Jutro otwarcie nowej szkoły, a Chasydzi szykują nam medialny "Pearl Harbor..."

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W dniu jutrzejszym odbędzie  się wojewódzka   inauguracja roku szkolonego w naszym mieście. Uroczystości rozpoczną się o godz.12.00 w nowo wybudowanej szkole . W śród zaproszonych gości zapewne nie zabraknie władz, polityków i elity życia publicznego. Organizacją uroczystości  zajęła  się dyrekcja szkoły, burmistrz i  Rada Miejska, wszytko miało być dopięte na ostatni guzik.

https://www.facebook.com/kazimierzdolnypl/videos/235190753752862/UzpfSTEwMDAwMTkwMDM0NjE4NzoyMjA3OTc1MTMyNjA5MTQz/

Niestety na uroczystości nie zaproszono mieszkańców Kazimierza. Nie zaproszono tych, którzy od pierwszych chwil  po  katastrofie w szkole, podjęli działania na rzecz  jej odbudowy. Jako pierwsze takie działania podjęło Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców w Kazimierzu Dolnym. Powstał   Społeczny Komitet  Odbudowy Szkoły w jego struktury weszło  wielu polityków i  osób życia publicznego. Na uroczystości otwarcia nowej szkoły  nie zaproszono również radnych Rady Miejskiej VI kadencji, to właśnie ta Rada   podejmowała  wszystkie kluczowe decyzje, dotyczące budowy szkoły.

Uważam, że pełnienie ważnych Urzędów, nawet tych najniższych rangą, powinno zobowiązywać do wyzbycia  się animozji, czy małostkowości. 

Jednak dużo  ważniejsza  sprawa, to zapowiadana  na jutro konferencja prasowa grupy Chasydów na terenie szkoły. Ma to związek z roszczeniami grup żydowskich, dotyczących boiska szkolnego na terenie byłego Kirkutu. Sprawa  była wielokrotnie nagłaśniana przez izraelskie media. Pisała również o tym  lokalna prasa. Niestety władze miasta sprawie tej poświeciły zbyt mało uwagi.  

Błędem było ignorowanie sprawy, mimo, że w obliczu oczywistych faktów sprawa wydaje się jasna. Sprawa dotycząca boiska szkolnego, po raz pierwszy wybrzmiała  rok temu. Było to w czasie kiedy burmistrz spotykał  się z przedstawicieli grupy żydowskiej  na terenie budowy szkoły. Jednak o konkretach Andrzej Pisula  mówił niechętnie, radni zaś sprawą roszczeń żydowskich nie interesowali się w ogóle. Natomiast opinia publiczna nie znała postulatów strony chasydzkiej. Okazało się , że burmistrz miał pewne obawy z tym związane. Na  jednym ze spotkań w szkole  sugerował nauczycielom i rodzicom, że mogą być  problemy z otwarciem szkoły. Ten aspekt  nie był upubliczniony i oficjalnie znany. Jak wiemy istniejący od XVI wieku cmentarz żydowski został zamknięty w połowie XIX w. W czasie II wojny Niemcy zniszczyli cmentarz niwelując teren. Macewy zostały użyte do utwardzenia  dziedzica niemieckiego urzędu w Rynku. Od lat 50 XX  w , w miejscu dawnego cmentarza istnieje po dziś dzień boisko szkolne. Pisałem o tym kilkakrotnie, a ostatnio  po akcji medialnej prasy izraelskiej  http://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/1717-w-kazimierzu-nie-gramy-w-pilke-na-grobach.html

http://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/1718-zydzi-donosza-na-wladze-kazimierza-do-prokuratury.html

http://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/1722-nowa-szkola-%E2%80%93-jesli-sprawiedliwi-umilkna,-kamienie-wolac-beda.html

Zarówno  burmistrz jak i Rada Miejska  kolejny raz z rzędu nie odrobili lekcji z historii, co doprowadziło  do dalszej eskalacji napięcia. Sprawa  powinna zostać  wyjaśniona dogłębnie na samym początku i ostatecznie zamknięta. Nie trzeba być prorokiem aby przewidzieć metody i sposób działania organizacji żydowskich. Narracja strony żydowskiej w przedmiotowej sprawie uderza w społeczność Kazimierza, co jest  niesprawiedliwe i krzywdzące. 

Nie można zapomnieć o tym, że Rada Miejska powinna  wspólnie z burmistrzem podjąć  próby  rozwiązania sporu w czasie kiedy się pojawił.

Burmistrz jednak nie dostał żadnego wsparcia zarówno od   Rady Miejskiej, jak też  od organizacji społecznych działających na terenie Kazimierza. W tej sprawie powinny współpracować z burmistrzem możliwie wszystkie czynniki społeczne , które zażegnałby spór  z Chasydami.

Nie mam wątpliwości co do tego, że Bracia starsi w Wierze…. wykorzystają jutrzejsze uroczystości do ponownego uderzenia w władze Kazimierza. Jestem pewien , że sprawa ta odbije się szerokim echem nie tylko w Polsce, i  będzie to kolejne z rzędu medialne  „Pearl Harbor”.

J.K

Czytany 2373 razy

Komentarze

0
#44 Karol 04-09-2018 10:00
Pamiętajmy, nasze dzieci są dla nas najważniejsze. Chrońmy je i zastanawiajmy się co dla nich zostawimy. Rocznie ginie w Polsce około 20 tysięcy osób, w tym ponad połowa to dzieci... Handel ludźmi na organy kwitnie. www.youtube.com/.../
+8
#43 Z miasta 03-09-2018 22:17
Co ma PIS czy PO do samorządu poza tym, że mają swoje żelazne elektoraty. Ważne aby wybrać właściwe osoby do samorządu.
+3
#42 Łysy z krainy bajek 03-09-2018 21:53
ależ żółta koszule grymas 50 zawalił na rozpoczęciu roku szkolnego
+2
#41 Tadeusz Strzępek 03-09-2018 21:51
ad #40 Obserwator; pisałem do małojca, a odezwał się obserwator. Czy to ten sam? szkoda, że nie piszecie Państwo z imienia i nazwiska. Wciąż się boicie? Rozumiem, okupacja wciąż trwa... Pisałem wielokrotnie już, że PiS to zdradziecka partia (jak wszystkie!), więc tutaj jesteśmy jednego zdania. Lista zdrad PiS-u jest bardzo długa...
gloria.tv/.../...
ruch-obywatelski.com/.../...
+3
#40 Obserwator 03-09-2018 20:37
Cytuję Tadeusz Strzępek:
#21 małojec -a bo co? Panie małojec, prawdy się boisz? Widzę, że mało Pan jesteś świadomy.
Dlaczego nasza prawdziwa historia kompletnie jest wymazana ze świadomości Europejczyków?

Panie Strzepek ja do Pana nic nie mam ale nie lubię PIS
-1
#39 Tadeusz Strzępek 03-09-2018 20:31
#21 małojec -a bo co? Panie małojec, prawdy się boisz? Widzę, że mało Pan jesteś świadomy.
Dlaczego nasza prawdziwa historia kompletnie jest wymazana ze świadomości Europejczyków?
+4
#38 małojec 03-09-2018 18:18
Szkołą ogromna przestronna,jednak są liczne mankamenty. Dzisiaj to odczuliśmy na własnej skórze.Mała sala gimnastyczna to nie wszytko. Burmistrz Andrzej Pisula miał rację krytykując 4 lata temu projekt szkoły.
radio.lublin.pl/.../...
+7
#37 J.K 03-09-2018 18:09
@Anno Też się cieszę,że szkoła oddana do użytkowania w końcu temat szkoły został zakończony. Chodź zapewniam cie że jak ja był budował....szkołę była byłby dużo tańsza.W czasie kiedy byłem radnym składałem konkretne deklaracje pomocy ówczesnemu burmistrzowi.
+4
#36 grymas50 03-09-2018 17:16
Cytuję Anna:
Cytuję J.K:
Anna- możesz uzasadnić swój wpis i podać konkrety?


Dzis przepiękna szkoła została otwarta. Cudo i piękne dzieło Grzegorza Duni.
Ot konkret.

A Pan co w życiu zbudował?


"Nie mów nic, proszę Cię , no bo co, można rzec, w takiej chwili ?. Anno."

Byłas w " Walencji '?
-7
#35 Anna 03-09-2018 16:21
Cytuję J.K:
Anna- możesz uzasadnić swój wpis i podać konkrety?


Dzis przepiękna szkoła została otwarta. Cudo i piękne dzieło Grzegorza Duni.
Ot konkret.

A Pan co w życiu zbudował?

Dodaj komentarz