Komisje Rady Miejskiej przeciw likwidacji handlu na ulicy Nadwiślańskiej

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

W miniony wtorek ( 24.04.2019) obradowały połączone komisje Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym. Kluczowym tematem było zaopiniowanie  projektów uchwał na piątkową sesję, w tym kontrowersyjnej uchwały likwidującej handlu na ulicy Nadwiślańskiej. Przypomnę że w marcu tego roku Radni wyrazili już swoje stanowisko, zgodnie z którym do końca sezonu żadnych działań zakładających wybiórczą reorganizację handlu  nie będzie. Jednocześnie miały być pojęte prace nad wypracowaniem nowych rozwiązań handlu ulicznego w oparciu o prace Radnych oraz konsultacje społeczne. Wczoraj jakby o tym całkowicie zapomniano. Burmistrz oraz skupieni wokół niego Radni nie zaproponowali nic w zamian, tylko likwidacja, koniec i kropka. Ostatecznie po dość emocjonalnej dyskusji komisje negatywnie zaopiniowały projekt uchwały zakładającej pozbawienie z dnia na dzień źródła utrzymania dla wielu rodzin. Alternatywą, zdaniem dowcipnisiów miałby być program 500+ dla kupców z Nadwiślańskiej. Podtrzymane zostało także stanowisko Radnych, że do jesieni wypracowany zostanie nowy, kompleksowy  projekt organizacji handlu w mieście.

Warte komentarza jest również to, że temat likwidacji handlu na ulicy Nadwiślańskiej miął swoich zwolenników. Na komisje przyszło kilkanaście osób z kręgu tych co za likwidacją. Po głosowaniu zawiedzeni obywatele i obywatelki opuścili obrady.

Ważnym punktem była  sprawa  wniosku dotyczącego nadania pośmiertnie członkom rodziny Góreckich tytułu Honorowego Obywatela Kazimierza. Rodzina Góreckich w czasie niemieckiej okupacji przechowywała w swoim gospodarstwie na Górach członków dwóch rodzin żydowskich. Góreccy w 1996 roku zostali  uhonorowani przez Instytut Jad Waszem medalem „Sprawiedliwi wśród narodów Świata". Wniosek został pozytywnie zaopiniowany. Uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej odbędzie się 30 czerwca tego roku.

Na komisji dyskutowano  także o "Rotacyjnym". To w kontekście publicznych wypowiedzi pana wice burmistrza Wróbla, dot. procedowanego dla tego terenu zmian w mpzp.

Pozwoliłem sobie na małą ripostę wypowiedzi pana zastępcy. W sprawie Rotacyjnego mam zgoła odmienne zdanie niż pan burmistrz. Po pierwsze: przygotowana jesienią ubiegłego roku uchwała z projektem planu dot zmian w mpzp dla terenu przy ulicy Doły 4 nie jest spójna z uchwalonym w 2015 r studium, a spójna być musi, ponieważ tak mówi ustawa. Jednak nikt w tej sprawie nie chce się wypowiedzieć. Studium mówi, że na tym terenie wysokość budynków nie może być wyższa niż 11 m.

Kolejnym wątkiem jaki budzi moje poważne zastrzeżenia jest pozwolenia na rozbudowę hotelu. Kilkakrotnie sugerowałem burmistrzowi Pomianowskiemu  aby zwrócił się do prokuratury w celu zbadania zgodności z prawem wydanej decyzji . Główny zarzut jest taki, że starostwo przy wydaniu pozwolenia na budowę zignorowało Konserwatora Wojewódzkiego.

Wczoraj wiceburmistrz D. Wróbel zasugerował abym to ja a nie burmistrz złożył zawiadomienie do prokuratury ( sic). Podkreślę, że w przypadku naruszenia prawa, dbając o dobro publiczne i interes miasta burmistrzu ma taki obowiązek! Jeśli burmistrz tego nie uczyni, co będzie dla mnie jasnym światłem intencji, to złożę stosowny projekt uchwały intencyjnej w tej sprawie.

Generalnie wczorajsze obrady w sposób dobitny wykazały intencje burmistrza dotyczące kierunku działań...  oraz ostatecznie potwierdziły  polaryzacje Rady. Wiele wskazuje na to, że burmistrz Artur Pomianowski i jego radni zostali postawieni pod ścianą przez swoje zaplecze polityczne. Wydaje się, że ktoś zażądał „spłaty” obietnic wyborczych .

Dzisiaj otrzymałem rozstrzygniecie Wojewody Lubelskiego w przedmiocie unieważnienia uchwały Rady Miejskiej  nr V/33/19 z dnia 18 marca w sprawie konsultacji społecznych – załącznik do pobrania. Jak można było przewidzieć i co sygnalizowałem na marcowej sesji, uchwała  – mówiąc kolokwialnie -  ws budżetu obywatelskiego została unieważniona. Więc za jakiś czas - bliżej nieokreślony - ponownie zostanie zwołane zebranie mieszkańców. Mam nadzieje, że ktoś za niekompetencje przeprosi.

J.K

Czytany 1296 razy

Komentarze

0
#14 Kaska 01-05-2019 10:02
Masakra do czego to doszło na małym rynku mamy prawdziwy Bangladesz zjechali Bułgarzy naprawdę kazimierz traci swój urok robi się prawdziwym targowiskiem ludzie pomocy panie burmistrz kazimierz ginie
0
#13 Prawo 27-04-2019 19:42
Pogonić ogródki z rynku. Poprawić wizerunek!!!
+1
#12 grymas50 27-04-2019 10:51
Ile błędów w pisowni i to w obwieszczeniach, ile zacietrzewienia dot. Nadwislańskiej, ile " ripost", ile brudnego miasteczka, ile Rynku ?. Oj , dużo tego, a wystarczy TYLKO uporządkować, a będzie dobrze.
+4
#11 marika 27-04-2019 09:13
Przedziwna to rzecz, że o piękno Kazimierza-ul. Nadwiślańskiej zabiegają ci, co szpecą ogródkami sam Rynek.
+1
#10 fan 27-04-2019 09:04
Cytuję szok:
Wypowiedź burmistrza godz. 1:39:55 www.youtube.com/.../ .Mam nadzieję burmistrz będzie się tłumaczył ze swoich nacjonalistycznych wypowiedzi.

Pięknie Pan pokazał, jak to dba się o mieszkańców. YYY burmistrz nie miał nic do powiedzenia. Zaraz zaczniemy dyskusję, kto jest kazimierzakiem. Brawo. Polska dla Polaków...
+1
#9 polonista 27-04-2019 08:36
Burmistrz YYYYYY, straszna maniera. Yyyyy, yyyyy, yyyyy...
+2
#8 szok 26-04-2019 22:40
Wypowiedź burmistrza godz. 1:39:55 www.youtube.com/.../ .Mam nadzieję burmistrz będzie się tłumaczył ze swoich nacjonalistycznych wypowiedzi.
0
#7 polonista 26-04-2019 22:00
Cytuję Trep:
Cytuję histeryk:
Zastanawiam się co pod murem będzie się działo. Jeszcze pod murem klasztornym nic się nie odbywało

Stawianie pod murem tylko z jednym mi się kojarzy

A na dodatek jeszcze z błędem, po "godz" powinna być kropka. Jakiś amator bez szkoły to robił?
Wstyd panie Pomianowski!!
0
#6 Trep 26-04-2019 21:39
Cytuję histeryk:
Zastanawiam się co pod murem będzie się działo. Jeszcze pod murem klasztornym nic się nie odbywało

Stawianie pod murem tylko z jednym mi się kojarzy
+3
#5 Zawstydzony Wyborca 26-04-2019 14:31
Cytuję Prawnik:
To bardzo zastanawiające, że pan zastępca nie zna przepisów prawa, a może udaje? Tak czy owak wstyd. Nie dziwię się, że go pogonili z Opola Lubelskiego.


Udaje... Oni wszyscy tam udają. Trzeźwych np...

Dodaj komentarz