Zapiski z codzienności 11.08.2018

Oceń ten artykuł
(1 głos)

 11 sierpnia 2018 r.

Zaledwie tydzień minął od zamknięcia kolejnego festiwalu filmowego w Kazimierzu Dolnym. Tydzień niezwykle upalny, zakończony burzowym dniem i nieznacznym ochłodzeniem. Zacznę od przypomnienia tego co napisałem rok temu: http://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/1584-zapiski-z-codzinnosci-8-sierpnia-2017-r.html

…W Miasteczku trwa kolejny upalny weekend z najazdem wielbicieli kina letniego. Organizatorzy Festiwalu, z budżetem sięgającym dwóch milionów zł., tym razem przygotowali się na upały – rozbili wielki, klimatyzowany namiot na terenie Zespołu Szkół Zawodowych. W oficjalnym pisemku Festiwalu -„Głos Dwubrzeża”, przeczytałem, że Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz wspierany jest przez Województwo Lubelskie i przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Nazwy szacowne, ale ich rola w tym festiwalu jest enigmatyczna. Nikt naprawdę nie wie jakie pieniądze są rozdzielane i dlaczego. Co nasze miasto ma z tego i o jaką propagandę chodzi?

Wiedzieli o tym doskonale zarówno twórcy filmów z kilku poprzednich epok, ale też twórcy filmów o zamachu na WTC i o katastrofie Titanica. Według animatorów Nowego Porządku Świata na plan pierwszy wysuwa się masowe duraczenie, również poprzez film, który jest najdoskonalszą, najbardziej sugestywną formą przekazu…

Powtórzę raz jeszcze. Co nasze miasteczko ma z tego? Jakie profity i jaki grosz do kasy miejskiej spłynął? Bo jeśli festiwal już się umocnił i ma wielu sponsorów, to miasto powinno otrzymać swoje co najmniej 20% w gotówce. Wszak to na splendorze miasteczka buduje się marka festiwalowa, a po festiwalu z kasy miejskiej wysupłać trzeba na sprzątanie i obsługę przeciążonej oczyszczalni ścieków, która już nie jest w stanie niczego oczyszczać. Szczególnie w upalne dni, wjeżdżając w obszar naszego pięknego miasteczka wyczuwa się znajomy smrodek.

W dzień targowy, w piątek nie mogąc znaleźć miejsca na parkowanie samochodu zaparkowałem w końcu pod kościołem św. Anny na płatnym parkingu. Za niecałe trzy godziny parkowania zapłaciłem 15 zł. Miasteczko nie jest już nasze, mieszkać w Kazimierzu Dolnym coraz trudniej i nie pomoże w tym nowy sklep spożywczy na Rynku – Lewiatan.

Czy coś się zmieniło przez ten rok? Owszem, lato było jeszcze bardzie upalne i parne. Aż trudno było oddychać ze spiekoty i jeszcze trudniej wytrzymać w festiwalowym namiocie. Najważniejsze jednak: PIĘKNA SZKOŁA JUŻ PRAWIE NA UKOŃCZENIU! WKRÓTCE JEJ OTWARCIE!

Samolotów latających nad gminą Kazimierz Dolny przybyło. W sobotę siedząc na swoim ganku w Mięćmierzu w godzinach 22.00 - 24.00 w wieczornej ciszy naliczyłem około 20 buczących na dużej wysokości samolotów transportowych. Skąd one leciały i dokąd nie wiem. Sprawdziłem na https://flightradar.live/pl. Tych samolotów tam nie było. Nie są to więc pasażerskie loty. W ciągu dnia również ruch lotniczy nad naszą gminą jest teraz ogromny. Bywa, że kilka samolotów na raz kreśli na niebie jakieś znaki… W zasadzie każdej godziny przelatuje nad miasteczkiem kilka samolotów.

WETRNA HORA

Włodek Dembowski w Mięćmierzu - 4 sierpnia 2018

Włodek Dembowski w Mięćmierzu - 4 sierpnia 2018

Włodek Dembowski w Mięćmierzu - 4 sierpnia 2018

Festiwalowi filmowemu towarzyszy w miasteczku wiele imprez. Szczególnie te w Mięćmierzu zwróciły moją uwagę; Na walącym się płocie obok mięćmierskiej studni wisiał przez tydzień cykl pięknych fotografii Tomka Sikory. Fotografie znakomicie wpisywały się w klimat festiwalu – multi-kulti. Ma być kolorowo i bezmyślnie.

Jestem jednym z fanów Włodka Dembowskiego i jego Dziadów Kazimierskich. Uważam, że ten wspaniały muzyk i bart jednocześnie wprowadził do miasteczka niepowtarzalny klimat, który udziela się większości młodych słuchaczy… Sobotnia impreza muzyczna Włodka Dembowskiego i jego „Dziadów Kazimierskich” sprowadziła do Mięćmierza kilkuset fanów tej muzyki. Nawet fatalny dojazd do wsi ich nie odstraszył. Tak trzymaj Włodku! Wróżę Ci wielką karierę.

Na końcu dodać muszę, że naszą gminę nawiedziła znowu straszliwa plaga komarów. Trochę później niż zwykle, ale ze zdwojoną siłą. Przyjmujemy tę plagę jako kolejny dopust boży i z cierpliwością czekamy na jej naturalne zakończenie. W ogóle nie zdając sobie sprawy, że nic już naturalne nie będzie.

Tadeusz Strzępek

 

Czytany 1878 razy

Komentarze

0
#20 grymas50 24-08-2018 11:53
Cytuję Tadeusz Strzępek:
Panie Grymas, smugi chemiczne były wielokrotnie zgłaszane już do prokuratury... zatruteniebo.wordpress.com/... /...
Reagują jak na UFO. Nie ma, nie widzą i nie słyszą. Pan zapewne też nie widzi i nie słyszy?
zatruteniebo.wordpress.com/... /...
Owning the weather to 2025: fedgeno.com/.../...


Nie uwierzę dopóty dopóki w tej sprawie nie przemówi Mateusz Morawiecki przed którym , jak pan powinien wiedzieć, uciekał sam Ulrich von Jungingen
0
#19 Karol 21-08-2018 23:44
Bomba poszła w górę, konie ruszyły do galopu…
Gawiedź piszczy z zachwytu, bo gawiedź lubi takie igrzyska. Nie wie, lub do swojej świadomości nie dopuszcza, że wynik został z góry ustalony, jeszcze przed wyścigiem.

Bo tak naprawdę ci, co zostali „wybrani do władzy”, zaraz po tym fakcie przygotowują sobie kampanie wyborczą na następną kadencję. Mają ku temu wszelkie możliwości – podległe im instytucje, publiczne pieniądze, własny aparat władzy i usłużnych obywateli – *****owłazów...
+2
#18 Marta 21-08-2018 21:23
Janek idż na sesję i sam zapytaj
+5
#17 janek 21-08-2018 17:18
Janusz czas oczyścić tą nieudolną Radę i zapytać się co z Rynkową ,co z planem zp , co z bosmanatem nad Wisłą , co z rotacyjnym , jak to jest ze szkołą i co będzie ze szkołami w Gminie....już najwyższy czas usłyszeć prawdę.
+6
#16 Kazik 21-08-2018 15:01
W Kazimierzu mamy pieszy zarejestrowany komitet wyborczy Janusza Kowalskiego.Dla jednych szok,dla drugich radość a dla innych zmartwienie.

lublin.kbw.gov.pl/.../...
-2
#15 grymas50 21-08-2018 14:18
A może ten NAJPATRIO....


lublin.wyborcza.pl/.../...

Dyć to nasz, lubelski.
0
#14 grymas50 21-08-2018 14:13
@ goj
Myślisz, że Korwin Mikke albo Leszek Bubel byłby w sam raz ?
+2
#13 goj 21-08-2018 13:26
Cytuję grymas50:
@ Tadeusz Strzępek
Mateusz Morawiecki : słyszy, widzi i SWOJE wie.

Panie Grymas50, rządy się zmieniają, a to SLD, a to AWS, a to PO, a to PiS, a rządzą nadal polskojęzyczni chazarzy udający żydów. I to jest największy problem i tragedia polskiego Narodu! Dlatego w tyk kraju tak jest, jak jest. Tylko odsunięcie pazernej chazarskiej swołoczy jest w stanie naprawić sytuację w kraju.
-1
#12 grymas50 21-08-2018 11:45
@ Tadeusz Strzępek
Mateusz Morawiecki : słyszy, widzi i SWOJE wie.
-1
#11 Tadeusz Strzępek 20-08-2018 22:05
cd.. oni tez nie widzą i nie słyszą statków z paszą GMO, która wpływa do Polski -ok 2 mln ton soi rocznie (wbrew prawu):
ekologia.pl/.../...
polskieradio.pl/.../...
Nie widzą i nie słyszą 3 mln emigrantów z Ukrainy i 5 mln młodych Polaków, którzy uciekli z Polski za chlebem. silverhand.eu/.../
Nie widzą i nie słyszą kwiku mordowanych świń z powodu afrykańskiego pomoru i nie widzą, że to: sabotaż polskiej gospodarki zaplanowany przez Niemcy... zambrow.org/.../364879
I wreszcie nie widzą i nie słyszą, że państwo polskie istnieje tylko formalnie.
jarek-kefir.org/.../...
W ogóle nic nie widzą i nie słyszą.

Dodaj komentarz