Wydrukuj tę stronę

Rozmowy o Kazimierzu Dolnym w radio Puławy 24

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Od początku kwietnia na antenie radio Puławy 24 prowadzę autorską audycję o naszej gminie pt.: „Rozmowy o Kazimierzu Dolnym. Ludzie, miasto sztuka”.

Audycje są emitowane w każdy czwartek, o godzinie 18.00, a także powtarzane w soboty i niedziele o godzinie 14.00.

Najbliższa audycja poświęcona zostanie sprawom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Kazimierza Dolnego, a moim rozmówcą będzie prof. Marcin Gawlicki, wieloletni konserwator województwa pomorskiego, dyrektor Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, ale przede wszystkim autor znakomitych realizacji architektonicznych i konserwatorskich. Dlaczego postanowiłam zaprosić Pana Gawlickiego do rozmowy o naszym planie? Ponieważ był on autorem niezależnej recenzji eksperckiej dla naszego planu. Recenzja jest miażdżąca i wykazuje wiele zagrożeń. Niepokojące są dla mnie również opinie kolejnych - na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat lat - Gminnych Komisji Urbanistyczno-Architektonicznych, które negatywnie oceniały zarówno studium, jak i plan, wykazując wiele uchybień. Zatem będziemy rozmawiać o planie, o tym co powinien zawierać, żeby dobrze nam się żyło w miasteczku, a co warto zmienić lub doprecyzować, oczywiście z korzyścią dla przyszłości mieszkańców. Tylko kontrola społeczna i świadomość mieszkańców może uratować to miasto i pozwolić mu na zrównoważony rozwój.

Zachęcam także do odsłuchania archiwalnych audycji. Z pisarką i społeczniczką Mają Wolny rozmawiałyśmy o śmieciach, smogu i o tym, jak zasilać kasę miasta. Były także audycje poświęcone życiu artystycznemu miasteczka, literaturze i historii. O spotkaniach literackich opowiadała kazimierzanka, prof. Zofia Mitosek. Ks. Attila Honti i Kazimierz Parfianowicz wspominali o organach kazimierskich i muzyce, a Dorota Seweryn-Puchalska mówiła twórczości artystycznej Kazimierza. Tydzień temu prof. Jeremi Królikowski opowiadał o wartości genius loci Kazimierza Dolnego.

Z kolei z Jarkiem Bartoszkiem, Pawłem Ossowskim i Elą Skoczylas debatowaliśmy o problemach związanych z nieumiejętnością utrzymywania dróg gruntowych, wycinaniem drzew i wszechobecnych off-roadach, niszczących wąwozy. Pierwszą audycję poświęciłam działalności i historii Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego św. Anny. Zapraszam do słuchania w każdy czwartek online lub na 97,2 FM. Godzina 18.00

Romana Rupiewicz

Czytany 2884 razy