Wybiórczo o stosunkach polsko-żydowskich

Oceń ten artykuł
(18 głosów)

„Żyd współczesny nie może żyć bez antysemityzmu. Jeśli antysemityzm gdzieś nie istnieje - on go stworzy”.

Isaac Bashevis Singer

 

Niemal codziennie dowiadujemy się z polskiej TV, polskich portali internetowych, czy różnego rodzaju polskich czasopism, że Polacy to w gruncie rzeczy podły naród, przepojony szowinizmem, antysemityzmem i ksenofobią. W rzeczy samej sensacyjne niusy o zabójstwach czy przestępstwach na tle rasowym lepiej się sprzedają, i chyba o to w tym wszystkim chodzi. I nic do rzeczy mają statystyki, z których wynika, iż wbrew pozorom te wynaturzenia to jednak margines. Grossowe bajania mają wprowadzić przeciętnego człowieka mieszkającego na Polskiej ziemi w poczucie winy. Cały przemysł propagandy służy temu, aby taki „prawdziwy” portret Polaka utrzymać. Również w kazimierskiej cyberprzestrzeni ostatnio słychać podobne tony, zapewne w „dobrej wierze” głoszenia prawdy historycznej.


Od dziecka słyszałem o różnych zdarzeniach związanych z Żydami zarówno przed wojną, jak też z czasów okupacji – dwa z nich najbardziej utkwiły mi w pamięci. Pierwsze to zamordowanie Żydówki z dwojgiem dzieci, w dołach na Półankach. Matka zginęła od kuli, a dzieci od szpadla. „Na nie szkoda było kuli” - powiedział jeden z oprawców. Inna historia związana jest z ukrywaniem rodziny żydowskiej przez Wiktora Góreckiego z Gór Drugich. Być może te oba zdarzenia miały miejsce w tym samym czasie. Faktem jest, że te skrajnie różne przypadki wydarzyły się na Górach II. Pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, córka Wiktora Góreckiego została uhonorowana medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Niestety tuż przed uhonorowaniem Zofia Majewska zmarła, mieszkała w Wierzchoniowie.

Tymczasem jeden z bandytów żyje w Gdańsku, ma 97 lat. Zbrodniarza wypędził rodzony brat i już nigdy nie utrzymywali kontaktów. O tym, że u Wiktora byli Żydzi, wiedział Szumacher mieszkający na Górach III„granatowy Policjant”. Premii za Żydów nie otrzymał. O tym ryzykownym miłosierdziu wiedzieli mieszkańcy Gór II, żeby w razie zagrożenia mogli ostrzec. Okazuje się, że nikt nie doniósł na gestapo i nie otrzymał cukru za wydanie Żydów. Rodzina Góreckich nie dorobiła się majątku za przechowywanie Żydów - żyli skromnie jak pozostali mieszkańcy Gór. Niestety nikt o nich nie napisał gwoli upowszechniania historii stosunków polsko-żydowskich, nie zrobił przedstawienia teatralnego, jak w przypadku zakatowanej Żydówki. Pytam zatem, komu zależy na podsycaniu i szerzeniu nienawiści? Polakom?

W czasie pracy w Policji setki razy uczestniczyłem w zabezpieczeniu grup wycieczkowych głównie z Izraela. Ochrona tych wycieczek miała specjalną rangę i znaczenie. Po każdej wizycie musieliśmy sporządzać specjalne sprawozdania, jak w żadnym innym podobnym przypadku. Nie ukrywam, że czynności te destabilizowały prace każdego Posterunku Policji, m.in. dlatego, że informacja o wycieczkach najwcześniej była znana 24 godzin przed wizytą. To ze względów bezpieczeństwa. Zdziwienie było tym większe, że tak naprawdę nie odnotowano nigdy żadnego zdarzenia związanego z pobytem izraelskich wycieczek. Czasem wśród grup młodzieży byli ludzie starsi, Polacy żydowskiego pochodzenia. Kiedyś jedna pani, wypędzona z Polski w 68 roku, zaczęła nam policjantom ubliżać, że jesteśmy podli jako naród, itp. Zarzuciła nam antysemityzm. Szydziła, że my katolicy codziennie klęczymy przed Żydówką (Matka Boska). Innym razem wiozłem starego Żyda na ulicę Puławską, ponieważ tam zazwyczaj stały autokary. Rozmawialiśmy o sytuacji na świecie, w tym na Bliskim Wschodzie. Zapytałem go wprost, dlaczego rząd Izraela marnuje miliony na zabezpieczanie grup żydowskich. Przecież ani Żydom, ani komukolwiek innemu nic nie grozi w naszym kraju. Powiedziałem, że nie zabezpieczamy np. Niemców, chociaż pamięć o dramacie II wojny światowej jest wciąż żywa, a na kazimierskiej ziemi mogiła na mogile. Stary człowiek odpowiedział, że wycieczki z młodzieżą odwiedzającą ojczyznę ich dziadów, są konieczne, aby młodzi ludzie znali historię. A to, że rząd Izraela (ministerstwo edukacji) zabezpiecza wycieczki, to już polityka. Chodzi o to, aby młodzi Żydzi żyli w przekonaniu, że cały świat ich nie nawiedzi i dlatego muszą być pilnowani przez Policję.

W każdej nacji na świecie są dobrzy i źli ludzie. Życzę Państwu spotykania tych pierwszych, a przed złymi umiejmy się bronić – najlepiej wiedzą i merytoryczną dyskusją.

J.K.

http://nowyobywatel.pl/2011/03/25/na-marginesie-%e2%80%9ezlotych-zniw%e2%80%9d/

Czytany 5321 razy

Komentarze

0
#15 Grymas50 06-06-2011 15:30
".......i codziennym rodzinno-pracowniczo-sąsiedzko-ulicznym."
Podoba mi sie to odniesienie.
+4
#14 Alex 05-06-2011 21:50
Spokojnie, bez emocji, przecież wszyscy wiemy jak jest. I właśnie ta wiedza jest najważniejsza. Chociaż czasem trudno znieść kłamstwo i oszczerstwa, ale taki już ten świat jest...
Poza tym żyjemy w dwóch jakże różnych światach: wirtualno medialnym i codziennym rodzinno-pracowniczo-sąsiedzko-ulicznym. Warto wiedzieć, który jest PRAWDZIWY.
0
#13 DarEk 05-06-2011 20:14
Wirtualna Polska donosi-
Izraelska minister kultury i sportu Limor Livnat zbojkotowała polski pawilon na otwartym dziś międzynarodowym 54. Biennale w Wenecji. Barwy polskie reprezentuje na tej prestiżowej imprezie projekt izraelskiej artystki Jael Bartany, zawierający m.in. wezwanie do masowego powrotu Żydów do Polski.
0
#12 Eliza 05-06-2011 19:26
W takim razie nie zrozumiałam Cię , czytając pytanie ''stwierdzenie to jest twoje czy tego żyda? ''zrozumiałam ze uważasz że jest wymyślone(jako bzdura) przez JK .
+1
#11 Grymas50 05-06-2011 18:13
jak widać Eliza deczko przesada.
+1
#10 Grymas50 05-06-2011 18:12
.
Laureat pierwszej edycji, Jacek Kuroń, otrzymał swego Orła z rąk Jana Karskiego. Ks. Józef Tischner nie mógł przybyć do Warszawy złożony śmiertelną chorobą. Profesor nie mógł jechać do Krakowa. Pojechał członek kapituły, Andrzej Rosner. Józef Tischner nie mógł mówić. Zatelefonowali do Jana Karskiego. Profesor mówił do słuchawki trzymanej przez laureata. Ten pisał w zeszycie, co chce powiedzieć, a Rosner odczytywał.
Ani Karski, ani Tischner nie kryli łez. Była to scena godna filmu. Karski nazwał Tischnera \"Orłem Kościoła i góralem Pana Boga\", a ten przycisnął do piersi statuetkę, tak jakby chciał przygarnąć jej fundatora...
Jan Karski odszedł, ale Orły zachowują jego \"program lotu\"
+1
#9 Grymas50 05-06-2011 18:10
"Adam Michnik, redaktor naczelny ?Gazety?, i Abraham H. Foxman, dyrektor Ligi przeciw Zniesławianiu, otrzymali tegoroczną nagrodę kapituły nagrody Orła Jana Karskiego.
Karski to legendarny kurier Polski Podziemnej, który podczas II wojny światowej ujawniał na Zachodzie prawdę o zagładzie polskich Żydów. Michnik uhonorowany zostanie za „czynienie Polski lepszą”. Foxman za „niezłomną walkę przeciw zniesławianiu i odważne mówienie nienawiści: »Nigdy więcej «”. Liga działa 93 lata. Przeciwstawia się nienawiści i poniżaniu mniejszości..."
+1
#8 Grymas50 05-06-2011 17:52
Eliza. Nie rozumiem. Przecież to ja wskazalem na "Znieslawienie". Przecież to ja wyrazilem oburzenie na fakt, w jaki spsob mlodzieży żydowskiej nakazuje sie zachowania wobec polakow. Ten film z linku o tym dobitnie mowi. Jeszcze raz. Jestem zdumiony postawa władz Izraela.
0
#7 Eliza 05-06-2011 16:04
Grymas 50 obejrzyj na Youtube film dokumentalny pt Zniesławienie .Film zrobiony przez żyda , to ci rozjaśni w glowie , zobaczysz jak są przygotowywane dzieci z Izraela zanim przyjadą do Polski .Przechodzą specjalne szkolenia , wpaja się im że w Polsce czyha na nich ogromne zagrożenie i każdy czlowiek będzie chciał ich znieważyć a także napaść .
Poznasz technikę walki ADLu (o ile wiesz co to jest) z antysemityzmem i poznasz kwotę jaką n a tą ''walkę'' przeznaczają
No i poznasz oczywiście szefa ADLu Foxmana
, który szału dostał na widok naszych kazimierskich drewnianych figurek żyda z pieniążkiem .
0
#6 J.K 05-06-2011 14:18
Film ten również oddaje 100 % wypowiadanych racji tego żyda, którego wiozłem,Miedzy innymi krytykował inwazję ameryki na Irak,a także prowokacje służb specjalnych Izraela w wielu zakątkach świata, głównie w strefie Gazy.I ten żyd miał marzenie aby jego rodzina ,głównie wnuczki zamieszkali w Polsce

Dodaj komentarz