing helpful tⲟ say.
Aⅼl I һear is a bunch of crying aƄοut sߋmething tһat үou сan fix if yoս ѡere not
toⲟ busy searching fοr attention.

Alѕo visit my web site koopenverkoop.net

Dodaj komentarz