W stanie wojennym Kornel Morawiecki ukrywał się w Kazimierzu Dolnym

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Kornel Morawiecki, ważny opozycjonista w PRL, przywódca „Solidarności Walczącej”, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, ma swoją historię związaną z naszym miastem.

W okresie stanu wojennego w jednym z kazimierskich domów tygodniami ukrywał się Kornel Morawicki. Dom pani Krystyny i Mieczysława (partyzanta od Zapory) był schronieniem dla legendy „Solidarności Walczącej”. Wydarzenie to miało miejsce w czasie, kiedy Kornel Morawiecki nielegalnie wrócił z wygnania. Pani Krystyna, obecnie  94-letnia kobieta, doskonale pamięta tamten czas. Wspomina, że byli z mężem powiadomieni przez ludzi Solidarności o tym, że miał przyjechać do nich ktoś ważny. Kornel był ucharakteryzowany nie do poznania.  Miał brodę i dawałam mu słomiany kapelusz dla niepoznaki. Na Rynek nie chodził. Czasami szedł na plażę, przecinką w faszynie kiedy było bezpiecznie. Obowiązywała pełna konspiracja. Lubił gotować  -  wspomina pani Krystyna. W różnych okresach stanu wojennego w domu kazimierskiego partyzanta, niezłomnego, więźnia Wronek, schronienie otrzymali także inni dysydenci, między innymi  Zygmunt Romaszewski czy Adam Michnik.

Historia, którą opowiedziała pani Krystyna jest niezwykła. W latach 90 „Solidarność Walcząca" pamiętała o kazimierskiej rodzinie, która miała znaczny wkład na rzecz odzyskania niepodległości Polski. Nasza bohaterka otrzymywała zaproszenia do udziału w uroczystościach solidarnościowych...

Jednak ta niezwykła historia w Kazimierzu nie jest dobrze znana. Młodzież szkolna o tych wydarzeniach, o lokalnych bohaterach, uczy się mało, zbyt mało.

Obecnie schorowana Pani Krystyna żyje samotnie, zapomniana przez ludzi i władze miasta, również  przez kazimierski MOPS,którego pomoc jest niewystarczająca.

J.K

Czytany 2021 razy

Komentarze

+1
#10 S.R. 10-10-2019 08:45
" Dom pani Krystyny i Mieczysława (partyzanta od Zapory) był schronieniem dla legendy „Solidarności Walczącej” "

To nazwisko pani Krystyny ma być POWTÓRNIE utajnione, by Ją chronić ? Przed kim ?
+1
#9 alka 09-10-2019 00:39
Sami się wykluczają, kiedy zrażają do siebie ludzi. Do miłości nikogo nie zmusisz, pomocy nikomu nie narzucisz.
+1
#8 Romana Rupiewicz 08-10-2019 20:57
ad vocem artykułu: mam nadzieję, że kazimierski MOPS zajmie się tą kobietą.Podobnych sytuacji w gminie jest wiele... osoby samotne, chore, wykluczone społecznie w wielu przypadkach które znam osobiście są pozostawione same sobie. Tak być nie powinno. Jest wielkie pole do pracy...
-4
#7 rumburak 07-10-2019 13:49
Cytuję Kasia:
Janusz a jakie jest twoje zdanie po dzisiejszych słowach Walesy

Lepszej zaczepki nie potrafisz wymyślić. Typowa metoda płatnych troli! to wrzucić coś niby związane z tematem.
Sama odpowiedz co dzisiejsza wypowiedz Wałęsy ma wspólnego że ktoś z narażeniem wolności, zdrowia, a może i życia ukrywał tutaj opozycjonistów?
W wolnej Polsce Michnik, Wałęsa, Morawiecki, Kaczyński, Frasyniuk itd. bywali w tych samych obozach, a potem stawali na przeciwko siebie. W stanie wojennym wszyscy mieli wspólnego wroga, a później drogi się rozeszły choć czasem spotykały się ponownie.
Ja, a ni Kowalski ani ,nikt nie musi zmieniać zdania pod wpływem aktualnych sympatii i antypatii Wałęsy, który kiedyś chciał Kwachowi podać nogę a potem pili razem na imieninach. Kwach był i jest dla mnie zwykłym komuchem i przedstawicielem klasy rządzącej stojącej ponad prawem, robiącej interesy z różnymi reżimami i Wałęsa też się w tej klasie znalazł dlatego jego czas się skończył. Może sobie pojechać najwyżej do USA z wykładami bo koledzy Kwacha do prawdziwych interesów np. z gazem na Ukrainie go nie dopuszczą. Ale pomnik po śmierci będzie miał!
+5
#6 małojec 07-10-2019 02:53
Cytuję małojec:
#28 Kobieta 06-10-2019 23:18
Mimo uroku miasta jestem zniesmaczona że nie robi się nic z tymi oszustkami, widocznie mają przyzwolenie władzy, WSTYD!!! Turysta nie jest szanowany skoro jest nieustannie nagabywany przez złodziejki w długich spódnicach. Więcej tam nie pojadę i nie polecam!!


Chciałem napisać ,że ti poważny temat u powinien być nierozstrzygnięty w interesie ludzi ..
+4
#5 małojec 07-10-2019 02:50
#28 Kobieta 06-10-2019 23:18
Mimo uroku miasta jestem zniesmaczona że nie robi się nic z tymi oszustkami, widocznie mają przyzwolenie władzy, WSTYD!!! Turysta nie jest szanowany skoro jest nieustannie nagabywany przez złodziejki w długich spódnicach. Więcej tam nie pojadę i nie polecam!!
0
#4 z miasta 06-10-2019 20:34
Cyt. Premiera Rzeczpospolitej Polskiej, Pana Mateusza Morawieckiego. "Drodzy rodacy, teraz trzeba się zmobilizować i wszystkich bardzo proszę o głos, bo nic nie jest rozstrzygnięte. Tutaj każde 100 głosów, jedna gmina może zadecydować właściwie o wszystkim. Wiemy, jak nastroje są zmienne i cieszymy się, że spora część społeczeństwa wyraża poparcie. Ale proszę wszystkich o głos dla PiS, bo to szansa na dalszą zmianę Polskie na lepsze. Dobrze wiemy, że w 3,5 roku nie da się tak wiele tematów załatwić (…). Dużo zrobiliśmy, ale chcemy dalej naprawiać Polskę."
Nieśmy wolność jak żagiew !
0
#3 J.K 06-10-2019 20:24
@ Kasia Nie zważam co mówi Lech Wałęsa. Jego czas bezpowrotnie minął. Martwi mnie natomiast postawa postawa zwykłych ludzi,którzy dali sobie narzucić ideologie samozagłady . Pewne środowiska utraciły zdolność rozpatrywania rzeczy dobrych i pożytecznych. Zaprzaństwo stało się kierunkiem wiodącym dla tych środowisk. Liczę na to ,że czerstwy umysł mas ludzkich przesadzi o tym w jakim kierunku pójdziemy.
+4
#2 Z rynku 06-10-2019 17:25
Cytuję Kasia:
Janusz a jakie jest twoje zdanie po dzisiejszych słowach Walesy

Żenada! Dno!
+3
#1 Kasia 06-10-2019 16:56
Janusz a jakie jest twoje zdanie po dzisiejszych słowach Walesy

Dodaj komentarz