Kapliczka przy szkole

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

We wrześniu pisałem o remoncie   historycznej kapliczki przy szkole . Prace renowacyjne miały  kosztować około 37 tyś zł. http://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/2010-wyremontowali-kapliczke-za-40-tysiecy.html

Byłem święcie przekonany ,podobnie jak część radnych, że kapliczka została już wyremontowana. Wskazywał na to ogólny wygląd zabytku . Kapliczka była otynkowana i pomalowana, jedynie daszek zabytku wymagał remontu.

Na piątkowej komisji pani skarbnik poinformowała ,że  środki na ten cel ,jako udział własny gminy mają wynieść  25 tyś zł . Przyznana  dotacja (LGD Zielony Pierścień )  jest w kwocie   15 tyś zł.  Powstała zatem  niewielka  rozbieżność w kwocie około 2 tyś zł  w powonieniu  z wrześniowymi informacjami . Powyższe potwierdziło,że renowacja zabytku ma dopiero się odbyć . 

Jak można  było się  spodziewać astronomiczna kwota wygenerowana  na remont zabytku nie wstrząsnęła radnymi , podobnie jak wykonane  dwa lata temu fundamenty dla tego zabytku za 70 tyś zł.  

Sprawa kapliczki  to kolejny przykład  marnotrawienia środków publicznych . Jak można było się spodziewać radni takie założenia inwestycyjne  przyjmują bezrefleksyjnie . W zasadzie można przyjąć,że kwota pieniędzy przeznaczona na renowację kapliczki jest względnie umiarkowana. Mogłaby  śmiało zostać  wyceniona na 50,100,czy 150 tyś zł . Jak śmiem przypuszczać takie wartości również nie zrobiłyby na  radnych większego wrażenia. 

Wielu pewnie zdziwi się ,że obecny wygląd kapliczki to nie efekt renowacji za dziesiątki tysięcy złotych , a troska zwykłego człowieka . Okazuje się ,że taki stan  zabytku  zawdzięczamy mieszkańcowi Kazimierza, który w gratisie (pro bono publico)  otynkował i pomalował  kapliczkę .

Pan Jan nie mogąc dłużej znieść obskurnego wglądu obiektu sakralnego ,tuż  przed Bożym Ciałem przeprowadził stosowny remont na własny koszt.

Zastanawia obecnie  jak będą  przebiegały prace konserwacyjno-remontowe. Czy praca człowieka zostanie zmarnowana przekonamy się niebawem . Panu Janowi należą się natomiast słowa uznania i podziękowanie za wrażliwość i bezinteresowną pomoc w zadbaniu o obiekt sakralny i  estetykę miasteczka.

J.K

Czytany 1771 razy

Komentarze

0
#6 S.R. 21-11-2019 08:18
kazimierzdolny.pl/.../...

Czym się kierowal się fundator zamieszczając taka inskrypcję, która ,moim zdaniem , nawołuje Boga, by ten popełnił grzech. A może przewrotnie prosi Boga , by zazdrośnika ukarał " dając mu " tj. wymierzajac mu karę.?
+8
#5 kazimierzanka 29-10-2019 20:20
Życzę miłej lektury !
"Janusz Kowalski Anonimowy profil „Kazimierz Komentuje” ( prowadzony przez zaufanych …burmistrza Pomianowskiego, m. innymi Pawła Grabczaka, kandydata na radnego, działacza PO i itepe )po raz kolejny zablokował mnie na swoim profilu , uniemożliwiając komentowanie postów, które dotyczą również mnie . Blokowanie komentatorów, to znana metoda tchórzliwych osób, którzy nie umieją prowadzić konstruktywnej debaty publicznej. W myśl zasady najsze jest ważniejsze niż wajsze.
Metody ruskiego...profilu przypominają poziom standardów z za wschodniej granicy. Zmanipulowane, przekłamane opinie mają być jedynym – ich zdaniem - przekazem w przestrzeni publicznej .
Wczoraj stało się tak ,kiedy pod postem dot. wczorajszej sesji RM napisałem następujący komentarz.
Paweł super notka - szczerze. Cieszę się ,że zacytowałeś konwersję z przewodniczącym M.O To dowód ,że wspomniany wątek intryguje. Generalnie rzecz ujmując sprawa kompromituje radnego . Bowiem radny Opoka a zarazem f-sz Policji kłamie publicznie. Podobnie jak kłamali moi adwersarze podczas X sesji RM . Do chwili obecnej nie sporządzono protokołu – zapewne myślą jak zmanipulować dokument . Wspomniał o tym radny Rybczyński .Tobie Paweł także umkną ten aspekt . Ogólnie mówić przewodniczący Rady Miejskiej został M.O tylko dlatego, że radna Wolna „urobiła” radnego K. Nieradkę do zagłosowania na Marka, a nie na R. Rybczyńskiego jak wcześniej ustalono .Radny Nieradka deklarował lojalność wobec kolegów i koleżanek z Komitetu z którego kandydował . Jednak zdradził pod naciskiem m.in. Ewy !
Przewodniczący Rady ,podobnie jak burmistrz i jego ludzie, prowadza zorganizowany hejt, także podczas obrad sesji Rady Miejskiej."
+11
#4 !!! 29-10-2019 20:19
Wstyyyyd, że przewodniczący tak duka a nie czyta. Ludzie słuchają i myślą że to chyba pomyłka że osoba na tak zaszczytnym stanowisku nie potrafi jasno i przejrzyście przeczytać paru zdań. O
+15
#3 obserwator 28-10-2019 14:02
Nie da się nie zauważyć,że niektóre sprawy które nie koniecznie przynoszą chwałę władzy są mało komentowane. Niewątpliwie sprawa kapliczki wymaga pewnych wyjaśnień ponieważ obraz przedstawiony przez JK mało chlubny dla burmistrza jak też Rady
+16
#2 z rynku 28-10-2019 11:33
Jak zwykle nie ma winnych ,temat przycichnie .Alleluja i do przodu. W zamian apanaże , przywileje funkcje .
+17
#1 Beti 28-10-2019 09:17
A co to radnych obchodzi, nie ich pieniądze. Grunt, że im wystarczy na zakrapiane imprezki w knajpkach i lans.

Dodaj komentarz