Nadajnik 5 G na szkole w Kazimierzu Dolnym ?

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

 W czwartek 12 września odbyło się posiedzenie komisji Oświaty Rady Miejskiej w Kazimierz Dolnym. W spotkaniu uczestniczyli  dyrektorzy placówek oświatowych  z terenu gminy. Głównym tematem spotkania było omówienie sytuacji w kazimierskiej oświacie. Zasadniczym  problemem z jakim boryka się oświata w naszej gminie , to pieniądze, a raczej ich brak . Subwencje rządowe jakie „idą” za każdym uczniem nie  wystarczają na utrzymanie szkół , ponieważ uczniów jest zbyt mało . W  szkole podstawowej w Kazimierzu uczy się  jedynie 167 dzieci . Przypomnijmy, że szkoła w Kazimierzu została wybudowana gigantyczne pieniądze - łączne koszty sięgają niemal 40 mln zł - na 500 uczniów, zatem wolnych miejsc jest 333 . W kazimierskiej  szkole zatrudnionych jest 35 nauczycieli, nie wszyscy jednak na pełnym etacie. Porażają koszty ponoszone na jednego ucznia. W Kazimierzu jest to  kwota około 20 tyś zł na jednego ucznia . W Rzeczycy nieco powyżej 17 tyś złotych . W Dąbrówce 14 tyś złotych , a w Bochotnicy koszt utrzymania ucznia wynosi  jedynie 11 tysięcy złotych. Tak niskie koszty w Bochotnicy  związane są z tym, że w szkole nad Bystrą uczy się nie wiele mniej dzieciaków niż w Kazimierzu. Szkoła natomiast  jest  ekonomiczna, nie energochłonna. Wysokie koszty  na utrzymanie jednego ucznia  w Kazimierzu związane są z dużymi obciążeniami  utrzymania szkoły, która w 2/3 jest pusta . Obciążenie budżetu gminy związane z oświatą sięga ośmiu milionów złotych. To niemal 1/3  budżetu. Stało się oczywistym, że wkrótce stoimy przed widmem bankructwa. Jesienią, najpóźniej w pierwszym kwartale przyszłego  roku staniemy przed koniecznością zaciągnięcia  kredytu , bądź  likwidacją niektórych (?)  placówek  gminnych. Miejmy nadzieję ,że pan burmistrz zaproponuje konstruktywne i realne  rozwiązanie  problemu. Dobrze się stało ,że w obecnej kadencji są  radni,  którzy kilka lat temu z dziecinną naiwnością zapewniali ,że budowa makro szkoły,  to właściwa droga .

Jak się wydaje kazimierscy włodarze wpadli  na pomysł wsparcia kulejącej  oświaty . Na wtorkową XI sesję przygotowane zostały projekty uchwał dające zielone światło burmistrzowi na podpisanie umów  związanych z  budowę nadajnika telefonii cyfrowej na szkole . Maszt  najprawdopodobniej zostanie zamontowany  na dachu  szkoły, bądź  przy szkolnej skarpie . Pośpiech w tym zakresie jest niebywały . O sprawie dowiedzieliśmy się - nieoficjalnie - kilka dni temu. Co na to rodzice ,  nauczyciele? Na komisji burmistrz Artur Pomianowski, poinformował,że w skrzydle wschodnim naszej szkoły powstanie żłobek,może jeszcze pod koniec tego roku. Jak ten mix agresywnej elektroniki i  młodych istot ludzkich pogodzić?  Jak   mamy to wszytko rozumieć panie burmistrzu . Rozumiem , że są potrzeby, ale czy skazywanie  dzieci na kontakt z promieniowaniem  jest normalne ?  Może lepiej  od razu część szkoły przeznaczyć na składowisko  odpadów radioaktywnych (sic) . Mówi się ,że wpływy z opłat za dzierżawę pod  nadajnik  wyniosą  dla magistratu około 1,8 tyś miesięcznie. Skoro jest tak źle , to może od razu zacznijmy negocjować z Binjaminem  Netanjahu. Okazało się ,że na komisji oświaty nie było żadnego nauczyciela z kazimierskiej szkoły. Milczą obecnie Ci, którzy  nie tak dawno nieśli hasła o konieczność  budowy makroszkoły, która  miała być zbawieniem , niczym Tablice Kamienne niesione przez Mojżesza. Stało się jasne ,że stoimy przed olbrzymim problemem i niełatwymi decyzjami. Niestety ojcowie  narkotycznych  wizji budowy mega szkoły schowali głowy w piasek. Nam przyjdzie po raz kolejny zmierzyć się z problemem i podjąć trudne decyzje . 

J.K

Informacja o uzupełnieniu porządku obrad Xi sesji 4 01

Czytany 1990 razy

Komentarze

0
#30 S.R. 28-09-2019 08:29
tech.wp.pl/.../

Przeczytajcie artykul i KONIECZNIE komentarze.

Jest to przykład, jak pisany artykuł na zamówienie, bez możliwości komentowania, może ZAWRÓCIĆ w głowie.
+4
#29 baart 20-09-2019 11:21
była wielka afera a jak się okazuje to formalny wymóg a zarówno burmistrz jak i wszyscy radni byli przeciw
0
#28 Obiektywny 17-09-2019 10:14
Cytuję Zosia2:

Tzn, kto, co i dlaczego nie jest przyzwoity? Może trochę jaśniej z tym przykładem osobistym.


Zosiu, uwierz mi, że lepiej nie mówić o szczegółach publicznie... Wiele osób mogło by się zgorszyć, wielu osobom wyrządzono by tym krzywdę. Po co...
+2
#27 Zosia2 16-09-2019 17:53
Cytuję Obiektywny:
Cytuję kazik:
W tej jakże trudnej sytuacji gminnych finansów których przyczynkiem była budowa molocha, niech obecni radni (Wolna, Pruchniak, Opoka) z uporem maniaka obstający przy budowie szkoły w tej skali w poczuciu przyzwoitości zrzekną się do końca kadencji swoich diet... Tylko czy oni wiedzą co to przyzwoitość?


Jeden z wymienionych na pewno nie wie. Ręczę za to osobistym przykładem.

Tzn, kto, co i dlaczego nie jest przyzwoity? Może trochę jaśniej z tym przykładem osobistym.
+2
#26 Zosia2 16-09-2019 17:50
Cytuję Obiektywny:
Cytuję kazik:
W tej jakże trudnej sytuacji gminnych finansów których przyczynkiem była budowa molocha, niech obecni radni (Wolna, Pruchniak, Opoka) z uporem maniaka obstający przy budowie szkoły w tej skali w poczuciu przyzwoitości zrzekną się do końca kadencji swoich diet... Tylko czy oni wiedzą co to przyzwoitość?


Jeden z wymienionych na pewno nie wie. Ręczę za to osobistym przykładem.
+2
#25 baart 16-09-2019 14:12
sprzedaż szkoły za 10m$ dolarów?

znajdźcie kupca za 10m złotych
+5
#24 S.R. 16-09-2019 12:27
@ Janusz Kopyciński napisał
:"Szkoła podstawowa jak sama nazwa wskazuje uczy podstaw a jak dziecko dobrze zna podstawy to egzamin ósmoklasisty który jest przepustką do dobrej szkoły średniej nie sprawi mu trudności. Jakie wynik egzaminów koncowych osiagneły dzieci ze szkoły w Kazimierzu na tle szkół naszego powiatu ???? Czyżby znów ogon stawki!!!"
To już brzmi inaczej. Tak. To prawda, ale to truizm, bo wszyscy tym wiemy. W sytuacji Kazimierza, istnienie tej w Kazimierzu jest uwarunkowane odpowiedzią CO Z INNYMI ?. Maleńka i UBOGA Gmina NIE PODOŁA.
+7
#23 Janusz Kopciński 16-09-2019 08:21
Cytuję S.R.:
Cytuję Janusz Kopciński:
Mała ilość uczniów w Kazimierzu nie jest wyłącznie zasługą niżu demograficznego, z tego co wiem wiele dzieci z naszego terenu uczy się w sąsiednich gminach, dlaczego???, Widocznie poza Kazimierzem można zdobyć lepsze wykształcenie, dyrektor się zmienił jednak nauczyciele nie a nie da się ich zwolnić bo karta ich broni, dlatego dzieci z roku na rok będzie coraz mniej i dopóki towarzystwo wzajemnej adoracji będzie rządzić w szkole nic się nie zmieni.


" dlaczego???, Widocznie poza Kazimierzem można zdobyć lepsze wykształcenie, ..... " O jjakim wyksztaleceniu piszesz ?. Tu chodzi o SZKOLE PODSTAWOWĄ a nie zdobywanie zawodu.. Należy ją WYPOSAŻYĆ i zadbać o kadrę nauczycielską. Będzie to WTEDY możliwe o ile podejmie się MĘSKĄ decyzje w sprawie ; ' ile szkól podstawowych w mieście i gminie Kazimierz Dolny?" Obecnie przy tej ilości NIE MA MOWY o należytym funkcjonowaniu Szkoly Podstawowej w Kazimierzu Dolnym. Będzie coraz gorzej.

Szkoła podstawowa jak sama nazwa wskazuje uczy podstaw a jak dziecko dobrze zna podstawy to egzamin ósmoklasisty który jest przepustką do dobrej szkoły średniej nie sprawi mu trudności. Jakie wynik egzaminów koncowych osiagneły dzieci ze szkoły w Kazimierzu na tle szkół naszego powiatu ???? Czyżby znów ogon stawki!!!
+3
#22 mieszkaniec 16-09-2019 08:18
" Skoro jest tak źle , to może od razu zacznijmy negocjować z Binjaminem Netanjahu"
Nie wiem czy nie jest to właściwy kierunek. Należy się mocno zastanowić. Ja osobiście wykorzystałbym spór z z Hasydami i sprzedał boisko ze szkołą.
@Rumburak ma rację za pieniądze uzyskane ze sprzedaży szkoły można wybudować porządna funkcjonalną szkole i spłacić długi.
Żłobek w szkole do parodia. Ludzie opamiętajcie się co wy mówicie.Przecież ludzie to słyszą !
+4
#21 rumburak 16-09-2019 07:44
Cytuję obserwator:
Honor trzeba sobie schować do kieszeni i podjąć decyzje likwidacji szkół w Rzeczycy i Dąbrówce. Trudny temat nie przyniesie chwały radnym i burmistrzowi ale konieczny.
Inna ewentualność to w grę wchodzi sprzedaż szkoły w Kazimierzu rok temu padała suma 10 mln$

To jest wyjście. Sprzedać tego giganta za 30 milionów zł. a za część tej sumy zbudować jakiś normalny ładny budynek na 200 uczniów bez tych szklarni na dachu, a więc tani w utrzymaniu, na tzw. zielonym parkingu. Będzie o jeden szpetny parking mniej. To też zaleta.

Dodaj komentarz