Czym zajmowali się radni w Kazimierzu podczas posiedzenia komisji.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

W miniony czwartek odbyło się wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Miejskiej. Obrady rozpoczęły się o godz. 11.00 i trwały ponad 7 godzin.

Głównymi tematami obrad było zaopiniowane projektów uchwał na poniedziałkową sesję (28.01.2019 godź. 15.00 – szkoła podstawowa).

Radni omawiali plan pracy Rady na 2019 r., jak też plan zadań jakie postawiły przed sobą poszczególne komisje. http://www.kazimierz-dolny.pl/miasto/aktualnosci/filter/1/3192,ogloszenie-o-wspolnym-posiedzeniu-komisji-rady-miejskiej-w-kazimierzu-dolnym-w-dniu-24-stycznia-2019-r.html

Najważniejszym tematem stał się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Na sesję przybył planista w celu poinformowania radnych o stanie prac. Dla obszaru Kazimierza (Kazimierz,  Mięćmierz, Okale, Cholewianka)  plan - zdaniem planistów i burmistrza - zostanie opracowany do połowy tego roku. Problemem  jak zawsze są kwestie związane z uszczegółowieniem detali… konserwatorskich. Planista zapewnił, że jest w stanie rozwiązać wszystkie kwestie sporne z konserwatorem (LWKZ w Lublinie).  

Omawiano także sprawę Rotacyjnego. W tym przypadku prace planistyczne - z uwagi na kontrowersje i wątpliwości - powinny zostać wstrzymane do czasu uzyskania opinii, czy decyzja pozwolenia na budowę została wydana zgodnie z prawem. W tej materii są poważne wątpliwości. Burmistrz poinformował, że sprawie przyjrzy się PINB w Puławach. Jednak organ ten nie sprawdza zgodności z prawem  decyzji pozwolenia na budowę. Nadzór Budowlany sprawdza zgodność inwestycji projektem i pozwoleniem na budowę.

Prawo stanowi, że prawomocną decyzję pozwolenia na budowę może wzruszyć Wojewoda z urzędu, bądź prokuratury, która bada przedmiot sporu pod kontem administracyjnym.

Dużym problem jest ukończenie procedury opracowywania planu (mpzp) ma terenach wiejskich. Jak się wydaje głównymi hamulcowymi w tym przypadku są Wody Polskie i minister rolnictwa. Jednak i w tym przypadku rysuje się pozytywny sposób rozwiązania, przynajmniej większości problemów. Planowane są robocze spotkania władz Kazimierza z w.w instytucjami. Dodatkowo sprawie mogą pomóc parlamentarzyści Lubelszczyzny.

Podczas obrad głos zabrał były burmistrz Andrzej Pisula, który wypowiedział się w sprawie odrzucenia wniosku o dofinansowanie renowacji zabytkowej kapliczki przy szkole z LGD „Zielony Pierścień”. http://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/1815-kapliczka-przy-szkole-nie-zostanie-odrestaurowana.html Skrytykował niekompetencje pracowników magistratu, którzy przeoczyli – powiedzmy – aspekty formalno-prawne  przy składaniu wniosku, przez co wniosek został odrzucony. Tym samym gmina straciła dofinansowanie na poziome 15 tyś zł na ten cel. Burmistrz Artur Pomianowski zadeklarował wyjaśnienie spraw i wyciagnięcie konsekwencji.

Romana Rupiewicz, przewodnicząca Samorządu Mieszkańców zaapelowała do burmistrza i Rady aby w czasie trwających aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji ustanowić tzw. Specjalna Strefę Rewitalizacji na obszarze ścisłego centrum. Pomoże nam to uregulować sprawy własnościowe Kamienicy Gdańskiej. Ustanowienie takiej strefy umożliwi rozpoczęcie procesu wywłaszczenia, a docelowo tak upragnionego remontu. Kamienica od momentu jej powojennej odbudowy nigdy nie była gruntownie remontowana.  

 

J.K

Czytany 1734 razy

Komentarze

+6
#18 DarEk 26-01-2019 22:47
Moje spojrzenie jest takie że żadne zebrania nie mogą być narzucane na siłę. Mamy takie sfoloczenstwo jakie mamy i nie dochodzi nawet najznamienitrzy umysł. UBywarele narzekają i psiocza. Kilka osób nie zmieni nawyków które były hartowane przez kolejne dekady.
-1
#17 spostrzegawczy 26-01-2019 16:21
Cytuję Obywatel:
Pani Rupiewicz jako przewodnicząca Samorzadu Mieszkańców- pytam .Kiedy odbyło się ostatnie zebranie/spotkanie/ z mieszkańcami.
Pytam bo nie widzę żadnych ogłoszeń z zaproszeniem mieszkańców na jakiekolwiek spotkanie-a tematów jest dużo.I tak sobie myślę,że pani sama decyduje o sprawach miasta nie uzgadniając/dyskutując z mieszkańcami.

A dzwoniłeś, sygnalizowałeś, że potrzebujesz zebrania? Byłeś na sesji? Co taki samorząd może poza pogadaniem. Idź na sesję i powiedz wójtowi o swoich problemach.
-5
#16 Da. 26-01-2019 13:11
Apeluję, prosi, rząd, wymaga i wymyśla... to najłatwiejsze. Tylko poza gadaniem coś realnego zrobić swoimi rękami to próżno szukać. To się nazywa działacz i działaczka. Ps. A na koniec zmieni zdanie o 180 stopni.
+7
#15 Joel 26-01-2019 11:25
Cytuję Tak sobie myślę:
Nowy burmistrz nowa rada a metody zarządzania takie same. Burmistrz pracuje za urzędników a oni ci urzędnicy aby po z teczkami z urzędu do urzędu i na targ.

A Wróbel co robi ? Za co mu płacimy ?
+11
#14 Tak sobie myślę 25-01-2019 19:54
Nowy burmistrz nowa rada a metody zarządzania takie same. Burmistrz pracuje za urzędników a oni ci urzędnicy aby po z teczkami z urzędu do urzędu i na targ.
+10
#13 Misio 25-01-2019 19:16
Puki nie ma nowego mpzp żaden "Rotacyjny" czy inna ku... nie powinna mieć prawa tu wybudować nawet szałasu. Skoro mieszkańcy gminy nie mogą budować SWOICH domów to tym bardziej ludzie z zewnątrz.
+3
#12 Z rynku 25-01-2019 18:46
Nie narzekajvie na Kowalskiego i Romane Wawra. Jeśli nie oni to kto zadba o miasto?
0
#11 Adaś 25-01-2019 18:11
Wszystkim przeszkadza Romana a popatrzcie na zdjęciu na pozę burmistrza. O czym myśli? Może jak dorobić albo zarobić. Postawa wielce znudzonego a ten uśmiech. Cóż.
+5
#10 Mieszkaniec 25-01-2019 17:29
Jak zwykle jeszcze się taki nie urodził który by każdemu dogodzil. Jest tak że ludziom nie chce się przychodzić na zebrania nie uczestniczą w zyciu miasta. Są aktywni tylko w internecie. Jak to jest tyłu było kandydatów na radnych a teraz towarzysze śpią?
+1
#9 Obywatel 25-01-2019 17:14
Uważam ,że Samorząd mieszkańców jest nie potrzebny,przewodnicząca zebrań nie organizuje jeśli już to przychodzi 3 osoby.Sama o wszystkim decyduje nie mając na nic wpływu.
To po co i komu jest potrzebny ten Samorząd Mieszkańców?

Dodaj komentarz