Wydrukuj tę stronę

Znikające ogłoszenia o Studium Uwarunkowań

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

 

Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego to najważniejszy dokument nad jakim pracuje obecnie Rada i Pan Burmistrz, dokument, który wyznaczy kierunki rozwoju Naszej Gminy i będzie miał olbrzymi wpływ na podejmowane decyzje osobiste i społeczne. Z uwagi na powagę tego tematu w dniu 16 maja 2011r zwróciłem się do Pana  Burmistrza Duni z pismem o następującej treści:

„Szanowny Panie Burmistrzu

Z uwagi na powagę zagadnienia jakim jest wyłożony projekt Studium, który na wiele lat wyznaczy kierunki rozwoju naszej gminy i będzie miał decydujący wpływ na osobiste decyzje Mieszkańców, zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Burmistrza o ponowne zamieszczenie na terenie Gminy Kazimierz Dolny w możliwie jak największej  liczbie miejsc informacji o wyłożonym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Kazimierz Dolny oraz terminach debaty społecznej nad przyjętymi w Studium Uwarunkowań rozwiązaniami, jak również terminu i sposobu zgłaszania przez Mieszkańców naszej gminy wszelkich uwag w tym temacie.

Prośbę swoją motywuję powagą tematu, jak również faktem, iż zamieszczone jeszcze na początku kwietnia 2011r ogłoszenia informujące w tej sprawie z nieznanych mi powodów poznikały, tym samym Mieszkańcy są pozbawieni tej jakże ważnej informacji.”

 

Pan Burmistrz przychylnie potraktował moje pismo, co zaowocowało wydrukowaniem przez Urząd Gminy w Kazimierzu dodatkowej informacji o terminie wyłożonego Studium Uwarunkowań, terminach debaty społecznej jak również możliwości zgłaszania uwag przez Mieszkańców do dnia 28 czerwca 2011r.

Nie wiem jak w innych miejscowościach naszej gminy, czy zostały te ogłoszenia powywieszane, ale w dniu 19 maja 2011r po spotkaniu Komisji Urbanistycznej zarówno ja jak i Radny z Bochotnicy Pan Piotr Guz oraz Radny ze Zbędowic Pan Roman Suszek otrzymaliśmy ogłoszenia w sprawie Studium oraz ogłoszenia zapraszające na uroczystą Sesję Rady Miasta poświęconą nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Kazimierz Dolny Rotmistrzowi Pileckiemu.

W tym samym dniu tj. 19 maja oba ogłoszenia zarówno o Studium jak i o uroczystej Sesji Rady Miejskiej zamieściłem na tablicy ogłoszeń w centrum Parchatki, mojej miejscowości, gdzie mieszkam i skąd uzyskałem mandat radnego. Drugie ogłoszenie zamieściłem na przystanku MZK w pobliżu mojego domu. O ile ogłoszenie o Studium na przystanku w pobliżu mojego domu wisi do dnia dzisiejszego tj. 26. 05.2011r, to ogłoszenie z centrum wsi, gdzie siłą rzeczy jest największa oglądalność i poczytność znikło na drugi dzień (co ciekawe zaproszenie na uroczystą Sesję Rady Miejskiej powieszone  obok informacji o Studium wisi po dziś dzień). Pomimo ponownego zamieszczenia przeze mnie ogłoszenia o Studium Uwarunkowań w centrum wsi, również i ono zastało powtórnie po dwóch dniach zdarte (co przedstawiam Państwu na fotografiach gdzie widać jedynie skrawki niebieskiego papieru na jakim było drukowane ogłoszenie o Studium). Brutalne zdarcie tak ważnych dla mieszkańców ogłoszeń o Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Kazimierz Dolny świadczy, iż komuś bardzo zależy na tym aby ludzie żyli w niewiedzy i aby jak najmniej osób wiedziało o terminach i procedurach związanych ze Studium. Już sam termin debaty społecznej, którą Pan Burmistrz wyznaczył na godzinę 13 był wystarczająco uciążliwy, aby teraz jeszcze pozbawiać Mieszkańców naszej Gminy wiedzy w sprawie przysługujących Im praw związanych z procedowaniem Studium. Fakt zdzierania tych jakże ważnych ogłoszeń przy zachowaniu zaproszenia na uroczystą Sesję Rady Miejskiej nakazuje stwierdzić, iż nie było to działanie przypadkowe lub drobny wyskok małoletniego wandala niszczącego ogłoszenia. To raczej, a nawet na pewno, przemyślane i celowe działanie. Pozostaje tylko pytanie komu na tym tak bardzo zależy i kto tak bardzo obawia się ludzi, którzy świadomi swoich praw, chcą z tych praw korzystać?

 

Rafał Suszek

Czytany 3931 razy