Powstanie Styczniowe w Kazimierzu - ocalmy od zapomnienia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gdyby nie Kościół Katolicki nikt w Kazimierzu nie wiedziałby o rocznicy Powstania Styczniowego.

W Kazimierzu Dolnym wydarzenia z przed ponad stu pięćdziesięciu laty powinny mieć szczególne miejsce w sercach ludzi. Wydarzenie to w mentalności wielu ma znaczenie podobne co Termopile.

W czasie dzisiejszych uroczystości przy płycie powstańczej było zaledwie kilkanaście osób. Zabrakło delegacji ze szkół oraz nauczycieli. Skromna delegacja magistratu. Podobnie wyglądała delegacja Rady Miejskiej… Organizacje społeczne poza Kupcami, Akcją Katolicką, Stowarzyszeniem św. Anny i Samorządem Mieszkańców, również nie uczestniczyły w uroczystościach rocznicowych.

Rozmyślając o dzisiejszych obchodach 156 rocznicy Powstania Styczniowego przychodzą mi na myśl słowa ojca Eliasza wygłoszone podczas ubiegłorocznych obchodów rocznicy „Krwawej Środy” cyt: „Została nas tu garstka – Czegóż się bać? Śniegu? Zimna? Nie trzeba się tego bać”.

O dzisiejszych uroczystościach  piszę   ja - i strona... Z Rynku:

http://z-rynku.pl/2019/01/156-rocznica-wybuchu-powstania-styczniowego/

... Nie trzeba się tego  bać !

W tym roku obchodzimy 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Co sprytniejsi mając na ustach listę frazesów wykorzystają te wydarzenia do swoich ambitnych celów…

Na baszcie od dawna nie ma polskiej flagi mimo, że przez lata dominowała ona nad wieżą.

Na studni znikła flaga białoczerwona. Podobno była wcześniej konserwowana. Mówi się, że jest niepotrzebna, ponieważ dzieli Polaków. No cóż, dobrze, że jest Kościół. Na gradusach powiewa biało czerwona zawsze, kiedy być powinna. W ostatnich dnia w czasie tragedii związanej z zabójstwem prezydenta Pawła Adamowicza biało czerwona flaga jedynie przy farze przepasana była kirem.

Tak więc mamy w mieście poważne otępienie wartości duchowych. Kościół od tysiąca z górą lat był fundamentem i kręgosłupem moralnym Państwa Polskiego. Jedynie Kościół niesie wartości, które są uniwersalne i zawsze aktualne, niezależnie od czasów. Warto dogłębnie sobie to przemyć i uświadomić.

... Nie trzeba się tego  bać !

J.K

Czytany 1072 razy

Komentarze

0
#6 radek 21-01-2019 19:47
Kłamiesz. Na Urzędzie Miasta Kamienica Przybyłów też wisiała.
0
#5 J.K 21-01-2019 13:26
@wiem i powiem .Nie kłamie.
Miałem na myśli centrum miasta, a dokładniej rejon Rynku.
UM znajduje się przy ulicy Rynek 12.
0
#4 wiem i powiem 21-01-2019 12:31
"W ostatnich dnia w czasie tragedii związanej z zabójstwem prezydenta Pawła Adamowicza biało czerwona flaga jedynie przy farze przepasana była kirem."
J.K. kłamiesz.
Flaga z kirem wisiała na UM na Senatorskiej aż do dzisiejszego dnia.
+4
#3 z zagrodzia 21-01-2019 09:07
Chętnie bym uczciła pamięć Powstańców, niestety nie wiedziałam, gdzie i kiedy odbędą się uroczystości. Czy tylko "z ambony" można się było o tym dowiedzieć? Kto był organizatorem uroczystości? Były jakieś plakaty? Rozesłane zaproszenia?
+3
#2 Zosia samosia 21-01-2019 06:44
Coś jest na rzeczy że szkoły nie biorą udziału w takich wydarzeniach.Chciałoby się powiedzieć jak było to było ale za PRL-u takie rzeczy by nie przeszły. Jak był 1 maja to wszyscy musieli przyjść na pochód.
+6
#1 Adaś 21-01-2019 05:15
Przyszła dobra zmiana. A czy w dobrą stronę idzie Wszyscy widzą. Szkoda że znowu zabrakło burmistrzów. Przykład idzie od góry

Dodaj komentarz