Wydrukuj tę stronę

O co chodzi z betonowaniem Czarnego ... ?

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Od miesięcy powtarzane są nieprawdziwe informacje jakoby wąwóz Czarny był jedyną droga dojazdową do kilkunastu posesji usytuowanych w rejonie w rejonie wąwozu . Błędne  informację cytowane są w mediach , przez część radnych  a także magistrat wprowadzają opinię publiczną w błąd . Wczoraj  ( 01 października 2019 r ) na konferencji prasowej, radnej wojewódzkiej, pani Bożeny Lisowskiej było podobnie.

https://www.facebook.com/bozena.lisowska/videos/2486604444741919/UzpfSTEwMDAwMTkwMDM0NjE4NzozMTExNDc0MDY1NTkyNTc0/

Była pani sołtys pozwoliła sobie na szczyptę…dezinformacji. Oto cytat jaki ukazał się na Kazimierskim Portalu Internetowym.

„- To jest cały czas używana droga – mówiła Krystyna Kuś, była sołtys. – Zimą nie można tędy przejść. Błoto stoi. Którędy ja mam dochodzić do Kazimierza? Przez Jeziorszczyznę 7 kilometrów, gdy mam półtora kilometra przez ten wąwóz? Czy to jest normalne? To jest kara boska! „

https://www.kazimierzdolny.pl/news/radna-sejmiku-w-obronie-czarnego/75020.html

Poniżej zamieściłem mapkę z zaznaczonymi drogami dojazdowymi , których wąwozy utwardzone są  płytami  Yomba . Na pozostałych odcinkach dróg Na Borowskiego , Na Kiliana i od m. Jeziorszczyzny , drogi  utwardzone są tłuczniem i kruszywem ,  klasycznym materiałem , jakimi utwardza się drogi gminne . Proszę o zwrócenie uwagi na intensywność zabudowy w tym rejonie . Od dawna bowiem rozpowszechniane były  nieprawdziwe informacje, że wąwóz Czarny stanowi dojazd do kilkunastu domostw. Faktem jest ,że utwardzenie wąwozu Czarnego skróciłoby  dojazd o kilkaset metrów,jednak do tych domostw - w sumie jedno gospodarstwo zamieszkałe  na stałe,dom w budowie i jedna posesja zamieszkiwana okresowo . Moim adwersarzom przypomnę,że ulica Zamkowa w Kazimierzu Dolnym w okresie zimy  zazwyczaj stanowi problem i jest trudna do pokonania . Mieszkańcy  wówczas z  ponad stu domostw dzielnicy Góry  muszą nadrabiać ponad 11 km aby dojechać do miasta . Dlatego tak ważny jest przejazd Norowym Dołem o który od 50 lat mieszkańcy zarówno Gór, jak i przedmieścia Puławska zabiegali. 

Biorąc pod uwagę powyższe fakty w kwestii wąwozu Czarnego chyba jest wszytko jasne.  

Kolorem fioletowym zaznaczyłem  wąwóz Kwaskowa Góra, historyczny trakt komunikacyjny użytkowany  do lat 90 -tych ,  XIX w. Droga ta była główną  wylotówką   z Kazimierza w kierunku południowo-wschodnim. Obecnie wąwóz jest nieutwardzony,stanowi szlak turystyczny głownie dla czterokołowców. Wątek tego wąwozu poruszam w kontekście wypowiedzi radnej M . Grabczak dot. starań mieszkańców Jeziorszczyzny  o utwardzenie wąwozu Czarnego w kontekście skrócenia drogi do miasta .

W mojej ocenie , zważywszy na zaistniałe okoliczności o argumenty strony przeciwnej ,  racjonalnym byłoby zatem  utwardzenie wąwozu „Kwaskowa Góra” , a nie „Czarnego”. Okazuje się jednak ,że zarówno potrzeby mieszkańców jak i wartości przyrodnicze wąwozu są dla władz miasta argumentem drugorzędnym. Istotnym jest fakt otrzymania dotacji ,która przekłada się na słupki poparcia oraz to, o czym mówił pan burmistrz Pomianowski i radna Magdalena Grabczak .  

J.K

mapa czarny kopia

krzysż przy wówozie czarnym

Krzyż przy drodze  prowadzącej do wąwozu Czarnego  ( kwiecień 2019 r ) 

https://www.kazimierzdolny.pl/news/bogu-na-chwale-ludziom-dla-uspokojenia/73688.html

wąwóz czarny drog

Droga prowadząca od  wąwozu Czarnego ( kwiecień 2019 r ) 

kwaskowa Góra

Kapliczka zawieszona  na dębie przy wąwozie Kwaskowa Góra  

wąwóz na kwaskowa góra

Wyjazd z  wąwozu w kierunku  ulicy Kwaskowa Góra 

Czytany 3522 razy