Wydrukuj tę stronę

Najpiękniejszy wąwóz Kazimierza Dolnego zostanie wybetonowany

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Wszystko wskazuje na to, że jedną z pierwszych inwestycji burmistrza Artura Pomianowskiego będzie utwardzenie wąwozów zarówno w Bochotnicy jak i na Dołach. Jak się okazało Gmina otrzymała dotację na ten cel. Niebywałą kontrowersję budzi wąwóz prowadzącego od ulicy Doły w kierunku Jeziorszczyzny, nazywany jest także wąwozem „Czarnym”. Swoją nazwę zawdzięcza monstrualnym drzewom, dębom i lipom, których rozłożyste korony powodują mrok nawet w środku dnia. Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych wąwóz w Kazimierzu. Wąwóz „Czarny” jest mało znany i praktycznie nieuczęszczany przez turystów, dlatego ocalał i jest w bardzo dobrym stanie.

Można śmiało powiedzieć, że pod względem przyrodniczym przewyższa o kilka klas rozreklamowany wąwóz Korzeniowy. Jak wiemy wąwóz Korzeniowy został doszczętnie zniszczony przez tzw. turystykę komercyjną. Meleksy i inne pojazdy w sposób masowy dowożą turystów pod Korzeniowy. Efekt jest zatrważający. Skandal z wąwozem Korzeniowym jest tym większy, że mobilny przemysł turystyczny jest powszechnie akceptowalny. Władzom jak i organizacjom turystycznym, w tym przewodnikom, taki stan rzeczy nie przeszkadza.

Jak pamiętamy dwa lata temu, kiedy powstał pomysł utwardzenia Korzeniowego, masowo protestowali wszyscy, głownie przeciwnicy burmistrza Pisuli. Powstała wręcz histeria i to w środowiskach, które nie biorą udziału w życiu publicznym.

O korzeniowym pisały media w różnych konfiguracjach dając tytuły jakby groziła nam apokalipsa. Sam pomysł utwardzania Korzeniowego zapoczątkował niezapomniany Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza w latach 2006- 2014.

http://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/1292-wawoz-korzeniowy-czyj-to-pomysl,

https://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/w-obronie-korzeniowego-dolu-w-kazimierzu-oburzenie-na-pomysl-wybrukowania-i-oswietlenia,n,1000197513.html

https://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/chca-postawic-latarnie-i-wybrukowac-wawoz-korzeniowy-w-kazimierzu-dolnym-zbrodnia-na-przyrodzie,n,1000197466.html

Wracając do wąwozu Czarnego. Nie wiem, z jakich powodów i kto konkretnie pociągną za sznureczki, ale pomysł utwardzania tego wąwozu jest skrajnie nieodpowiedzialny. Nie ma zarówno podstaw ekonomicznych, społecznych jak i przyrodniczych. W mojej ocenie jest to zwykła fanaberia.

Zastanawiam się, czy w tym przypadku będzie darcie szat i wzywanie do ogólnego sprzeciwu wobec burmistrza. Liczę na wsparcie i zaangażowanie mediów w przedmiotowej sprawie. Liczę na akcje protestacyjne środowisk związanych z turystyką w tym organizacje przewodników. Liczę na wsparcie Grzegorza Dunii, który jak pamiętamy bronił Korzeniowego jak niepodległości. W tym przypadku powinno pójść mu łatwiej. Wszak obecny burmistrz to człowiek z jego bajki.

J.K

Czytany 4479 razy